AI v obchodu: Náklady na Human-SDR vs. AI-SDR
Sales ROI · 30. Oktober 2026 · Leon J. Hermann
AI v obchodu stojí více, než ukazují ceníky nástrojů. Porovnejte interní SDR, AI-SDR a balíčky schůzek na základě reálných celkových nákladů pro DACH.
AI v obchodu představuje využití umělé inteligence k vyhledávání, kvalifikaci a zpracování prodejních příležitostí. Tak to alespoň stojí ve většině prezentací. Skutečnost je však trochu jiná. V praxi bývá AI v prodeji často velmi nákladnou metodou, jak rychleji zjistit, že seznam cílových zákazníků nestojí za nic, positioning je příliš široký a metrika pipeline je nastavena chybně.
Zásadní chyba se téměř vždy skrývá v samotné metrice. Mnoho jednatelů se ptá na pipeline na jednoho SDR, počet schůzek za měsíc nebo cenu za lead. Považuji to za nebezpečně zjednodušený pohled. Skutečně poctivá metrika zní: rizikově očištěná hodnota pipeline na jedno investované euro. A v průmyslovém segmentu středních firem ještě lépe: rizikově očištěný příspěvek na krytí na plně zatížené akviziční euro.
Proč je toto srovnání nutné? Protože finanční ředitelé (CFO), jednatelé a VP Sales jsou v současnosti bombardováni nabídkami, které znějí efektivně, ale málokdy odhalují celkové náklady (fully loaded costs). 49 USD za uživatele u Regie.ai, zhruba 600 USD měsíčně u Amplemarket, 3 750 USD měsíčně za 11x Alice podle několika přehledů trhu z roku 2025, balíčky schůzek za pár tisíc eur, juniorní SDR s platem 48 000 eur. Na první pohled to vypadá srovnatelně. Ve skutečnosti není.
Píšu to jako člověk, který denně vidí implementace, obchodní procesy a modely pipeline ve středně velkých podnicích (Mittelstand). Nevycházím z teoretických whitepaperů. V březnu 2025 mi Thomas, CFO dodavatele automatizace z Augsburgu, řekl větu, která mi utkvěla v paměti: „Vygenerovali jsme pipeline za 2,8 milionu eur, a přesto jsme nezískali žádný prostor v rozpočtu.“ V místnosti bylo ticho, jen vzduchotechnika v zasedačce tiše hučela. Pipeline byla nominálně velká. Po očištění o riziko, marži a čas Account Executivů (AE) z ní však zbylo jen velmi málo.
Srovnání AI v obchodu: Správná hodnoticí kritéria
Modely sales developmentu nehodnotím podle aktivity. Aktivitu si můžete koupit. Kontakty také. A schůzky s polovičatě vyhovujícími kontaktními osobami rovněž. Co je mnohem těžší: kvalifikované příležitosti (opportunities) se spolehlivou pravděpodobností uzavření, jasně zmapovaným buying center, odpovídající marží a prodejním cyklem, který až po 14 měsících neukáže, že celá kampaň mířila vedle.
Pro toto srovnání používám sedm kritérií, která uplatňuji i na workshopech s CFO a při auditech pipeline:
- Plně zatížené akviziční náklady: plat, nástroje, data, management, enablement, recruiting, infrastruktura, lidská kontrola a poměrný čas AE.
- Rizikově očištěná pipeline: hodnota příležitosti vynásobená empirickou konverzí mezi jednotlivými fázemi (stage conversion), nikoli zbožným přáním z forecastovací porady.
- Příspěvek na krytí místo obratu: při hrubé marži 30 procent nemá milion v pipeline ekonomickou hodnotu jednoho milionu.
- Kvalita schůzek: show-rate, shoda s ICP, potřeba, načasování, dostupnost rozpočtu a technická proveditelnost.
- Ramp-up a time-to-revenue: time-to-first-send nerovná se time-to-first-order. Tento rozdíl může ve strojírenství snadno stát dvě celá čtvrtletí.
- Riziko dat a doručitelnosti: bounce rate, spamové riziko, duplicity, dceřiné společnosti, koncernové struktury, změny v buying center.
- Škálovatelnost bez ztráty kontroly: vyšší objem je přínosem pouze tehdy, pokud s ním drží krok hygiena CRM, navazující sales follow-up a compliance.
Vzorec za tím je jednoduchý. Hodnota pipeline na investované euro = rizikově očištěná, kvalifikovaná pipeline dělená plně zatíženými akvizičními náklady. Pro průmyslové podniky v regionu DACH to ale nestačí. Započítávám navíc marži, realizaci tržeb a přímé náklady na prodej. Nominální násobek pipeline 8x může být ekonomicky horší než 4x, pokud je míra uzavření poloviční nebo pokud hrubá marže stagnuje na 22 procentech.
Datová základna přitom není dokonalá. Pro ceny AI-SDR existují veřejné údaje poskytovatelů a tržní srovnání, například Appscribed, Leadsnow, IV Consulting a podobné přehledy z roku 2025. U konkrétních platů SDR v DACH přinášejí veřejně dostupné vyhledávače jen zřídka čistě doložitelná originální data z platforem jako Stepstone, Kununu, Glassdoor nebo Robert Half na úrovni konkrétních rolí a průmyslových odvětví. Proto zde platy používám jako modelové předpoklady. Je to poctivější než zdánlivá přesnost na dvě desetinná místa.
Kandidát 1: Klasický interní Human-SDR
Silné stránky: Kontext, cit pro načasování a technické nuance
Kvalitní Human-SDR není pracovník call centra s přihlášením na LinkedIn. V průmyslu musí tento člověk chápat, proč vedoucí výroby ve společnosti Schaeffler reaguje jinak než vedoucí nákupu v Kärcheru, proč „retrofit“ nemusí vždy znamenat investiční projekt a proč závod v Česku někdy rozhoduje rychleji než německá centrála. To se z pěti ukázkových promptů nenaučíte.
Síla člověka spočívá v interpretaci. Odpověď typu „ozvěte se znovu v Q3, právě posuzujeme novou linku“ neznamená ne. Je to signál. Ale pouze v případě, že SDR rozpozná, že nová linka u dodavatele pro Webasto má jinou rozpočtovou logiku než náhradní investice u výrobce balicích strojů. Andrea, Head of Sales u jednoho ze skrytých šampionů (Hidden Champions) v Bielefeldu, mi v dubnu 2025 řekla: „Náš nejlepší SDR pozná ze dvou vedlejších vět, zda schůzka patří do forecastu.“ Přesně tohle se automatizuje jen velmi těžko.
Slabé stránky: Celkové náklady, náběh (ramp-up) a fluktuace
Slabinou jsou peníze. A čas. Zkušený SDR v DACH stojí v modelu plných nákladů snadno 115 000 eur ročně. Ne na platu. Plně naložený. V mém výpočtu je zahrnut hrubý roční plat, odvody zaměstnavatele, CRM, sekvencování, data, telefonie, notebook, pracovní místo, enablement, podíl managementu, nábor a školení. U juniorních rolí často počítám s 90 000 eury, u zkušených profilů se 115 000 eury. Jde o modelové předpoklady pro roky 2025/2026, nikoli o citovanou tržní statistiku.
Ramp-up se téměř vždy podceňuje. První měsíc často přináší 0 až 20 procent produktivity. Druhý měsíc možná 25 až 45 procent. V komplexních průmyslových odvětvích, jako je automatizace, stavba jednoúčelových strojů nebo elektronické komponenty, trvá dosažení skutečné stability šest až dvanáct měsíců. Zažil jsem týmy, které až po devíti měsících poprvé spolehlivě věděly, které cílové segmenty fungují. Do té doby voněla chodba obchodního oddělení novým kobercem, ale ve forecastu byla hlavně naděje.
| Nákladová položka | Modelový předpoklad: Junior SDR | Modelový předpoklad: Zkušený SDR |
|---|---|---|
| Hrubý roční plat | 42 000–52 000 € | 52 000–68 000 € |
| Odvody zaměstnavatele a benefity | 10 000–17 000 € | 13 000–21 000 € |
| CRM, sekvencování, data, telefonie | 5 000–12 000 € | 6 000–15 000 € |
| Pracovní místo, hardware, cestovné | 2 000–5 000 € | 2 000–6 000 € |
| Management a enablement | 10 000–20 000 € | 12 000–23 000 € |
| Nábor a školení (roční přepočet) | 4 000–10 000 € | 4 000–10 000 € |
| Plně zatížené roční náklady | 73 000–116 000 € | 89 000–143 000 € |
Kdo počítá pouze s platem, lže své vlastní pipeline. Zní to tvrdě, ale je to tak. Při ročních nákladech 115 000 eur stojí jeden SDR 9 583 eur měsíčně. Pokud produktivní fáze v prvním roce fakticky trvá pouhých šest měsíců, protože nábor, onboarding a křivka učení spolknou druhou polovinu, pak se efektivní náklady na jednu relevantní schůzku v rozjezdové fázi zdvojnásobí. Tedy, téměř. Záleží na míře konverze do příležitostí (opportunity rate). A právě na tom většina kalkulací ztroskotá.
Kandidát 2: Platformy AI-SDR jako 11x, AiSDR a Artisan
Silné stránky: Rychlost, objem a systematické testování
Platformy AI-SDR slibují jinou páku. Vyhledávají účty, generují sekvence, personalizují zprávy, prioritizují odpovědi a dokážou odstartovat během několika dnů. 11x Alice je v několika tržních přehledech z roku 2025 uváděna s cenou kolem 3 750 USD měsíčně při roční platbě. 11x Julian pro hlasové hovory (voice) se tam pohybuje kolem 5 333 USD měsíčně. AiSDR bývá uváděn s cenou přibližně 1,50 USD za oslovenou osobu nebo zhruba 900 USD za 1 000 kontaktů měsíčně. Artisan Ava má často individuální nacenění; self-service plány se v tržních srovnáních objevují od zhruba 250 USD měsíčně při roční platbě.
Velká výhoda: testování je levnější a rychlejší. Human-SDR zvládne možná 40 skutečně kvalitních nových cílových kontaktů denně, pokud neignoruje rešerši, údržbu CRM a následný follow-up. AI-SDR dokáže obohatit výrazně více účtů, testovat varianty a seskupovat signály. U cílových skupin typu Phoenix Contact, Festo nebo DMG Mori je to zajímavé, protože buying centers jsou široká a jeden kontaktní partner málokdy stačí. Kdo napíše pouze vedoucímu nákupu, často mine plánovače výroby, vedoucího údržby i finančního controllera závodu.
Slabé stránky: Cena nástroje nerovná se CAC
A teď ta nepříjemná část. AI-SDR za 1 500 nebo 3 500 eur měsíčně nestojí 1 500 nebo 3 500 eur. K tomu přibývají data. E-mailové schránky. Domény. Warm-up. Konfigurace DNS včetně SPF, DKIM a DMARC. Monitoring bounců. Mapování do CRM. Limity API. Lidská kontrola. Dokumentace compliance. Promptování. Positioning. Čas AE strávený na nekvalitních schůzkách. Cena softwaru je jen jeden řádek. CAC je celý účet.
V našich modelech se zdánlivě výhodný AI-SDR rychle dostane na 3 000 až 5 000 eur měsíčních celkových nákladů ještě předtím, než byla získána jediná zakázka. U enterprise nástrojů s hlasovým modulem, velkým objemem dat a roční smlouvou to může být výrazně více. A pak přichází na řadu kvalita. Pokud vznikne 60 schůzek, ale jen z 30 procent z nich se stanou reálné příležitosti, dashboard sice hýří aktivitou, ale obchodní tým je otrávený. „U nás to nefunguje,“ řekl mi v červnu 2025 Markus, CSO dodavatele pro strojírenství z Norimberku. Nemyslel tím AI jako takovou. Měl na mysli nekvalifikované schůzky s vedoucími výroby, kteří nikdy neměli k dispozici žádný rozpočet.
AI-SDR mají často velmi krátký time-to-first-send. To zní lákavě. V průmyslu v DACH však rozhoduje time-to-revenue. Kampaň může běžet už druhý týden, a přesto se teprve ve čtvrtém měsíci ukáže, zda mají vytvořené příležitosti reálnou substanci. U dlouhých prodejních cyklů je to nebezpečné, protože prvotní míra odpovědí (reply rate) vypadá jako pokrok. Telefon zvoní, CRM se plní, forecast roste. Později zjistíte: samá sláma, žádné zrno.
Kandidát 3: Řízené balíčky schůzek a externí SDR programy
Řízené programy (managed programmes) stojí na pomezí mezi interním SDR a čistým softwarem. Poskytovatel částečně nebo zcela přebírá seznamy cílových zákazníků, messaging, outbound, kvalifikaci a domlouvání schůzek. Může jít o agenturu, specializovaný sales development tým nebo produktizovaný balíček. U společnosti Amplifa představují balíčky schůzek takovou srovnávací hodnotu: 1–5 schůzek za 2 499 eur měsíčně, 6–10 schůzek za 3 499 eur měsíčně, 10–20 schůzek za 4 499 eur měsíčně. V této kalkulaci bez dodatečného ročního servisního poplatku. Důležité upozornění: nejedná se o automaticky vítěznou logiku. Pokud je cílová skupina zvolena špatně nebo pokud AE neumí schůzky efektivně rozvíjet, nepomůže ani pevná cena za balíček.
Výhoda spočívá v předvídatelnosti. Finanční ředitel může porovnat měsíční náklady s očekávaným počtem schůzek, mírou konverze do příležitostí a hodnotou zakázky. Nevýhoda: nekupujete pouze službu, ale i část procesu mimo vlastní firmu. A ten je potřeba řídit. Přesně o tom jsem v květnu 2025 diskutoval s Jensem, jednatelem výrobce komponentů ze Stuttgartu. Jeho slova: „Nechci žádnou černou skříňku, chci vědět, proč je ta schůzka kvalifikovaná.“ Naprostá pravda. Kdo nakupuje externí kapacitu SDR, potřebuje jasné definice ICP, potřeby, načasování a vylučovacích kritérií. Jinak se kalendář zaplní, ale pipeline zůstane prázdná.
Kandidát 4: Hybridní model spojující AI, interní sales a externí exekuci
Hybridní model bývá při správném vedení ekonomicky nejvýhodnější. Nikoli proto, že by to znělo politicky líbivě. Ale proto, že komplexní B2B prodej vyžaduje různé rychlosti. AI pro rešerši, obohacování dat, rozpoznávání nákupních signálů a generování prvních variant. Lidé pro prioritizaci, technickou kvalifikaci, zvládání námitek a rozvoj obchodních příležitostí. Externí kapacity pro špičky, otevírání nových trhů nebo definované cíle v počtu schůzek. U cílového zákazníka typu Wittenstein s technicky orientovaným buying center bych nikdy nevyslal plně autonomní stroj bez lidské kontrolní vrstvy. U jasného případu náhradních dílů, retrofitu nebo softwarového add-onu může jít automatizace mnohem dál.
Z našich implementací víme: u průmyslových kampaní s 500 až 2 500 cílovými účty se rentabilita málokdy láme na počtu odeslaných zpráv. Láme se na třech místech: duplicity v koncernových strukturách, nesprávné přiřazení závodu a centrály a schůzky s lidmi bez pravomoci rozhodovat o projektech. V posledních 12 měsících jsme u klientů ve strojírenství a v technickém dodavatelském průmyslu pozorovali, že kampaně se správně nastavenou hierarchií účtů v CRM vyžadují v týmu AE v průměru o 20 až 35 procent méně dodatečné práce než kampaně optimalizované pouze na objem kontaktů. To se v žádném dashboardu softwarových nástrojů nedočtete. Uvidíte to až ve chvíli, kdy obchodníci po schůzce nenadávají.
Velké srovnání: Human-SDR, AI-SDR, balíček schůzek, hybridní model
Následující tabulka není žebříčkem. Je to podklad pro rozhodování. Záměrně jsem do ní zahrnul kritéria, která se v prezentacích dodavatelů na prvním slidu téměř nikdy neobjevují: riziko rozběhu (ramp-up), skryté náklady, závislost na datech a kvalita předání na Account Executiva.
| Kritérium | Interní Human-SDR | Platforma AI-SDR | Řízený balíček schůzek | Hybridní model |
|---|---|---|---|---|
| Typické celkové náklady | 90 000–115 000 € ročně na jednoho SDR jako plánovací hodnota | 3 000–8 000 € měsíčně vč. dat, infrastruktury a kontroly | 2 499–4 499 € měsíčně u balíčků schůzek Amplifa dle objemu | Kombinace interního času, nákladů na nástroje a externí kapacity |
| Ramp-up (náběh) | 3–8 měsíců, v komplexním průmyslu 6–12 měsíců | 1–3 týdny technický start, 2–4 měsíce do spolehlivého vyhodnocení pipeline | 2–6 týdnů do stabilní produkce schůzek v závislosti na ICP a podkladech | Rychlý start, o time-to-revenue však rozhoduje návrh procesu |
| Silné stránky | Kontext, důvěra, interpretace nákupních signálů | Objem, testování, obohacování dat, škálování | Předvídatelné náklady, jasná jednotka plnění, odlehčení týmu | Rovnováha mezi škálováním a lidskou kontrolou |
| Slabé stránky | Nákladné, náchylné k fluktuaci, pomalé budování | Skryté náklady, riziko kvality, doručitelnost, compliance | Závislost na externí kvalitě a zadání (briefingu) | Vyžaduje vedení, jasně vymezené role a disciplínu v CRM |
| Vhodné pro | Komplexní produkty, vysoký ACV, cílové skupiny vyžadující vysvětlení | Jasně definovaná ICP, velké cílové trhy, dobře testovatelná sdělení | Střední firmy s potřebou schůzek a omezenou interní kapacitou SDR | Průmysl v DACH s více segmenty a omezenými obchodními zdroji |
| Rizikové při | Nejasném positioningu, chybějícím enablementu, vysoké fluktuaci | Špatné datové základně, rozsáhlých buying centers, nejasné kvalifikaci | Nákupu pouhých schůzek bez definice reálné obchodní příležitosti | Absenci konkrétního vlastníka systému |
AI v prodeji: Cenové srovnání na základě skutečných celkových nákladů
Cenové srovnání je část, u které řada diskusí začíná být nepříjemná. Každý CFO okamžitě vidí, že 49 USD měsíčně nelze stavět proti 115 000 eur ročních nákladů. Takové srovnání je pokřivené. RegieGO je spíše asistenční software než plnohodnotný autonomní SDR. Nástroje jako 11x, AiSDR nebo Artisan toho pokryjí více, ale neřeší automaticky kvalitu dat, compliance, follow-up ze strany AE ani správu příležitostí. Interní SDR mnohé z toho zvládá díky lidskému faktoru, ale generuje mzdu, vyžaduje vedení a nese náklady na fluktuaci a rozjezd.
| Varianta | Viditelná cena | Realistické dodatečné náklady | Indikace celkových nákladů | Komentář |
|---|---|---|---|---|
| Interní juniorní Human-SDR | 42 000–52 000 € hrubý roční plat jako modelový předpoklad | Odvody, nástroje, data, management, nábor, školení | cca 90 000 € ročně | Dobrá základní role, v prvním roce však často produktivní jen částečně |
| Interní zkušený Human-SDR | 52 000–68 000 € hrubý roční plat jako modelový předpoklad | Vyšší využití nástrojů, enablement, podíl managementu, variabilní složka | cca 115 000 € ročně | Silnější v komplexním průmyslu, drahý při slabé disciplíně v pipeline |
| 11x Alice | cca 3 750 USD měsíčně dle přehledů trhu 2025 | Roční úvazek, data, CRM, schránky, lidská kontrola | často 5 000–8 000 € měsíčně jako plánovací rámec | Silné v objemu a automatizaci, kvalita vyžaduje těsné řízení |
| AiSDR | cca 1,50 USD za kontakt nebo 900 USD za 1 000 kontaktů dle přehledů trhu | Schránky, warm-up, ověřování dat, doručitelnost, správa | často 2 000–5 000 € měsíčně dle nastavení | Zajímavé u testovatelných cílových skupin, rizikové při špatných datech |
| Artisan Ava | Ceny pro firmy většinou individuální, self-service od cca 250 USD měsíčně | Objem, dialer, schránky, implementace, data | silně závislé na balíčku a míře využití | Nelze hodnotit pouze na základě vstupních cen |
| Regie.ai RegieGO | Základ zdarma, Pro od cca 49 USD měsíčně, Team cca 150 USD/uživatel dle přehledů | Práce lidského SDR z velké části zůstává | nízké jako asistence, vyšší v celkovém procesu | Spíše asistence pro obchodníky než plnohodnotná náhrada SDR |
| Amplemarket | od cca 600 USD měsíčně při roční platbě dle přehledů trhu | Data, funkce inboxu, automatizace odpovědí, čas na nastavení | obvykle několik tisíc eur měsíčně při stabilním provozu | Platformový přístup, vyžaduje jasně nastavené procesy |
| Amplifa balíček schůzek | 2 499 €, 3 499 € nebo 4 499 € měsíčně dle objemu schůzek | Čas interních AE a follow-up zůstává na straně klienta | transparentně plánovatelné dle balíčku | Faktické srovnávací číslo, nikoli automatická záruka vyššího ROI |
Produkt Amplifa: Balíčky schůzek a akvizice s podporou AI Zařazení balíčků Amplifa, logika poskytování služeb a oblasti využití pro předvídatelné B2B schůzky ve středních firmách v regionu DACH.
Poctivý výpočet ROI pipeline
Používám čtyři fáze pipeline. Hrubá pipeline (Brutto) zahrnuje všechny příležitosti v CRM. Kvalifikovaná pipeline splňuje kritéria ICP, potřeby, rozpočtu a načasování. Forecastovaná pipeline je realisticky ohodnocena obchodním týmem. Rizikově očištěná pipeline násobí každou příležitost empirickou pravděpodobností uzavření. Do seriózní debaty o ROI patří pouze poslední dvě. Vše ostatní je jen CRM divadlo.
| Fáze pipeline | Definice | Vhodné pro výpočet ROI? |
|---|---|---|
| Hrubá pipeline | Všechny příležitosti založené v CRM | Ne |
| Kvalifikovaná pipeline | Příležitost splňuje kritéria ICP, potřeby, rozpočtu a načasování | S omezením |
| Forecastovaná pipeline | Příležitosti realisticky vyhodnocené obchodním týmem | Ano |
| Rizikově očištěná pipeline | Hodnota příležitosti vynásobená empirickou pravděpodobností uzavření | Nejlepší řídicí veličina |
Základní vzorec zní: Rizikově očištěná pipeline = součet (hodnota příležitosti × konverze fáze). U modelů založených na marži raději počítám: Rizikově očištěný krycí příspěvek = hodnota smlouvy × hrubá marže × pravděpodobnost uzavření. Klíčové ROI pak představuje rizikově očištěný krycí příspěvek dělený plně zatíženými náklady na sales development. Zní to suše. Ušetří to však debaty o rozpočtech postavených na vodě.
Příklad z praxe: Human-SDR, 115 000 eur celkových nákladů ročně, 40 kvalifikovaných schůzek, 60% show-rate, 50% konverze ze schůzky do příležitosti, průměrná hodnota příležitosti 100 000 eur, míra uzavření 20 procent. V hrubých číslech to rychle vypadá na miliony. Při poctivém přepočtu vzniknou 2 miliony eur hrubé kvalifikované pipeline z proběhlých a konvertovaných schůzek, 400 000 eur rizikově očištěné pipeline a při 35% hrubé marži očekávaný krycí příspěvek 140 000 eur. Výsledné ROI je pak 1,22x. Žádných 17x. Žádných 35x.
A nyní AI-SDR: platforma 3 500 eur měsíčně, data a infrastruktura 1 000 eur, lidská kontrola 2 000 eur, podíl AE a managementu 1 500 eur. Roční náklady 96 000 eur. 60 kvalifikovaných schůzek, 50% opportunity rate, hodnota příležitosti 100 000 eur, míra uzavření 20 procent. Hrubá pipeline 3 miliony eur, rizikově očištěná 600 000 eur, krycí příspěvek při 35 procentech: 210 000 eur. ROI vychází na 2,19x. To vypadá lépe. Ale pouze za předpokladu, že míra vzniku příležitostí skutečně vydrží a míra uzavření neutrpí nižší kvalitou schůzek.
A přesně v tom je zakopaný pes. Pokud AI vygeneruje více schůzek, ale míra konverze do příležitostí klesne z 50 na 25 procent, ekonomická hodnota se sníží na polovinu. Pokud hrubá marže klesne z 35 na 25 procent, protože kampaň oslovuje pouze cenově citlivé segmenty, kalkulace opět ztrácí smysl. Pokud musí AE každý týden dodatečně prověřovat pět nejasných schůzek, rostou náklady, které se v žádné faktuře za software neobjeví. Obchodní oddělení to zpočátku vnímá jen jako tichý šum. Finanční ředitel to později uvidí velmi hlasitě.
Proč je pipeline na jednoho SDR špatnou řídicí metrikou
Pipeline na jednoho SDR odměňuje velikost, nikoli kvalitu. SDR, který vytvoří deset příležitostí po 200 000 eurech, vypadá lépe než SDR se čtyřmi příležitostmi po 80 000 eurech. Pokud však mají velké příležitosti pravděpodobnost uzavření pouze 5 procent a ty menší 40 procent, realita se zcela obrací. V průmyslovém obchodu se to stává neustále, zejména při vstupu na nové trhy, kdy nikdo nechce nastavit tvrdá vylučovací kritéria.
U jednoho výrobce průmyslových zařízení z Bádenska-Württemberska, jehož jméno sem nepatří, jsme přesně toto zkreslení viděli v září 2025. Největší kampaň měla nejvyšší nominální hodnotu pipeline. Zároveň měla nejhorší konverzi mezi fázemi a nejdelší dobu stagnace v CRM. 41 procent příležitostí bylo po 120 dnech bez jakéhokoli dalšího kroku. V místnosti byl cítit pach fixů a odstáté vody z karafy, když vedoucí obchodu prohlásil: „Takže naše nejlepší kampaň vlastně vůbec nebyla nejlepší.“ Ne. Byla jen nejhlasitější.
Které řešení se hodí pro jakou firmu?
Nemám rád paušální doporučení. Vlastně jinak: nemám rád doporučení bez čísel. Přesto existují vzorce, které platí poměrně spolehlivě.
Mé operativní doporučení pro finanční ředitele (CFO), jednatele a VP Sales:
- Interní Human-SDR: dává smysl u komplexních produktů, vysoké průměrné hodnoty zakázky, úzkého propojení s technickým oddělením a dlouhodobého budování týmu.
- Platforma AI-SDR: dává smysl u jasně definované cílové skupiny, velkého počtu účtů, čistého CRM a ochoty denně kontrolovat doručitelnost a kvalitu.
- Řízený balíček schůzek: dává smysl při potřebě rychlého navýšení kapacit, nízké chuti nabírat vlastní lidi a jasně nastavené definici schůzky.
- Hybridní model: dává smysl pro průmyslové podniky v DACH, které chtějí škálovat, ale nechtějí se vzdát technické kvalifikace a kontroly nad vnímáním značky.
Kdo v roce 2026 stále sází výhradně na inboundovou strategii, nebude mít za pět let žádnou pipeline. To je můj názor. V mnoha průmyslových odvětvích klesá objem organického vyhledávání, nákupní výbory dělají rešerše anonymně, veletrhy přinášejí méně spolehlivých nových kontaktů a rozpočty stávajících zákazníků se dělí tvrději než dřív. Trumpf, Brose, Kärcher, Webasto a řada menších dodavatelů v jejich ekosystému nečekají na to, až se stažení whitepaperu promění v projekt. Outbound je nezbytný. Ale outbound bez kalkulace celkových nákladů je jen předstíraná činnost napojená na CRM.
Jak nastavit férový A/B test
Férové srovnání mezi Human-SDR, AI-SDR a externím programem schůzek vyžaduje stejné podmínky. Jinak vždy zvítězí ten kanál, který dostal lepší kontakty. Až příliš často jsem viděl takové testy postavené na hlavu: interní SDR dostal staré kontakty z veletrhů, AI-SDR dostal čerstvé spouštěcí účty (trigger accounts) a agentura dostala excelovou tabulku bez telefonních čísel. Následně se debatovalo o výkonu. Upřímně? To není žádné měření výkonnosti. To je házení kostkou s firemním rozpočtem.
- Definujte identickou logiku ICP: odvětví, velikost firmy, region, strojový park, technologické potřeby, vyloučené segmenty.
- Rozdělte cílové účty náhodně nebo podle jasných klastrů, nikoli na základě pocitu obchodního ředitele.
- Používejte jednotnou definici obchodní příležitosti: potřeba, role kontaktní osoby, načasování, dostupnost rozpočtu a další krok.
- Neměřte pouze pozitivní odpovědi, ale také show-rate, poměr schůzek k příležitostem, poměr příležitostí k zakázkám a příspěvek na krytí.
- Započítejte veškeré náklady: nástroje, data, schránky, čas SDR, čas AE, management, setup i následnou dodatečnou práci.
- První kvalitu pipeline hodnoťte nejdříve po 60 až 90 dnech a kvalitu uzavřených obchodů až po uplynutí celého prodejního cyklu.
- Pečlivě dokumentujte míru bounců, spamu a odhlášení, protože poškozená doručitelnost prodraží veškeré budoucí kampaně.
Čistě provedený test může být vystřízlivěním. V modelu s 500 cílovými účty na variantu, 1 500 kontakty u Human-SDR a 4 000 kontakty u AI-SDR sice AI dokáže vygenerovat dvakrát více pozitivních odpovědí, ale ve výsledku nepřinese téměř žádné příležitosti navíc. Pokud AI vytvoří 45 schůzek, ale pouze 14 příležitostí, zatímco Human-SDR z 30 schůzek vytěží 15 příležitostí, vyhrává AI pouze díky nižším nákladům. Jakmile však vzroste dodatečná práce AE nebo klesne úspěšnost uzavírání, tato výhoda se okamžitě rozplyne.
| Metrika | Příklad: Human-SDR | Příklad: AI-SDR |
|---|---|---|
| Cílové účty | 500 | 500 |
| Kontaktované osoby | 1 500 | 4 000 |
| Pozitivní odpovědi | 90 | 180 |
| Kvalifikované schůzky | 30 | 45 |
| Míra účasti na schůzkách (Show-rate) | 83 % | 67 % |
| Příležitosti (Opportunities) | 15 | 14 |
| Získané zakázky | 3 | 3 |
| Celkové náklady | 45 000 € | 36 000 € |
| Pipeline na jedno euro | 33,3 € | 38,9 € |
| Získaný obrat na jedno euro | 6,7 € | 8,3 € |
FAQ: Jaké je dobré ROI pipeline v průmyslovém B2B v regionu DACH?
Dobré ROI pipeline závisí na prodejním cyklu, marži a průměrné hodnotě zakázky. U nižší komplexnosti může být solidní rizikově očištěný násobek pipeline 3–6x. U střední komplexnosti se přikláním k hodnotám 4–8x. U vysoké komplexnosti, jako je strojírenství, automatizace nebo inženýrské služby, může být nutné cílit na 5–10x, protože prodejní cykly trvají 9 až 18 měsíců a příležitosti častěji ustrnou na mrtvém bodě. Jde o plánovací benchmarky, nikoli oficiální akademické studie pro DACH. Vždy je ověřte oproti svému vlastnímu CRM.
FAQ: Nahradí AI-SDR interní obchodní tým?
Ne. Alespoň ne ve většině průmyslových firem v regionu DACH. AI-SDR dokáže zrychlit rešerši, první oslovení, sekvencování i klasifikaci odpovědí. Jen zřídka však nahradí technickou kvalifikaci, politický cit v rámci nákupního týmu (buying center) a schopnost proměnit vágní signál ve skutečný projekt. U jednoduchých a jednoznačných nabídek může automatizace zajít dál. U produktů vyžadujících technické vysvětlení není člověk nostalgií, ale nezbytným řízením rizik.
FAQ: Kdy jsou balíčky schůzek ekonomicky výhodnější než vlastní SDR?
Balíčky schůzek jsou ekonomicky zajímavé ve chvíli, kdy je nábor příliš pomalý, cílový trh je jasně vymezen a interní organizace dokáže na schůzky plynule navázat. Při ceně 3 499 eur měsíčně za 6–10 schůzek lze nákladový rámec rychle porovnat s mírou konverze do příležitostí a hodnotou zakázky. Pokud se však pouze 10 procent schůzek promění v reálné příležitosti, bude i levný balíček drahý. Skutečná hodnota se neskrývá v ceně balíčku. Spočívá v konverzi, která nastane po proběhnutí schůzky.
Audit obchodu Amplifa: Prověřte pipeline a náklady Bezplatné nástroje a audity pro kontrolu akvizičních nákladů, kvality pipeline a návratnosti prodeje (Sales ROI) ve vašem modelu.
Osobní doporučení: Neporovnávejte nástroj proti člověku
Mé doporučení je nekompromisní: Nepočítejte Human-SDR proti AI-SDR. Porovnávejte systém pipeline proti systému pipeline. Samotný SDR bez datového procesu prohraje s dobře nastavenou automatizací. AI-SDR bez kvalifikace prohraje s kvalitním člověkem. Balíček schůzek bez následného follow-up ze strany AE spálí příležitosti. A hybridní model bez jasného vlastníka se promění ve stínovou organizaci plnou nástrojů, excelových tabulek a výmluv.
Kdybych dnes měl radit průmyslovému podniku v regionu DACH s obratem 50 až 500 milionů eur, obvykle bych začal takto: zkontrolovat data v CRM, zpřesnit ICP, seskupit 500 až 1 000 cílových účtů, sjednotit vzorec pro rizikově očištěnou pipeline a poté spustit 90denní test. Část kapacity věnovat lidskému outboundu, část sekvencím řízeným AI a část externímu programu schůzek, pokud chybí interní kapacity. Vítězem se pak nestane kanál s největším počtem schůzek, ale kanál s nejvyšším rizikově očištěným krycím příspěvkem na investované euro.
A roční smlouvy bych podepsal teprve tehdy, až budou na stole první reálná data o příležitostech. Ne odpovědi. Ne zarezervované termíny v kalendáři. Skutečná data o obchodních příležitostech. U jedné firmy z Ulmu jsme v srpnu 2025 zatáhli přesně za tuto záchrannou brzdu: nejprve 90denní test, teprve potom škálování. Týmu to ušetřilo pětimístnou částku za chybnou investici, protože nejdražší platforma sice přinesla spoustu odpovědí, ale 38 procent schůzek neodpovídalo zadanému ICP.
Produktová stránka Amplifa: Porovnání balíčků v kontextu Porovnejte balíčky schůzek s náklady na interní SDR, nástroji AI-SDR a hybridními modely pro plánování vašeho obchodu.
Rozhodovací pomůcka: 3 otázky před schválením rozpočtu
Než je rozpočet schválen, pokládám tři otázky. Znějí jednoduše. Ale nejsou. Téměř na každém workshopu nastane u druhé otázky ticho.
- Kterou pipeline vlastně počítáme: hrubou, kvalifikovanou, forecastovanou, nebo rizikově očištěnou s marží?
- Které náklady jsou plně započtené: personál, nástroje, data, management, čas AE, ramp-up, fluktuace a náklady obětované příležitosti?
- Co musí být prokázáno po 90 dnech: schůzky, příležitosti, rizikově očištěný krycí příspěvek, nebo první získané zakázky?
Pokud tyto tři odpovědi chybí, je jakékoli srovnávání poskytovatelů předčasné. V takovém případě CFO, jednatel a VP Sales diskutují o cenách dříve, než vůbec definovali hodnotu. A právě tam vznikají špatná rozhodnutí: jeden SDR navíc, jeden nástroj příliš brzy, balíček schůzek bez follow-upu, forecast plný prázdných iluzí. Excel pak sice vypadá čistě, ale z pipeline je cítit jen čerstvý nátěr.