Wyjście z zależności od motoryzacji
Jak dostawcy w 2026 wchodzą do nowych sektorów przemysłu: sytuacja, branże docelowe, bariery, wsparcie i kanały sprzedaży
Jak niemieccy dostawcy branży motoryzacyjnej wchodzą do nowych sektorów przemysłu: sytuacja branży, rynki docelowe, certyfikacja, wsparcie i kanały sprzedaży. Analiza danych wtórnych na podstawie 193 źródeł.
18. października 2026
- 691.500: Zatrudnieni w zakładach przemysłu motoryzacyjnego zatrudniających co najmniej 50 osób na koniec 1. półrocza 2026 (Destatis, źródło 1)
- −7,6 %: Zatrudnienie u producentów części i akcesoriów do pojazdów samochodowych w ciągu roku do połowy 2026 (Destatis, źródło 1)
- 225.000: Scenariusz VDA: mniej miejsc pracy do 2035 w porównaniu z 2019, w tym około 125.000 dalszych redukcji (źródło 2)
- 52 %: dostawców wskazuje tworzenie struktur sprzedaży i sieci klientów jako wyzwanie, na równi z wymogami regulacyjnymi (Roland Berger, badanie ankietowe w regionie DACH 2025, źródło 3)
- Kryzys ma charakter strukturalny, a nie tylko koniunkturalny. Produkcja samochodów osobowych w Niemczech od stycznia do września 2026 wyniosła 3,03 mln pojazdów, o 4 % mniej niż rok wcześniej i o 15 % mniej niż w 2019. 4 Wszyscy trzej wielcy niemieccy producenci obniżyli w 2026 swoje prognozy, Volkswagen we wrześniu do poziomu operacyjnej rentowności sprzedaży wynoszącego do 1 %. 5 , 6
- Dostawcy odnotowują największą względną redukcję zatrudnienia. U producentów części i akcesoriów do pojazdów samochodowych zatrudnienie do połowy 2026 spadło w ciągu roku o 7,6 % do 219.500. 1 Bosch, ZF i Continental od 2024 zapowiedziały programy redukcji zatrudnienia obejmujące pięciocyfrową liczbę etatów, a Schaeffler, Aumovio i Mahle kolejne, obejmujące czterocyfrową liczbę etatów (rozdział 2).
- Dywersyfikacja jest priorytetem, ale na razie generuje niewielkie przychody. Dla ponad 75 % średnich dostawców wejście na nowe rynki jest priorytetem; co drugi prowadzi już działalność poza przemysłem motoryzacyjnym, jednak zazwyczaj odpowiada ona jedynie za niewielki udział w przychodach. 3
- Nie ma jednej alternatywnej branży. Sektor obronny korzysta z najsilniejszego impulsu politycznego (budżet obronny 2026: około 108,2 mld €), ale charakteryzuje się małymi seriami produkcyjnymi. 7 , 8 Energetyka i sieci energetyczne, infrastruktura kolejowa oraz centra danych oferują duże wolumeny i luki podażowe, a technika medyczna i lotnictwo — stabilny popyt przy wysokich barierach certyfikacyjnych (rozdziały od 4 do 10). W branży budowy maszyn VDMA spodziewa się w 2026 czwartego z rzędu spadku produkcji (−2 %); mimo rosnących zamówień oczekuje powrotu do wzrostu dopiero w 2027. 9
- Wąskim gardłem jest dostęp do rynku. Po 52 % dostawców wskazuje tworzenie struktur sprzedaży i sieci klientów oraz wymogi regulacyjne jako wyzwanie. 3 W branżach docelowych drogą do klienta są portale dla dostawców, systemy kwalifikacji i targi branżowe; nabywcy coraz częściej samodzielnie poszukują informacji i unikają niedopasowanych kontaktów handlowych. 10 , 11
1. Sytuacja przemysłu motoryzacyjnego 2025/2026
Niemiecki przemysł motoryzacyjny znajduje się w fazie, w której nakłada się na siebie kilka obciążeń: stagnacja produkcji, załamanie na rynku chińskim, amerykańskie cła, rosnąca chińska konkurencja w Europie, kosztowna zmiana technologiczna i niepewność regulacyjna. Dla dostawców stanowi to tło każdej decyzji o dywersyfikacji.
Produkcja: trzeci rok na niskim poziomie
W 2025 w Niemczech z linii produkcyjnych zjechało 4.151.800 samochodów osobowych, o 2 % więcej niż w 2024, ale o 11 % mniej niż w 2019. VDA mówi o trzecim z rzędu roku, w którym produkcja krajowa utrzymuje się na mniej więcej tym samym poziomie. Eksport samochodów osobowych wyniósł 3.174.900 sztuk, pozostając na poziomie poprzedniego roku i o 9 % poniżej poziomu z 2019.12 Na 2026 VDA prognozowało w grudniu 2025 spadek produkcji o 1 % do 4,11 mln samochodów osobowych.13
Rzeczywisty rozwój sytuacji jest słabszy. Od stycznia do września 2026 wyprodukowano 3.034.900 samochodów osobowych, o 4 % mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku i o 15 % mniej niż w tym samym okresie 2019. Eksport spadł o 4 % do 2.294.500 sztuk. Szczególnie wyraźny jest spadek napływu zamówień z zagranicy: we wrześniu 2026 był on o 16 % niższy niż rok wcześniej, a łączny napływ zamówień był niższy o nieco ponad 13 %, podczas gdy zamówienia krajowe wzrosły o 4 %.4
Pozytywnym sygnałem jest elektromobilność: w 2025 Niemcy wyprodukowały około 1,22 mln akumulatorowych samochodów elektrycznych i zajmują 2. miejsce na świecie w produkcji elektrycznych samochodów osobowych, za Chinami.14 Dla dostawców komponentów tradycyjnych układów napędowych właśnie ta zmiana stanowi jednak część problemu.
| Wskaźnik | Wartość | Zmiana | Okres odniesienia |
|---|---|---|---|
| Produkcja samochodów osobowych w Niemczech | 4.151.800 | +2 % | 2025, −11 % wobec 201912 |
| Produkcja samochodów osobowych w Niemczech | 3.034.900 | −4 % | Styczeń–wrzesień 2026, −15 % wobec 20194 |
| Eksport samochodów osobowych | 2.294.500 | −4 % | Styczeń–wrzesień 20264 |
| Rejestracje nowych samochodów osobowych w Niemczech | 2.857.591 | +1,4 % | 202515 |
| Udział BEV w rejestracjach nowych pojazdów | 19,1 % | BEV +43,2 % | 202515 |
| Udział BEV w rejestracjach nowych pojazdów | 34,5 % | – | Wrzesień 202616 |
| Przychody przemysłu motoryzacyjnego | 533,7 mld € | −1,5 % | 202517 |
| Przychody ze sprzedaży części i akcesoriów do pojazdów samochodowych | 81,3 mld € | −4,6 % | 202517 |
| Wskaźnik klimatu koniunktury ifo w przemyśle motoryzacyjnym | −35,0 | Sierpień: −22,0 | Wrzesień 202618 |
BEV = akumulatorowe elektryczne samochody osobowe. VDA podaje dla września 2026 „udział pojazdów elektrycznych” wynoszący 45,3 %; zakres tej kategorii obejmuje dodatkowo hybrydy plug-in i pojazdy z ogniwami paliwowymi.4
Rynek krajowy: mniejszy niż przed pandemią, bardziej elektryczny i chiński
Według VDA niemiecki rynek samochodów osobowych w 2025 był o około 21 % mniejszy niż w 2019.12 W 2026 odnotowuje niewielkie ożywienie: od stycznia do września zarejestrowano 2.221.798 nowych samochodów osobowych, o 5,3 % więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.16 Jednocześnie zmienia się pochodzenie pojazdów. Od stycznia do lipca 2026 Chiny, z około 175.000 nowymi samochodami osobowymi (+120,9 %), awansowały z 4. miejsca w analogicznym okresie poprzedniego roku na 1. miejsce wśród najważniejszych krajów dostarczających nowe samochody osobowe do Niemiec. W tym samym okresie eksport nowych samochodów osobowych spadł o 4,0 % pod względem ilości i o 8,9 % pod względem wartości.19 BYD odnotowało we wrześniu 2026 6.040 rejestracji nowych pojazdów, o 85,6 % więcej niż rok wcześniej.16
Producenci: załamanie wyników i obniżone prognozy
Rentowność niemieckich producentów decyduje o skali presji cenowej przenoszonej na dostawców. W 2025 wyniki Volkswagen i Mercedes-Benz spadły o ponad połowę, a BMW nieznacznie się obniżyły; w 2026 wszystkie trzy koncerny skorygowały swoje oczekiwania w dół.
| Koncern | Rok obrotowy 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Volkswagen | Wynik operacyjny 8,9 mld € (−53,5 %), rentowność sprzedaży 2,8 %20 | Sprzedaż w Chinach w 1. półroczu −31,6 %21; dnia 18.09.2026 obniżono prognozę operacyjnej rentowności sprzedaży do „maksymalnie 1 procent”, skutki zdarzeń jednorazowych około 10 mld €, w tym około 6 mld € odpisu z tytułu utraty wartości firmy Porsche5 |
| Mercedes-Benz | EBIT 5,82 mld € (−57,2 %), skorygowana rentowność sprzedaży segmentu Cars 5,0 % (6,1 % bez ceł)22 | Sprzedaż w Chinach w 2. kwartale −30 %; prognozę sprzedaży i przychodów obniżono do poziomu „nieznacznie poniżej poprzedniego roku”23 |
| BMW | Wynik przed opodatkowaniem 10,24 mld € (−6,7 %)24 | Dnia 16.06.2026 obniżono prognozę marży EBIT w segmencie samochodowym do 1–3 % (wcześniej 4–6 %)6; w 2. kwartale 2,3 %, w tym obciążenie cłami wynoszące 1,25 punktów procentowych25 |
Mercedes-Benz zamierza do 2028 zmniejszyć globalne moce produkcyjne do około 2,2 mln sztuk, a moce produkcyjne w Niemczech do 900.000 sztuk.22 Volkswagen w swoim komunikacie ad hoc z września 2026 wymienia również planowaną sprzedaż Volkswagen Osnabrück GmbH.5 Mniejsze moce produkcyjne w Niemczech oznaczają dla dostawców mniejsze wolumeny w ich dotychczasowych zakładach, niezależnie od rozwoju sytuacji na rynku światowym.
Handel: amerykańskie cła i załamanie eksportu
Od 1. sierpnia 2025 USA nakładają na samochody i części samochodowe z UE cło w wysokości 15 %.26 Komisja Europejska określa te 15 % jako górny limit bez kumulacji, wyraźnie obejmujący również samochody; ramy porozumienia UE–USA weszły w życie po zatwierdzeniu przez Parlament i Radę dnia 1. lipca 2026.27 Pod koniec kwietnia i na początku maja 2026 prezydent USA zapowiedział podniesienie cła na samochody osobowe i ciężarowe z UE do 25 %; na początku maja podwyżka ta nie została wdrożona.28 Do zamknięcia redakcyjnego nie udało się potwierdzić w amerykańskim źródle pierwotnym, czy została wdrożona później.
Wpływ na eksport jest mierzalny. Od stycznia do listopada 2025 eksport pojazdów samochodowych i części do nich do USA spadł o 17,5 % do 26,9 mld €.29 W pierwszym półroczu 2026 ponownie był o 17,2 % niższy niż rok wcześniej; łączny eksport pojazdów samochodowych spadł o 5,8 % do 124,7 mld €.30 W przypadku nowych samochodów osobowych eksportowanych do USA od stycznia do lipca 2026 liczba spadła tylko o 2,6 %, ale wartość o 17,1 %. Jednocześnie eksport samochodów elektrycznych załamał się o 56,1 %, a hybryd o 50,3 %, podczas gdy eksport samochodów spalinowych wzrósł o 31,7 %.19
Łańcuchy dostaw: pierwiastki ziem rzadkich i układy scalone
Dwa wydarzenia w 2025 pokazały, jak podatne na zakłócenia są łańcuchy dostaw. W czerwcu 2025 VDA ostrzegało, że z powodu chińskich kontroli eksportu pierwiastków ziem rzadkich nie można już wykluczyć opóźnień, a nawet przestojów w produkcji.31 Jesienią 2025 nastąpił kryzys wokół producenta układów scalonych Nexperia: po objęciu przedsiębiorstwa przez Niderlandy kontrolą państwową we wrześniu 2025 Chiny wstrzymały eksport. Bosch ogłosił w następstwie tego skrócony czas pracy w Salzgitter i Ansbach.32 Od 8. listopada 2025 Chiny ponownie ułatwiły eksport do celów cywilnych.33 W kwietniu 2026, według ifo, 9,3 % przedsiębiorstw motoryzacyjnych zgłaszało braki półproduktów.34
Regulacje: zakaz samochodów spalinowych jest łagodzony, ale decyzja nie została jeszcze przyjęta
Komisja Europejska zaproponowała 16 grudnia 2025, aby od 2035 wymagać redukcji emisji spalin z nowych samochodów osobowych jedynie o 90 % zamiast o 100 %. Pozostałe 10 % ma być kompensowane poprzez ekologiczną stal produkowaną w UE, paliwa syntetyczne lub biopaliwa.35 Według stanu na październik 2026 propozycja nie została przyjęta; głosowanie w Komisji Transportu Parlamentu Europejskiego, zaplanowane na 5 października, zostało przełożone.36 Dla dostawców komponentów do pojazdów spalinowych może to oznaczać wydłużenie okresu stopniowego wygaszania produkcji, nie zmienia jednak kierunku przemian.
Nastroje i perspektywy
Wskaźnik klimatu koniunkturalnego ifo dla przemysłu motoryzacyjnego spadł we wrześniu 2026 do −35,0 punktów, wobec −22,0 w sierpniu. Przedsiębiorstwa oceniały swoją sytuację gorzej niż podczas dotychczasowego rocznego minimum w czerwcu i lipcu; obniżyły się oczekiwania dotyczące eksportu i zatrudnienia.18
VDA oczekuje obecnie, że do 2035 liczba miejsc pracy w branży będzie netto o około 225.000 niższa niż w 2019. Według obliczeń VDA około 100.000 z nich już zlikwidowano; EY, przy zastosowaniu innego zakresu analizy, wskazuje na 125.800 do końca marca 2026 (rozdział 2). W badaniu Prognos dla VDA z 2024 prognozowano jeszcze około 190.000.2,37 Badanie Fraunhofer IAO na zlecenie organizacji pracodawców przewiduje dla scenariusza najbardziej rygorystycznych regulacji, że w Europie do 2040 zlikwidowanych zostanie około 726.000 z 1,6 mln miejsc pracy w produkcji układów napędowych, co stanowi 45 %.38
2. Dostawcy pod presją
Dostawcy znajdują się na końcu łańcucha: jako pierwsi odczuwają spadek zamówień na dostawy, presję cenową oraz przejmowanie produkcji przez producentów pojazdów i mają najmniejsze bufory marżowe. Dane dotyczące zatrudnienia, niewypłacalności i inwestycji pokazują, że presja dostosowawcza jest w ich przypadku największa.
Zatrudnienie: największy spadek w branży
Oficjalne statystyki wyodrębniają producentów części i akcesoriów do pojazdów samochodowych (dział działalności gospodarczej 29.3). W 2025 pracowało tam średniorocznie 237.221 osób, o 11,1 % mniej niż w 2024, kiedy liczba ta wynosiła 266.810.17 Na koniec pierwszego półrocza 2026 było ich już tylko 219.500, co oznacza spadek o 7,6 % w ciągu roku, a tym samym największy spośród trzech podbranż. U producentów pojazdów samochodowych zatrudnienie spadło o 6,1 % do 429.200; wzrost odnotowano jedynie w obszarze nadwozi, zabudów i przyczep — o 10,0 % do 42.800.1
Zakres danych: dane Destatis obejmują zakłady zatrudniające 50 i więcej pracowników. Znaczna część pracowników koncernów takich jak Bosch czy ZF jest w statystykach przypisana do innych działów działalności gospodarczej. Rzeczywista liczba osób zależnych od działalności motoryzacyjnej jest zatem wyższa niż liczba wykazana w WZ 29.3.
- 2019: 833
- 2020: 809
- 2021: 786
- 2022: 774
- 2023: 780
- 2024: 773
- 2025*: 726
Źródło: VDA, Pressematerial zur Jahrespressekonferenz 2026, na podstawie danych Destatis.14 *2025: szacunek na podstawie danych od stycznia do listopada. Opublikowana później średnia roczna za 2025 wynosi 731.928.17 Dane za półrocze 2026 (691.500) przedstawiają stan na określony dzień i nie są bezpośrednio porównywalne ze średnimi rocznymi.1
Analizy EY oparte na oficjalnych danych pokazują skalę zjawiska w całej branży: do końca pierwszego kwartału 2026 w ciągu dwunastu miesięcy zlikwidowano około 32.000 miejsc pracy, a od 2019 łącznie 125.800, czyli co siódme miejsce pracy w branży.39 W całym 2025 liczba miejsc pracy zmniejszyła się o niemal 50.000, co oznacza spadek o 6,5 %.40
Duże programy redukcji zatrudnienia
Programy zapowiedziane przez dużych dostawców pokazują, że redukcja zatrudnienia nie została zakończona. Wiele z nich potrwa do 2028 lub 2030.
| Przedsiębiorstwo | Data ogłoszenia | Zakres | Okres |
|---|---|---|---|
| Bosch | 25.09.2025 | dalsza redukcja około 13.000 miejsc pracy, przede wszystkim w niemieckich lokalizacjach sektora Mobility; luka kosztowa wynosząca około 2,5 mld € rocznie41 | do końca 2030 |
| ZF | 26.07.2024 | od 11.000 do 14.000 miejsc pracy w Niemczech42; dywizja E likwiduje 7.600 miejsc pracy, według ZF w ramach tej ogólnej redukcji43 | do końca 2028 |
| Continental Automotive | 18.02.2025 | kolejne 3.000 miejsc pracy w badaniach i rozwoju, w tym 1.450 w Niemczech, oprócz zapowiedzianej już redukcji 7.150 miejsc pracy44 | do końca 2026 |
| Aumovio (wydzielona Continental Automotive) | 27.01.2026 | do 4.000 miejsc pracy w badaniach i rozwoju na całym świecie45 | do końca 2026 |
| Schaeffler | 05.11.2024 | około 4.700 miejsc pracy brutto w Europie, w tym około 2.800 w Niemczech46 | głównie 2025–2027 |
| Mahle | 03.11.2025 | kolejne około 1.000 miejsc pracy na całym świecie w administracji i rozwoju, w tym liczba zbliżona do środka przedziału trzycyfrowego w Niemczech47 | – |
| Brose | 17.12.2024 | obniżenie pośrednich kosztów osobowych na całym świecie o około 20 %, w pierwszym etapie redukcja około 700 miejsc pracy w Niemczech48 | do 2027, pierwszy etap do końca 2025 |
Programy częściowo się pokrywają i nie można ich sumować. Bosch utworzył w 2025 rezerwy w wysokości 2,7 mld € na działania strukturalne; marża EBIT Bosch Mobility spadła do 1,8 %.49
Niewypłacalności: duża liczba, niski odsetek uratowanych przedsiębiorstw
Firma doradztwa restrukturyzacyjnego Falkensteg odnotowała w 2025 łącznie 471 dużych przypadków niewypłacalności przedsiębiorstw o obrotach przekraczających 10 mln €, o 25 % więcej niż w poprzednim roku. Dostawcy motoryzacyjni, z 59 przypadkami, zajęli 2 miejsce, za producentami wyrobów metalowych. Na 2026 Falkensteg przewiduje u dostawców dalszy wzrost o 10 do 15 %.50 W drugim kwartale 2026 na dostawców przypadło 12 dużych przypadków niewypłacalności, co ponownie oznaczało 2 miejsce.51
Firma audytorsko-doradcza RSM Ebner Stolz uwzględnia wszystkie kategorie wielkości przedsiębiorstw: od początku 2024 do połowy 2026 wszczęto 333 postępowań upadłościowych wobec dostawców motoryzacyjnych, z czego blisko 70 % dotyczyło przedsiębiorstw o obrotach poniżej 20 mln €.52 Przykładem większego przypadku jest producent systemów zamykania Kiekert, który we wrześniu 2025 złożył wniosek o ogłoszenie upadłości swojego głównego zakładu w Heiligenhaus, zatrudniającego około 700 osób.53
Istotny dla każdej strategii jest odsetek uratowanych przedsiębiorstw: według analizy Falkensteg w 2025 uratowano 32,2 % niewypłacalnych dostawców, wobec 20,3 % w 2024. W 2020 odsetek ten wynosił jeszcze 64,3 %.54 Przedsiębiorstwa, które poszukują nowych rynków dopiero po wystąpieniu niewypłacalności, mają znacznie mniejsze szanse niż kilka lat temu.
Marże: Europa na końcu stawki
Global Automotive Supplier Study autorstwa Roland Berger i Lazard wykazało dla 2024 średnią marżę EBIT wynoszącą 4,7 % (2023: 5,3 %) wśród 600 dostawców. Europejscy dostawcy z wynikiem 3,6 % znaleźli się znacznie poniżej chińskich, którzy osiągnęli 5,7 %.55 W badaniu dostawców BCG z 2026 jedynie 21 % ankietowanych menedżerów oczekuje poprawy sytuacji w branży, a 53 % jej pogorszenia.56 PwC Strategy& określa obroty największych dostawców na 1.153 mld € w 2024 i 1.119 mld € w 2025.57
Inwestycje przenoszą się za granicę
Ankiety VDA wśród małych i średnich przedsiębiorstw motoryzacyjnych pokazują, że wiele firm coraz częściej planuje swoją przyszłość poza Niemcami:
| Ustalenie | Wartość | Badanie ankietowe |
|---|---|---|
| silnie lub bardzo silnie odczuwają brak zamówień | 77 % | wrzesień 2025, n=158, najwyższy poziom w historii badania58 |
| odraczają, przenoszą lub anulują inwestycje w Niemczech | 72 % | styczeń 2026, n=12459 |
| zredukowały zatrudnienie w Niemczech w 2025 | 64 % | styczeń 202659 |
| odraczają, przenoszą lub anulują inwestycje w Niemczech | 67 % | maj 2026, n=11660 |
| zwiększają inwestycje w Niemczech | 2 % | maj 202660 |
| obecnie redukują / zwiększają zatrudnienie | 54 % / 3 % | maj 202660 |
| oceniają swoją sytuację jako złą lub bardzo złą | 41 % | maj 202660 |
Spośród przedsiębiorstw, które w styczniu 2026 redukowały zatrudnienie w Niemczech, 49 % jednocześnie zwiększało je za granicą; żadne z ankietowanych przedsiębiorstw nie przenosiło mocy produkcyjnych z zagranicy do Niemiec.59 Według VDA udział zagranicy w nakładach branży na badania i inwestycje rzeczowe wzrósł z 47 % (2018) do 55 % (2024).14
Ogranicza się również dostęp do finansowania. W badaniu Roland Berger wśród MŚP branży motoryzacyjnej z 2026 ponad 70 % przedsiębiorstw jest zależnych od kredytów bankowych, a niemal 95 % oczekuje znacznej konsolidacji branży w ciągu najbliższych pięciu lat.61 W badaniu Allensbach dla FTI-Andersch 28 % dostawców zgłosiło coraz trudniejszy dostęp do finansowania.62 17 % już odczuwa przejmowanie produkcji przez producentów pojazdów, a kolejne 38 % oczekuje nasilenia tego zjawiska.63
Co to oznacza dla dywersyfikacji: Czas i kapitał są ograniczone. Zmiana branży wymaga lat (zob. rozdział 12) i musi być finansowana z działalności, która sama znajduje się pod presją. Przedsiębiorstwa zamierzające dywersyfikować działalność powinny rozpocząć ten proces, dopóki działalność podstawowa nadal zapewnia środki.
3. Dywersyfikacja: zamiary a rzeczywistość
Niemal wszystkie badania ankietowe wskazują na dużą gotowość dostawców do wejścia do nowych branż. Wyniki liczbowe znacznie się jednak różnią, ponieważ zadawano różne pytania. Ponadto między zamiarami a obrotami nadal istnieje duża luka.
Co mierzą badania ankietowe
| Badanie ankietowe | Pytanie lub stwierdzenie | Odsetek | Próba |
|---|---|---|---|
| VDA, październik 2024 | dążą do dywersyfikacji działalności poprzez wejście do innych branż | 29 % | 145 małych i średnich przedsiębiorstw64 |
| Roland Berger, wrzesień 2025 | dywersyfikacja i nowe rynki mają priorytet | > 75 % | ponad 200 decydentów, DACH3 |
| FTI-Andersch / Allensbach, późne lato 2025 | dostawcy dotknięci przemianami strukturalnymi, którzy rozwijają działalność poza branżą | 75 % | podgrupa przedsiębiorstw dotkniętych przemianami spośród 47 ankietowanych dostawców63 |
| IHK Nürnberg / IW Consult, 2025 | chcą rozwijać nowe obszary działalności dzięki nowym produktom, również poza rynkiem motoryzacyjnym | 92 % | dostawcy z regionu metropolitalnego Norymbergi65 |
| Atreus, maj 2026 | rozważają wejście do innych branż | około ⅔ | próba nie została określona w źródle66 |
Wartości te nie są ze sobą porównywalne. Różnią się pod względem treści pytań, populacji badanej i momentu badania. FTI-Andersch podaje w tekście strony 75 %, a w opisie strony 79 %; próba obejmująca 47 dostawców jest niewielka.63
Pomimo ograniczonej porównywalności wszystkie nowsze badania ankietowe wskazują na wysoką gotowość do dywersyfikacji. Nie istnieje wiarygodny szereg czasowy.
Na jakie branże stawiają dostawcy
W badaniu Roland Berger niemal dwie trzecie kadry kierowniczej dostrzega największe szanse na przychody w sektorze obronnym, a następnie w technice medycznej (38 %) oraz przemyśle lotniczym i kosmicznym (36 %).3 W badaniu Allensbach na zlecenie FTI-Andersch pytano, w jakich branżach dostawcy dotknięci zmianami już działają lub inwestują:
- Przemysł zbrojeniowy: 25 %
- Energetyka: 16 %
- Lotnictwo: 9 %
- Technika medyczna: 9 %
- Kolejnictwo: 9 %
Źródło: FTI-Andersch / Institut für Demoskopie Allensbach, badanie późnym latem 2025, 47 dostawców motoryzacyjnych.63 Odsetki respondentów działających lub inwestujących w danej branży.
Motywy i posiadane atuty
Motywy mają charakter defensywny: według Roland Berger dwie trzecie respondentów chce zmniejszyć zależność od koniunktury w motoryzacji, a ponad 60 % liczy na większą odporność. 46 % uważa dywersyfikację za najlepszą drogę do nowych obszarów wzrostu, a 31 % oczekuje lepszego wykorzystania mocy produkcyjnych swoich zakładów.3,67 W badaniu Allensbach 47 % chce zwiększyć niezależność od krajowych producentów, a 34 % unika zobowiązań do wyłączności.63
Jako podstawę oferty dla klientów z sektora obronnego dostawcy wskazują przede wszystkim komponenty elektroniczne (78 %), komponenty mechaniczne (71 %), moduły napędowe i energetyczne (64 %) oraz oprogramowanie (48 %).3 Lista ta w dużym stopniu pokrywa się z obszarami niedoborów w energetyce, sieciach, centrach danych i obronności (rozdziały od 5 do 10).
Bariery z perspektywy przedsiębiorstw
Po 52 % respondentów wskazuje jako wyzwanie budowę odpowiednich struktur sprzedaży i sieci klientów oraz przestrzeganie ram politycznych i regulacyjnych, przede wszystkim w odniesieniu do sektora obronnego.3 FTI-Andersch wymienia nowe procedury dopuszczenia, odmienne cykle produktowe i nietypowe oczekiwania klientów jako główne bariery przy zmianie branży.62 Rozdziały 12 i 13 szczegółowo omawiają te bariery.
Rzeczywistość: wiele zamiarów, niewielkie przychody
Co drugie przedsiębiorstwo ankietowane przez Roland Berger działa już poza przemysłem motoryzacyjnym, jednak zazwyczaj działalność ta stanowi jedynie niewielki udział w przychodach.3 Udział ten jest niewielki także w przypadku dużych firm: w ZF technika obronna odpowiada za mniej niż 0,5 % przychodów grupy.68 Według prezesa zarządu Schaeffler osiąga około 100 mln € w obszarze obronności69, przy przychodach grupy wynoszących 23,5 mld € w roku 2025.70
Najszerszych danych dostarcza DIHK. W odpowiedzi na dodatkowe pytanie w badaniu koniunktury przeprowadzonym na początku roku 2026 wśród niemal 5.000 przedsiębiorstw przemysłowych 17 % zadeklarowało przynależność do łańcucha wartości przemysłu obronnego: 2,5 % wytwarza dobra wojskowe, 6,9 % dobra podwójnego zastosowania, a 7,6 % to dostawcy. Kolejne 12,3 % uważa ten rynek za interesujący. Przedsiębiorstwa należące do tego łańcucha wartości znacznie optymistyczniej patrzą w przyszłość: ich saldo oczekiwań wynosi +11 punktów, wobec −9 w pozostałej części przemysłu.71
Należy zachować ostrożność wobec często przytaczanej wartości DIHK dla produkcji środków transportu: 36 % zakładów z tego sektora uczestniczy w łańcuchu wartości przemysłu obronnego.71 Zgodnie z urzędową klasyfikacją działalności gospodarczej produkcja środków transportu obejmuje jednak także producentów wojskowych pojazdów bojowych oraz przemysł stoczniowy i lotniczy. Wartość ta nie jest zatem wskaźnikiem dla dostawców motoryzacyjnych.
Również w przypadku pracowników skala przechodzenia do nowej branży pozostaje dotychczas niewielka. Według badania Institut für Arbeitsmarkt- und Berufsforschung (IAB) w ubiegłym roku do przemysłu zbrojeniowego przeszło jedynie około 1.100 pracowników z innych branż przemysłowych oraz 1.400 z pozostałych sektorów gospodarki. Jednocześnie przemysł traci obecnie około 15.000 miejsc pracy miesięcznie.72 IAB przewiduje w sektorze produkcyjnym z wyłączeniem budownictwa spadek zatrudnienia o 160.000 osób w roku 2026 i o kolejne 130.000 w 2027; wyższe wydatki obronne przyniosłyby korzyści przede wszystkim przemysłowi zbrojeniowemu i branżom jego dostawców.73
Wniosek cząstkowy: Dla większości dostawców dywersyfikacja jest uzupełnieniem, a nie zastępstwem działalności motoryzacyjnej. Nawet optymistyczne cele, takie jak cel Schaeffler, aby do 2035 osiągać do 10 % przychodów w nowych obszarach wzrostu74, pokazują skalę tego zjawiska. Decydujące znaczenie ma odpowiednio wczesne rozpoczęcie działań i wybór branży rzeczywiście odpowiadającej własnym kompetencjom.
4. Przegląd branż docelowych
Poniższy przegląd podsumowuje rozdziały od 5 do 10. Łączy udokumentowane dane rynkowe z wymaganiami, które musi spełnić dostawca, oraz kompetencjami poszukiwanymi w danej branży.
| Branża | Sygnał rynkowy (źródło) | Wolumeny i cykle | Warunki wejścia | Poszukiwane kompetencje dostawców | Ocena |
|---|---|---|---|---|---|
| Obronność | Budżet obronny 2026 około 108,2 mld €, projekt 2027: 139,6 mld €7,75 | często niewielkie partie o liczebności dwu- lub trzycyfrowej; wyjątkiem jest amunicja8 | AQAP 2110, ochrona informacji niejawnych, zezwolenia na podstawie przepisów o kontroli broni wojennej i obrocie gospodarczym z zagranicą | Mechanika, elektronika, napędy, obróbka plastyczna, oprogramowanie | wysoka dynamika wysoka bariera |
| Przemysł lotniczy i kosmiczny | Przychody branży 2025: 62 mld € (+19 %)76 | Produkcja małoseryjna; około 3.200 samolotów cywilnych na świecie w 202477 | EN 9100, Nadcap dla procesów specjalnych | Precyzyjna obróbka skrawaniem, lekkie konstrukcje, procesy specjalne | stabilny wzrost wysoka bariera |
| Energetyka i sieci | Rozbudowa sieci 360–390 mld € do 2045 (projekt)78; terminy dostaw transformatorów 18–36 miesięcy79 | Działalność projektowa (sieci), produkcja seryjna (pompy ciepła, magazyny energii) | Systemy kwalifikacji operatorów sieci | Energoelektronika, zarządzanie cieplne, odlewnictwo, blachy, kable | duży wolumen wąskie gardła |
| Technika kolejowa | Napływ zamówień 2025: 21,8 mld € (+19 %)80 | Małe serie, długie cykle życia | ISO 22163 (IRIS), EN 15085-2, kwalifikacja produktów DB | Spawanie, elektronika, technika sterowania i zabezpieczenia ruchu | boom zamówień wysoka bariera |
| Technika medyczna | Przychody 2024: 41,4 mld € (zakłady zatrudniające 20 i więcej pracowników)81 | małe partie o liczebności do 182 | ISO 13485, kontrola dostawców zgodnie z MDR | Technologia tworzyw sztucznych, części precyzyjne, elektronika | umiarkowany wzrost wysoka bariera |
| Centra danych | około 2,5 mld € inwestycji w technikę klimatyzacyjną, zasilania i budynkową w 2025 (szacunek Bitkom)83 | Produkcja seryjna, szybka rozbudowa | zależne od klienta | Zarządzanie cieplne, chłodzenie cieczą, energoelektronika | silny wzrost średnia bariera |
| Produkcja półprzewodników | Infineon Dresden 5 mld €, ESMC Dresden 10 mld €84,85 | Urządzenia peryferyjne instalacji, części zamienne | Wymagania dotyczące pomieszczeń czystych i wymagania klientów | Części precyzyjne, chłodzenie | selektywnie |
| Budowa maszyn, robotyka | Produkcja 2026 przewidywana zmiana −2 %, czwarty rok spadków9 | Produkcja od seryjnej do małoseryjnej | typowe dla branży | Elementy wykonawcze, przekładnie, elektronika | obecnie słaba koniunktura |
Kolumna „Ocena” przedstawia ocenę wydawców opartą na danych udokumentowanych w niniejszym opracowaniu, a nie prognozę rynkową. Źródła dotyczące warunków wejścia znajdują się w rozdziałach od 5 do 10 oraz 12.
5. Obronność i bezpieczeństwo
Żadna inna branża nie otrzymała od 2025 tak silnego wsparcia politycznego. Dla dostawców rynek ten jest atrakcyjny, lecz ma inną strukturę niż działalność motoryzacyjna: mniejsze wolumeny, dłuższe ścieżki płatności, kontrola państwowa i ścisła poufność.
Budżet i uwarunkowania polityczne
18 marca 2025 Bundestag uchwalił zmianę Ustawy Zasadniczej, na którą Bundesrat wyraził zgodę 21 marca: wydatki obronne przekraczające 1 % produktu krajowego brutto są od tego czasu wyłączone z hamulca zadłużenia.86,87 Jednocześnie zmiana stworzyła podstawę dla specjalnego funduszu na infrastrukturę i neutralność klimatyczną w wysokości 500 mld €.86,88
Według ministerstwa obrony Bundeswehra ma do dyspozycji w 2026 około 108,2 mld €: 82,69 mld € w części budżetowej 14 i 25,51 mld € ze specjalnego funduszu Bundeswehry. Na 2029 plan finansowy przewiduje około 152 mld € na budżet ministerstwa obrony. Łącznie z wydatkami innych resortów związanymi z obronnością wskaźnik NATO wynoszący 3,5 % PKB ma zostać osiągnięty już w 2029.7 Projekt rządowy na 2027 przewiduje 139,6 mld €, w tym 109,7 mld € w części budżetowej 14 i 29,9 mld € ze specjalnego funduszu. Na zakupy zaplanowano ponad 60 mld €, wobec 45 mld € w roku 2026. Projekt nie został jeszcze uchwalony.75
- 2026 (budżet): 108,2
- 2027 (projekt): 139,6
- 2029 (plan): ≈ 152
Źródła: BMVg, 26.11.2025; Deutscher Bundestag, wrzesień 2026.7,75 2029: budżet ministerstwa obrony według planu finansowego.
Na szczycie NATO w Hadze sojusznicy zobowiązali się 25 czerwca 2025, że do 2035 będą przeznaczać rocznie co najmniej 3,5 % PKB na podstawowe wydatki obronne oraz do 1,5 % na wydatki związane z obronnością, takie jak infrastruktura.89 Na poziomie UE państwa członkowskie mają w ramach ReArm Europe/Readiness 2030 zmobilizować około 800 mld € na obronność; obejmuje to instrument pożyczkowy SAFE o wartości 150 mld €, przyjęty przez Radę w maju 2025.90
Dostosowano również przepisy dotyczące zamówień. 15 stycznia 2026 Bundestag uchwalił ustawę o przyspieszonym planowaniu i zakupach dla Bundeswehry, której ułatwienia mają obowiązywać do osiągnięcia docelowej pełnej gotowości obronnej.91 Ustawa o przyspieszeniu udzielania zamówień, uchwalona przez Bundestag 23 kwietnia 2026, podnosi próg wartości dla bezpośrednich zamówień federalnych do 50.000 €.92
Odbiorcy: pełne portfele zamówień
| Przedsiębiorstwo | Przychody 2025 | Portfel zamówień | Uwagi |
|---|---|---|---|
| Rheinmetall | 9,94 mld € (+29 %) | Portfel zamówień wraz z umowami ramowymi: 63,8 mld € (koniec 2025); 80,5 mld € (30.06.2026) | Prognoza przychodów na 2026 obniżona do 13,7–14,2 mld € po anulowaniu fregaty F12693,94 |
| KNDS | 4,4 mld € (+15,9 %) | 33,1 mld € | Wartość nowych zamówień 13,5 mld € (rekord), około 11.000 pracowników95 |
| Hensoldt | 2,46 mld € | 8,83 mld € | Wartość nowych zamówień 4,71 mld €; w 2025 około 1.200 nowych zatrudnień, na 2026 planowanych jest 1.60096,97 |
| Diehl | 5,42 mld € (grupa kapitałowa) | – | Przychody segmentu obronnego 2,33 mld € (+28 %)98 |
| Renk | 1,37 mld € (+19,8 %) | 6,68 mld € | Prognoza na 2026: ponad 1,5 mld € przychodów99 |
Według rejestru lobbystów Bundestagu stowarzyszenie branżowe BDSV liczyło na dzień 1 stycznia 2026 łącznie 472 członków.100 Aktualne oficjalne dane dotyczące przychodów i zatrudnienia w całym niemieckim przemyśle bezpieczeństwa i obronności nie są dostępne; w statystyce gospodarczej branża ta nie jest ujmowana jako odrębny dział gospodarki.
Jak dotychczas przebiega przechodzenie z sektora motoryzacyjnego
Najbardziej widoczne dotychczas formy przechodzenia to programy kadrowe oraz zmiana przeznaczenia całych zakładów. Przychody tradycyjnych dostawców z własnej działalności zbrojeniowej są jeszcze niewielkie (rozdział 3).
| Przypadek | Data | Treść |
|---|---|---|
| Continental → Rheinmetall | 14.06.2024 | List intencyjny: maksymalnie 100 pracowników zakładu Continental w Gifhorn ma uzyskać możliwość przejścia do Rheinmetall w Unterlüß.101 |
| Rheinmetall Neuss i Berlin | 24.02.2025 | Rheinmetall zapowiada przekształcenie swoich dotychczasowych zakładów motoryzacyjnych w Berlinie i Neuss w „zakłady hybrydowe” prowadzące produkcję zbrojeniową.102 Według władz kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia zakład w Neuss należący do spółki zależnej Rheinmetall, Pierburg (około 1.500 pracowników), przestawia znaczną część swojej produkcji z cywilnej na wojskową.103 |
| Continental → Hensoldt | 19.03.2025 | Według prezesa zarządu Hensoldt przejmuje całe zespoły z Continental.104 |
| Aumovio → Hensoldt | 16.03.2026 | Współpraca na rzecz bezpośredniego przechodzenia pracowników między przedsiębiorstwami („Job-to-Job”) w zakładach Aumovio w Ulm, Lindau i Markdorf, gdzie restrukturyzacja dotyczy około 600 pracowników.97 |
| Bosch → Hensoldt | 04.08.2026 | Współpraca przy tworzeniu centrum kompetencji w zakresie obronności wspomaganej oprogramowaniem w Leinfelden, z około 300 stanowiskami dla specjalistów z przemysłu motoryzacyjnego.105 |
| ZF → Diehl Defence | Wrzesień 2026 | ZF świadczy usługi inżynieryjne na rzecz Diehl Defence: stanowiska badawcze, symulacje i testy.106 |
| VW Osnabrück | 07.09.2026 | Główne ustalenia między Volkswagen, krajem związkowym Dolna Saksonia a spółką inwestycyjną Aurelius Capital z siedzibą w Tel Awiwie: po zakończeniu produkcji samochodów latem 2027 ma powstać centrum kompetencji w zakresie bezpieczeństwa i obronności; pierwszym kluczowym projektem są komponenty do systemów obrony powietrznej Rafael. Według rady zakładowej perspektywę dalszego zatrudnienia uzyska niespełna 1.400 spośród 1.800 pracowników. Porozumienie jest uzależnione od zawarcia ostatecznych umów.107 |
| Schaeffler | Grudzień 2025 | Prezes zarządu Rosenfeld: Schaeffler stanie się przedsiębiorstwem prowadzącym działalność zbrojeniową; obecnie przychody wynoszą około 100 mln €, osiągnięcie 1 mld € w ciągu pięciu lat jest możliwe, lecz nie wyznaczono wiążącego celu.69 |
| Mubea | 15.02.2026 | Mubea należy wraz z Rheinmetall i Lockheed Martin do pierwszych kluczowych partnerów planowanego „Production Launch Centre Defence” w Nadrenii Północnej-Westfalii.108 |
Często przywoływany przypadek KNDS Görlitz nie jest przykładem dotyczącym dostawcy motoryzacyjnego: KNDS przejmuje tam dawny zakład taboru kolejowego Alstom; około 580 spośród około 700 pracowników ma kontynuować zatrudnienie w KNDS lub Alstom.109
Jakie wymagania muszą spełniać dostawcy
- Zarządzanie jakością zgodnie z AQAP. AQAP 2110 zawiera wymagania ISO 9001, uzupełnione o dodatkowe wymagania NATO.110 BAAINBw określa wymagania jakościowe w umowie; kontrolę jakości na miejscu przeprowadza regionalna jednostka Centrum Technicznego Zarządzania Jakością, co nie zwalnia wykonawcy z odpowiedzialności.111 Według e-mobil BW w przypadku dojrzałego systemu ISO 9001 dodatkowe nakłady pozostają ograniczone.8
- Ochrona informacji niejawnych. Przedsiębiorstwa są co do zasady obejmowane nadzorem Federalnego Ministerstwa Gospodarki w zakresie ochrony informacji niejawnych wyłącznie na wniosek zamawiającego dysponującego takimi informacjami.112 Wydanie poświadczenia bezpieczeństwa wymaga między innymi upoważnionych przedstawicieli ustawowych oraz powołanego pełnomocnika ds. bezpieczeństwa.113 Dostęp zależy zatem od pozyskania pierwszego zamawiającego.
- Zezwolenia. Produkcja broni wojennej wymaga zezwolenia zgodnie z § 2 ustawy o kontroli broni wojennej.114 Wywóz uzbrojenia i sprzętu wojskowego ujętego w wykazie wywozowym podlega obowiązkowi uzyskania zezwolenia zgodnie z § 8 rozporządzenia o obrocie gospodarczym z zagranicą.115,116
Ograniczenia rynku zbrojeniowego
Wolumeny produkcji są niewielkie. Według e-mobil BW zamówienia obronne obejmują zazwyczaj partie liczące od kilkunastu do kilkuset sztuk; udzielenie zamówienia, produkcja i płatność często rozciągają się na kilka kwartałów lub lat. Programy Bundeswehry dotyczące produkcji nowego sprzętu przewidywały bądź przewidują około 50 czołgów Leopard 2 rocznie (od 2022) oraz 35 bojowych wozów piechoty Puma rocznie (do 2021). Wyjątkiem jest amunicja: Rheinmetall planuje od 2027 produkować do 1,1 mln pocisków artyleryjskich rocznie.8 Zamrożenie kapitału jest większe: cykl konwersji gotówki wynosił w 2022 w przemyśle lotniczym i obronnym 159 dni, a w branży motoryzacyjnej 94 dni.8
Również działalność zbrojeniowa nie chroni przed nietrafionymi inwestycjami. e-mobil BW wskazuje Urban Gruppe, producenta stali pancernej, który w kwietniu 2025 złożył wniosek o ogłoszenie upadłości, ponieważ w stosunku do poczynionych inwestycji otrzymał zbyt mało zamówień.8 Börsen-Zeitung podsumowuje bilans korzyści i obciążeń: mniejsze wolumeny przy wyższych standardach jakości, procedurach dopuszczenia i kontrolach eksportu, a w zamian wyższe marże i długoterminowe umowy odbioru.117 Werner Olle, który dla Automotive Thüringen przeanalizował 150 dostawców przemysłu zbrojeniowego, stwierdza, że zbrojeniówka „nie jest jedyną deską ratunku”.118
6. Lotnictwo i przemysł kosmiczny
Lotnictwo rozwija się, ma pełne portfele zamówień i doświadcza wąskich gardeł w łańcuchu dostaw. Mimo to dla dostawców jest jednym z najbardziej wymagających rynków: niewielkie wolumeny, bardzo długie cykle życia produktów oraz odrębny system wymagań jakościowych.
Rynek
Według stowarzyszenia branżowego BDLI niemiecki przemysł lotniczy i kosmiczny osiągnął w 2025 przychody w wysokości 62 mld €, o 19 % wyższe niż w roku poprzednim (52 mld €). Liczba pracowników wzrosła do około 130.000 (rok poprzedni: 120.000), a udział eksportu wyniósł 66 %. Lotnictwo cywilne osiągnęło 45 mld € (+15 %), lotnictwo wojskowe 13,5 mld € (+35 %), a przemysł kosmiczny 3,5 mld € (+17 %). BDLI wyraźnie wskazuje podatność łańcuchów dostaw na zakłócenia jako wyzwanie.76
Airbus dostarczył w 2025 łącznie 793 samolotów komunikacyjnych, a na koniec roku miał rekordowy portfel zamówień obejmujący 8.754 samolotów. Na 2026 zaplanowano około 870 dostaw.119 W pierwszej połowie 2026 dostarczono 351 samolotów (rok poprzedni: 306); cel roczny został potwierdzony.120 Oczekuje się, że do końca 2027 produkcja rodziny A320 wzrośnie do poziomu od 70 do 75 samolotów miesięcznie. Airbus wskazuje brak potwierdzonych zobowiązań Pratt & Whitney dotyczących dostaw silników jako czynnik obciążający.119 Popyt zatem istnieje; wąskie gardło znajduje się w łańcuchu dostaw.
Co różni ten sektor od branży motoryzacyjnej
- Wolumeny: w 2024 na świecie dostarczono około 3.200 samolotów cywilnych, natomiast zarejestrowano około 78 mln nowych samochodów osobowych. Dla dostawców oznacza to produkcję jednostkową i małoseryjną zamiast wielkoseryjnej.77
- Dokumentacja: dokumentację produkcyjną trzeba często przechowywać przez ponad 30 lat; typowy okres produkcji modelu samochodu wynosi od 6 do 8 lat.77
- Zarządzanie jakością: EN 9100 opiera się na ISO 9001 i jest obowiązkowa dla bezpośrednich dostawców producentów i dostawców Tier-1, a także dla producentów części o krytycznym znaczeniu dla bezpieczeństwa; w przypadku części niemających krytycznego znaczenia dla bezpieczeństwa wystarczająca może być ISO 9001.77 Airbus wymaga od dostawców przestrzegania norm EN-91xx, a w przypadku procesów specjalnych — akredytacji Nadcap.121 Nadcap to prowadzony przez przemysł program akredytacyjny Performance Review Institute, obejmujący 24 programów dla procesów krytycznych.122
Dla kogo jest to odpowiedni rynek: dla dostawców specjalizujących się w precyzyjnej obróbce skrawaniem, lekkich konstrukcjach lub procesach specjalnych podlegających certyfikacji (obróbka cieplna, obróbka powierzchni, spawanie), którzy mogą funkcjonować przy małych partiach i długich okresach kwalifikacji. Obecnie najsilniej rozwija się lotnictwo wojskowe.76
7. Energia, sieci i ciepłownictwo
Transformacja energetyczna wymaga komponentów w dużych ilościach, a w przypadku wielu z nich podaż na rynku jest ograniczona. Dla dostawców z doświadczeniem w energoelektronice, zarządzaniu ciepłem, odlewnictwie, obróbce blach i produkcji seryjnej jest to obszar o największym wolumenie.
Sieci elektroenergetyczne: inwestycje rzędu setek miliardów
Czterej operatorzy sieci przesyłowych przewidują w pierwszym projekcie planu rozwoju sieci elektroenergetycznych 2037/2045, zależnie od scenariusza, łączne inwestycje w wysokości od 360 do 390 mld € do 2045. Wzrost kosztów przypisują między innymi ograniczonej dostępności komponentów technicznych i usług na rynku.78 Federalna Agencja ds. Sieci uznaje 118 spośród 159 proponowanych działań za kwalifikujące się do zatwierdzenia; do 2037 ma powstać do ośmiu dodatkowych systemów przyłączeniowych dla morskiej energetyki wiatrowej.123
O skali niedoboru komponentów świadczą terminy dostaw. Siemens Energy podaje obecnie 18 do 36 miesięcy dla transformatorów mocy wysokiego napięcia oraz 6 do 12 miesięcy dla transformatorów średniego napięcia. Siemens Energy inwestuje około 220 mln € w swoją fabrykę transformatorów w Norymberdze. Według Hitachi Energy Europa sama pokrywa jedynie około 35 % swojego zapotrzebowania na blachę elektrotechniczną. Według usługodawcy BKW Infra Services brakuje również przekładników i odłączników; w przypadku rozdzielnic dochodzi wymóg niestosowania SF6.79
Do tego dochodzą magazyny bateryjne: według ankiety BDEW przeprowadzonej wśród operatorów sieci złożono wnioski o przyłączenie do sieci wielkoskalowych magazynów bateryjnych o mocy od 1 MW, których łączna moc przekracza 720 GW; potwierdzono przyłączenie co najmniej 78 GW.124
Energetyka wiatrowa: rekord liczby pozwoleń
W 2025 oddano do eksploatacji na lądzie 958 nowych turbin wiatrowych o mocy 5.232 MW, co oznacza moc o 58 % większą niż w poprzednim roku. Wydano pozwolenia na 3.310 turbin o mocy 20.765 MW, co stanowi historyczny rekord. Na koniec 2025 na lądzie zainstalowanych było 29.226 turbin o mocy 68.067 MW; około 12.600 MW nie kwalifikuje się już do wynagrodzenia na podstawie ustawy EEG, a średni wiek instalacji wynosi 15,5 lat.125 Wskazuje to na rosnący rynek budowy nowych instalacji, repoweringu i usług serwisowych.
Pompy ciepła: wzrost uzależniony od wsparcia
W 2025 sprzedano w Niemczech 299.000 pomp ciepła do ogrzewania, o 55 % więcej niż w poprzednim roku. Po raz pierwszy pompy ciepła stanowiły niemal połowę wszystkich sprzedanych urządzeń grzewczych.126 W pierwszym półroczu 2026 było to 195.000 urządzeń, około 40 % więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.127 Według danych stowarzyszenia branża zatrudnia około 100.000 osób.128 Rynek jest silnie uzależniony od wsparcia państwowego. Koalicja rządząca zobowiązała się do zapewnienia stabilnej kontynuacji programu wsparcia do 2030, co stowarzyszenie wyraźnie przyjmuje z zadowoleniem.127
Wodór: nadal rynek niszowy
Według EWI Köln w Niemczech zainstalowano elektrolizery o mocy 181 MW; dla kolejnych 1,3 GW podjęto decyzję inwestycyjną lub trwa ich budowa. Według oceny EWI cel 10 GW do 2030 prawdopodobnie nie zostanie osiągnięty.129 Dla dostawców wchodzących na ten rynek (rozdział 11) jest to rynek przyszłości obarczony wysokim ryzykiem projektowym.
Dla kogo jest to odpowiedni kierunek: Producenci energoelektroniki, systemów chłodzenia i zarządzania temperaturą, obudów, odlewów i elementów z blachy, kabli oraz złączy. Operatorzy sieci dokonują zakupów za pośrednictwem systemów kwalifikacji (rozdział 13); uzyskanie dopuszczenia wymaga czasu, ale w zamian wolumeny można planować w długim terminie.
8. Technika kolejowa
Przemysł kolejowy przeżywa boom zamówień, napędzany przede wszystkim przez infrastrukturę. Wejście na rynek jest ściśle regulowane normami i procedurami kwalifikacji produktów.
Rynek
Według Verband der Bahnindustrie (VDB) przemysł kolejowy w Niemczech osiągnął w 2025 przychody w wysokości 15,6 mld €, najwyższe w historii. Przychody na rynku krajowym wzrosły o 7,7 % do 9,8 mld €. Wartość nowych zamówień wzrosła o 19 % do 21,8 mld €, a w segmencie infrastruktury o 36 %. Branża zatrudnia bezpośrednio około 57.700 osób, a z uwzględnieniem zatrudnienia pośredniego około 114.000. W obszarze sterowania i zabezpieczenia ruchu kolejowego w 2025 zainstalowano ponad 4.200 jednostek nastawczych, wobec średnio około 2.500 w poprzednich latach; na 2026 DB InfraGO oczekuje wzrostu o ponad 50 %. Natomiast krajowy segment taboru pozostaje poniżej oczekiwań.80 VDB określa udział eksportu na 40 %.130
Rozwój finansowany jest również ze specjalnego funduszu na infrastrukturę i neutralność klimatyczną: 500 mld € w ciągu dwunastu lat, z czego 300 mld € dla federacji, 100 mld € łącznie dla krajów związkowych i samorządów oraz 100 mld € dla Funduszu Klimatyczno-Transformacyjnego.88 Według analizy Allianz pro Schiene federacja zainwestowała w 2025 w kolej 222 € na mieszkańca (2024: 198 €); na 2027 planowane jest jednak zmniejszenie nakładów o 1,3 mld €.131 Dnia 6 października 2026 ministerstwo transportu przekazało DB InfraGO plan infrastrukturalny obejmujący działania na kolejne pięć lat.132
Wymagania
- ISO 22163 (IRIS): Norma jakości dla przemysłu kolejowego od lipca 2023 jest pełnoprawną normą międzynarodową; wcześniejsze oznaczenie ISO/TS 22163:2017 jest nieaktualne. Nowa procedura certyfikacji obowiązuje od 1 kwietnia 2024.133
- EN 15085-2: Podmioty spawające pojazdy szynowe lub ich komponenty muszą posiadać certyfikat; najwyższa klasa CL1 dotyczy elementów o dużym znaczeniu dla bezpieczeństwa.134
- Kwalifikacja produktu powiązana z producentem (HPQ) Deutsche Bahn: W ten sposób DB zapewnia, że dostawy bezpośrednie lub pośrednie realizują na jej rzecz wyłącznie wykwalifikowani producenci.135
Dla kogo jest to odpowiedni kierunek: Dostawcy posiadający kompetencje spawalnicze możliwe do objęcia certyfikacją, oferujący elektronikę, złącza i obudowy, szczególnie dla infrastruktury oraz systemów sterowania i zabezpieczenia ruchu kolejowego, gdzie wzrost jest obecnie najsilniejszy.
9. Technika medyczna
Sektor techniki medycznej jest zdominowany przez przedsiębiorstwa średniej wielkości, ma silną pozycję eksportową i stale rośnie. W badaniu Roland Berger jest on drugim po obronności najczęściej wskazywanym przez dostawców obszarem docelowym (38 %), lecz pod względem regulacyjnym stanowi odrębny świat.3
Rynek
W 2024 w Niemczech 1.508 producentów techniki medycznej zatrudniających co najmniej 20 osób osiągnęło przychody w wysokości 41,4 mld €; 93 % przedsiębiorstw stanowią małe i średnie przedsiębiorstwa. Na 2025 stowarzyszenie przemysłowe SPECTARIS oczekiwało wzrostu o około 3 % do 42,6 mld €.81 W przedsiębiorstwach tych w 2024 pracowało około 165.900 osób, a udział eksportu wynosił 68,1 %.136 Po uwzględnieniu mniejszych przedsiębiorstw wartości te są znacznie wyższe; liczba ponad 210.000 zatrudnionych pochodzi z rachunków gospodarki sektora zdrowia.81
W jesiennej ankiecie stowarzyszenia branżowego BVMed z 2026, przeprowadzonej wśród 120 przedsiębiorstw, firmy oczekują na 2026 wzrostu przychodów w Niemczech o 3,9 %. Jednocześnie 45 % przewiduje pogorszenie sytuacji w zakresie zysków, a 27 % przenosi inwestycje za granicę. Jedna trzecia nakładów na badania i rozwój przeznaczana jest na spełnienie wymogów rozporządzenia w sprawie wyrobów medycznych (MDR); 62 % przedsiębiorstw preferuje amerykański system dopuszczeń FDA, a tylko 9 % system europejski.137
Wymagania, czas i koszty
MDR wymaga, aby system zarządzania jakością producentów obejmował wybór i kontrolę dostawców oraz podwykonawców.138 Odpowiedzialność regulacyjna pozostaje po stronie producenta, ale dostawcy podlegają jego kontrolom. Badanie Hochschule Pforzheim określa nakłady i czas potrzebne na wejście na rynek:
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Czas od podjęcia decyzji do pierwszej dostawy w charakterze dostawcy komponentów do wyrobów niższych klas ryzyka (szacunek) | Od 1,5 do 3 lat |
| Czas do opracowania własnego wyrobu medycznego klas IIa/IIb | Od 3 do 5 lat i więcej |
| Koszty trzyletniego cyklu certyfikacji (ISO 13485, ewentualnie CE) | Od 50.000 € do ponad 200.000 € |
| Wielkości partii | znacznie mniejsze niż w branży motoryzacyjnej, nawet do wielkości partii 1 |
Źródło: Hochschule Pforzheim, kwiecień 2025.82
W przypadku istniejących wyrobów, nadal certyfikowanych na podstawie wcześniejszych przepisów, wydłużone okresy przejściowe MDR wygasają 31 grudnia 2027 (klasa III i wyroby do implantacji klasy IIb) lub 31 grudnia 2028 (pozostałe wyroby klas IIb, IIa oraz wyroby sterylne i wyroby z funkcją pomiarową klasy I).139
Dla kogo jest to odpowiedni kierunek: Przedsiębiorstwa zajmujące się formowaniem wtryskowym tworzyw sztucznych, produkcją części precyzyjnych i elektroniki, posiadające doświadczenie w pracy w pomieszczeniach czystych lub w prowadzeniu dokumentacji. Wejście na rynek jako dostawca komponentów jest szybsze i tańsze niż opracowanie własnego wyrobu medycznego.
10. Centra danych, półprzewodniki, robotyka
Trzy obszary o bardzo zróżnicowanej sytuacji: centra danych szybko się rozwijają i potrzebują chłodzenia oraz zasilania. Nowe fabryki półprzewodników tworzą punktowy popyt. Natomiast przemysł maszynowy sam znajduje się w kryzysie.
Centra danych: chłodzenie jako wąskie gardło
Według Bitkom moc wszystkich niemieckich centrów danych wzrosła w 2025 o 9 % do 2.980 MW; do 2030 ma osiągnąć 5.000 MW. Moc przeznaczona na zastosowania sztucznej inteligencji ma wzrosnąć z 530 MW do 2.020 MW. W 2025 zainwestowano 12 mld € w sprzęt IT i 3,5 mld € w budynki oraz ich wyposażenie techniczne, z czego około 2,5 mld € w technikę klimatyzacyjną, zasilanie i pozostałe instalacje budynkowe. W samym Frankfurcie planowane są nowe projekty o mocy przekraczającej 1.800 MW.83 Wraz z gęstością mocy rośnie zapotrzebowanie na chłodzenie cieczą i efektywne zasilanie, a więc na kompetencje z zakresu zarządzania temperaturą pojazdów elektrycznych.
Półprzewodniki: nowe fabryki w Dreźnie
Infineon otworzył w lipcu 2026 swoją fabrykę Smart Power Fab w Dreźnie; inwestycja o wartości 5 mld € jest największą pojedynczą inwestycją w historii firmy i zapewnia około 1.000 bezpośrednich miejsc pracy. Produkowane tam półprzewodniki mocy są przeznaczone do zasilania centrów danych AI, energetyki odnawialnej, sieci elektroenergetycznych i pojazdów definiowanych programowo.84 Spółka joint venture ESMC, utworzona przez TSMC, Bosch, Infineon i NXP, buduje w Dreźnie fabrykę za około 10 mld €, wspieraną pomocą publiczną w wysokości 5 mld €; produkcja ma rozpocząć się w 2027.85
Przemysł maszynowy i robotyka: obecnie nie stanowią rynku alternatywnego
Przemysł maszynowy jest często wymieniany jako naturalny kierunek dla dostawców motoryzacyjnych. Obecnie sam jednak znajduje się w słabej kondycji: VDMA oczekuje na 2026 realnego spadku produkcji o 2 %, co oznacza czwarty z rzędu rok spadków. Od stycznia do lipca 2026 produkcja była o 4,1 % niższa niż rok wcześniej; wartość nowych zamówień wzrosła jednak o 5 %, a na 2027 stowarzyszenie oczekuje wzrostu o 3 %.9 Do 30 czerwca 2025, ostatniego dostępnego dnia odniesienia w tej serii danych, zatrudnienie spadło do około 1,01 mln w przedsiębiorstwach zatrudniających ponad 50 osób.140 W sektorze techniki rolniczej przychody ze sprzedaży produkcji niemieckiej wzrosły w 2025 o 2 % do 11,3 mld €, a eksport do USA spadł o 28 %.141
Jednym z obszarów przyszłości są roboty humanoidalne. Schaeffler dostarcza aktuatory i zawarł w tym celu umowy z Neura Robotics oraz brytyjskim producentem Humanoid (rozdział 11). Wolumeny są obecnie jeszcze niewielkie.
11. Studia przypadków: jak dostawcy podchodzą do zmiany
Przykłady pokazują cztery drogi: całkowite wycofanie się z działalności motoryzacyjnej, przejęcie działalności przemysłowej, transfer kluczowej technologii do nowego zastosowania oraz przestawienie całych zakładów. Wszystkie informacje pochodzą z komunikatów przedsiębiorstw lub wiarygodnych doniesień medialnych.
Kendrion: całkowite wycofanie się
Kendrion uzgodnił w 2024 sprzedaż swojej działalności motoryzacyjnej w Europie i USA na rzecz Solero, odpowiadającej przy przychodach około 210 mln € za około 80 % przychodów z działalności motoryzacyjnej142; transakcję sfinalizowano w lutym 2025.143 Po sprzedaży działalności w Chinach w październiku 2025 Kendrion określa się jako przedsiębiorstwo wyłącznie przemysłowe, specjalizujące się w sterowaniu ruchem: 245,5 mln € przychodów z działalności kontynuowanej w 2025, znormalizowana marża EBITDA 15,5 %.143
Droga: wycofanie się i koncentracja
Stabilus: wzrost poprzez przejęcia
Stabilus zwiększył udział działalności przemysłowej w przychodach z 33 % (2014) do 40 % (2024) oraz do 46 % w pierwszej połowie roku obrotowego 2025. Do 2030 Stabilus zamierza zwiększyć przychody grupy do maksymalnie 2,0 mld €; działalność przemysłowa i motoryzacyjna mają wówczas mieć zrównoważony udział. Do wzrostu przyczyniły się, obok transferu technologii, także przejęcia; przejęcia dokonane od 2016 odpowiadają za około jedną piątą przychodów.144
Droga: przejęcie
Schaeffler: robotyka i obronność
Schaeffler osiągnął w 2025 przychody grupy w wysokości 23,5 mld € i zamierza do 2035 uzyskiwać do 10 % przychodów z nowych obszarów wzrostu, przede wszystkim robotyki humanoidalnej i obronności.70 Z Neura Robotics współpracuje w ramach partnerstwa technologicznego dotyczącego aktuatorów o momencie obrotowym do 250 Nm145; brytyjski producent Humanoid wybrał Schaeffler jako preferowanego dostawcę dla ponad połowy swojego zapotrzebowania na aktuatory przegubowe do platform kołowych do 2031.146 Ponadto Schaeffler opracowuje stosy do elektrolizy PEM o mocy od 50 kW do 1 MW.147
Droga: transfer technologii
Bosch: przejęcie na rynku klimatyzacji
Bosch sfinalizował 31 lipca 2025 największe przejęcie w swojej historii: działalności Johnson Controls w zakresie techniki grzewczej, wentylacyjnej i klimatyzacyjnej dla budynków mieszkalnych i małych budynków komercyjnych oraz wspólnego przedsiębiorstwa Johnson Controls-Hitachi, za 8 mld dolarów amerykańskich (7,4 mld €). Dzięki temu dział Home Comfort osiąga ponad 8 mld € przychodów i zatrudnia ponad 25.000 pracowników.148
Droga: przejęcie
MAHLE: chłodzenie dla centrów danych i magazynów energii
MAHLE opracowuje chłodzenie cieczą dla modułu mocy firmy Infineon, stosowanego między innymi w zasilaniu centrów danych; prototypy powstały w cztery miesiące. Działalność pozamotoryzacyjna jest skupiona w dziale „Industrial and Special Solutions”.149 MAHLE otrzymało pierwsze zamówienie seryjne na moduł chłodzący o mocy do 42 kW do stacjonarnych bateryjnych magazynów energii; rozpoczęcie produkcji seryjnej w 2026.150
Droga: transfer technologii
ElringKlinger: ogniwa paliwowe poza samochodami osobowymi
Spółka zależna EKPO oferuje stosy ogniw paliwowych do pojazdów specjalistycznych w rolnictwie i leśnictwie, do zastosowań komunalnych i przemysłowych, w kolejnictwie i żegludze oraz do zastosowań stacjonarnych, a także metalowe płyty bipolarne do elektrolizerów PEM.151 Na uwagę zasługuje fakt, że największy pojedynczy klient ElringKlinger odpowiadał w 2025 za zaledwie 6,2 % przychodów.152 W przypadku ElringKlinger ryzyko wynika zatem raczej z zależności od branży niż od poszczególnych klientów.
Droga: transfer technologii
Rheinmetall: zakłady hybrydowe zamiast części samochodowych
Odwrotną drogą podąża Rheinmetall: 3 czerwca 2026 grupa podpisała umowę sprzedaży swojego cywilnego działu Power Systems (między innymi Pierburg i Kolbenschmidt, około 2 mld € przychodów i około 6.250 pracowników) na rzecz AEQUITA, za wstępną cenę zakupu wynoszącą 350 mln €.153 Hiszpański zakład Abadiano pozostaje w Rheinmetall i jest stopniowo przestawiany na produkcję wojskową.153 W węgierskim Szeged Rheinmetall otworzył „zakład hybrydowy”, który łączy pod jednym dachem produkcję cywilną na potrzeby elektromobilności i wodoru z elektroniką wojskową.154
Droga: przestawienie zakładów
Bosch Rexroth: produkcja podwójnego zastosowania
Bosch Rexroth (przychody w 2025: 6,45 mld €) zaprezentował na Hannover Messe 2026 technikę produkcyjną i automatyzacyjną, którą można wykorzystywać zarówno do celów cywilnych, jak i do produkcji obronnej.155
Droga: podwójne zastosowanie
Co łączy te przypadki
- Technologia przed branżą. Najbardziej udane transfery opierają się na kluczowej kompetencji, której brakuje w nowej branży: chłodzeniu (MAHLE), aktuatorach (Schaeffler), ogniwach paliwowych (ElringKlinger).
- Przejęcia przyspieszają rozwój. Kto chce szybko uzyskać znaczące przychody, dokonuje przejęć (Bosch, Stabilus). Przedsiębiorstwa średniej wielkości rzadko mogą sobie pozwolić na ich sfinansowanie.
- Partnerstwa otwierają drzwi. W sektorze obronnym wiele przypadków wejścia do branży odbywa się poprzez współpracę z dużymi dostawcami systemów (Hensoldt, Rheinmetall, Diehl), a nie dzięki samodzielnemu wygrywaniu przetargów.
- Bez przejęć udział pozostaje początkowo niewielki. W ZF i Schaeffler działalność obronna odpowiada za mniej niż 1 % przychodów (rozdział 3). Wyższe udziały, jak w Stabilus czy Bosch, osiągnięto również dzięki przejęciom.
12. Bariery przy zmianie branży
Bariery są dobrze udokumentowane. W mniejszym stopniu dotyczą techniki, a w większym certyfikacji, wielkości produkcji, zamrożenia kapitału, czasu i dostępu do nowych klientów.
Certyfikacje i dopuszczenia
| Branża | Wymagane potwierdzenie | Co ono oznacza |
|---|---|---|
| Obronność | AQAP 2110 | ISO 9001 oraz dodatkowe wymagania NATO; stosowanie jest uzgadniane umownie przez BAAINBw w zależności od ryzyka jakościowego110 |
| Obronność | Poświadczenie bezpieczeństwa | Objęcie nadzorem w zakresie ochrony informacji niejawnych zasadniczo tylko na wniosek zamawiającego dysponującego informacjami niejawnymi (w przypadku projektów infrastrukturalnych NATO: BAFA)112,113 |
| Obronność | Zezwolenia | Produkcja broni wojennej i eksport wyrobów zbrojeniowych wymagają zezwolenia114,115 |
| Lotnictwo i przemysł kosmiczny | EN 9100, Nadcap | Obowiązkowe dla bezpośrednich dostawców i części o krytycznym znaczeniu dla bezpieczeństwa; akredytacja procesów specjalnych77,122 |
| Kolejnictwo | ISO 22163, EN 15085-2, DB-HPQ | Norma jakości dla przemysłu kolejowego, certyfikacja spawania, kwalifikacja produktów przez DB133,134,135 |
| Technika medyczna | ISO 13485, MDR | Zarządzanie jakością wyrobów medycznych; kontrola dostawców przez producenta82,138 |
| Energetyka i kolejnictwo (zamawiający sektorowi) | System kwalifikowania | Decyzja o dopuszczeniu zasadniczo w ciągu sześciu miesięcy156 |
Dobra wiadomość dla wielu dostawców: AQAP 2110 i EN 9100 opierają się na ISO 9001; przy dojrzałym systemie zarządzania jakością dodatkowe nakłady związane z AQAP pozostają według e-mobil BW ograniczone.8,77 Norma motoryzacyjna IATF 16949 stanowi dobrą podstawę, ale nie zastępuje norm branżowych. ISO 13485 wymaga ponadto wprost księgi jakości i licznych udokumentowanych procedur.82
Wielkość produkcji, kapitał i czas
| Bariera | Potwierdzenie |
|---|---|
| Wielkości partii | Obronność: niskie dwu- i trzycyfrowe wielkości partii8; lotnictwo: około 3.200 samolotów cywilnych na świecie rocznie wobec około 78 mln samochodów osobowych77; technika medyczna: partie o wielkości do 182 |
| Zamrożenie kapitału | Cykl konwersji gotówki 2022: 159 dni w lotnictwie i obronności, 94 dni w branży motoryzacyjnej8 |
| Czas do uzyskania przychodów | Technika medyczna w roli dostawcy komponentów do produktów niższych klas ryzyka: od 1,5 do 3 lat (szacunek)82 |
| Dokumentacja | Lotnictwo: przechowywanie dokumentacji produkcyjnej często przez ponad 30 lat77 |
| Koszty | Trzyletni cykl certyfikacji (ISO 13485, w stosownych przypadkach CE): w zależności od wielkości przedsiębiorstwa od 50.000 € do ponad 200.000 €82 |
| Finansowanie | 28 % ankietowanych dostawców (Allensbach/FTI-Andersch, 47 dostawców) informuje o coraz trudniejszym dostępie do finansowania62 |
Rachunek ekonomiczny jest zatem inny niż w działalności motoryzacyjnej. Kto jest przyzwyczajony do rozkładania kosztów stałych na miliony sztuk, musi w nowych branżach uwzględniać mniejsze wolumeny, wyższe ceny jednostkowe i dłuższe terminy płatności. Börsen-Zeitung wskazuje, że w sektorze obronnym rekompensatę stanowią wyższe marże i długoterminowe umowy odbioru.117
Niedoceniana bariera: klient
Do tego dochodzi sprzedaż: 52 % dostawców wskazuje budowę struktur sprzedaży i sieci klientów jako wyzwanie, tyle samo wskazuje ramy regulacyjne.3 Jedna z przyczyn tkwi w strukturze działalności motoryzacyjnej: zamówienia uzyskuje się tam poprzez zapytania i nominacje ze strony niewielkiej liczby znanych producentów i dostawców systemów. W nowych branżach klienci są często nieznani, działy zakupów mają inną strukturę, a ścieżki decyzyjne są dłuższe. Następny rozdział opisuje, jak w praktyce uzyskać do nich dostęp.
13. Sprzedaż do nowych branż
Obok regulacji sprzedaż jest najczęściej wskazywaną barierą dywersyfikacji. Ten rozdział opisuje strukturę organizacji zakupowych w branżach docelowych, miejsca spotkań z ich decydentami, zmiany zachowań zakupowych B2B oraz przepisy prawne dotyczące nawiązywania kontaktów.
Drogi dotarcia do organizacji zakupowych
| Odbiorca | Sposób wejścia | Cecha szczególna |
|---|---|---|
| Airbus | Czteroetapowy proces: przekazanie informacji o przedsiębiorstwie do globalnego działu pozyskiwania dostawców, nawiązanie kontaktu przez Airbus w razie potrzeby, umowa o poufności wraz z kwestionariuszem i audytem, następnie zaproszenie do przetargu121 | Airbus nawiązuje kontakt tylko wtedy, gdy produkty odpowiadają aktualnemu zapotrzebowaniu |
| KNDS | Zgłoszenie online jako nowy dostawca za pośrednictwem portalu dostawców157 | – |
| Hensoldt | Prezentacja własnej firmy za pomocą formularza zawierającego informacje dotyczące etyki, prawa pracy, ochrony środowiska i zapewnienia jakości158 | – |
| Rheinmetall | Dokumenty dla dostawców odrębne dla każdej spółki zależnej159 | Zdecentralizowane zakupy |
| Bundeswehr | Udzielanie zamówień zgodnie z prawem zamówień publicznych w drodze przetargów publicznych; punktem wyjścia są broszura „Auftraggeber Bundeswehr” oraz platforma e-Vergabe160 | zamawiający publiczny |
| Deutsche Bahn | Kwalifikacja produktów podlegających kontroli jakości, odnosząca się do konkretnego producenta135 | Podstawę stanowią standardy DB i specyfikacje wymagań |
| Operatorzy sieci, np. TransnetBW | Rejestracja w portalu dostawców; powyżej progu unijnego wieloetapowy system kwalifikacji z dokumentami potwierdzającymi spełnienie wymagań i ewentualnym audytem161 | Decyzja o dopuszczeniu zasadniczo w ciągu sześciu miesięcy (§ 48 SektVO)156 |
| Producenci wyrobów medycznych | Wybór i kontrola dostawców stanowią część zarządzania jakością u producenta138 | Dostawca podlega kontrolom producenta; odpowiedzialność regulacyjna pozostaje po stronie producenta |
W przypadku większości tych ścieżek przedsiębiorstwa nie publikują czasu rozpatrywania zgłoszeń. Potwierdzony jest jedynie ustawowy termin sześciu miesięcy dla systemów kwalifikacji zamawiających sektorowych. Zgłoszenie za pośrednictwem portalu jest ponadto zazwyczaj tylko częścią formalną; to, czy dostawca zostanie zaproszony do przetargu, zależy od tego, czy pracownik działu zakupów lub rozwoju zna go jako potencjalnego wykonawcę konkretnego zapotrzebowania.
Gdzie spotykają się branże
| Targi | Branża | Ostatnia edycja | Odwiedzający | Wystawcy |
|---|---|---|---|---|
| InnoTrans, Berlin | Technika kolejowa | 22.–25.09.2026 | 175.591 odwiedzających branżowych | 3.190 |
| ILA, Berlin | Lotnictwo i przemysł kosmiczny | czerwiec 2026 | około 110.000 | 765 |
| Hannover Messe | Przemysł, automatyzacja, energetyka | 20.–24.04.2026 | około 110.000 | – |
| The smarter E Europe / Intersolar, Monachium | Energetyka, magazynowanie energii | 23.–25.06.2026 | około 105.000 odwiedzających branżowych | 2.650 |
| MEDICA i COMPAMED, Düsseldorf | Technika medyczna, dostawy dla przemysłu | 17.–20.11.2025 | 78.000 odwiedzających branżowych | ponad 5.300 |
| E-world, Essen | Sektor energetyczny | 10.–12.02.2026 | ponad 37.000 odwiedzających branżowych | 1.136 |
| Enforce Tac, Norymberga | Bezpieczeństwo i obronność | 2026 | około 26.500 odwiedzających branżowych | ponad 1.400 |
| Wystawa branżowa AFCEA, Bonn | Technika dowodzenia i informacyjna Bundeswehry | 12.–13.05.2026 | ponad 8.800 uczestników | 325 |
| Eurosatory, Paryż | Obrona lądowa i powietrzna | 15.–19.06.2026 | 59.972 odwiedzających branżowych | 2.633 |
Źródła: Messe Berlin162,163; Deutsche Messe164; Solar Promotion/FMB165; Messe Düsseldorf166; E-world167; NürnbergMesse168; AFCEA Bonn169; COGES Events170. Dane organizatorów; metody liczenia różnią się. W przypadku MEDICA liczba wystawców obejmuje obie imprezy targowe.
Nowością są formaty ukierunkowane na łączenie produkcji cywilnej z obronnością. Targi Hannover Messe wprowadziły w 2026 „Defense Production Area”, poświęconą technice produkcji na potrzeby bezpieczeństwa i obronności, której wyraźnym celem jest łączenie dostawców i użytkowników.171 Od 9 do 12 marca 2027 w Hanowerze po raz pierwszy odbędą się targi DSEI Germany.172 Dostęp do Enforce Tac podlega ścisłym ograniczeniom; dostawcy komponentów są dopuszczeni jako grupa docelowa.168
Inicjatywy kojarzenia partnerów biznesowych
- SVI-Connect: Wspólna platforma Federalnego Związku Niemieckiego Przemysłu Bezpieczeństwa i Obronnego (BDSV) oraz Federalnego Związku Gospodarki Materiałowej, Zakupów i Logistyki (BME). Rejestracja jest bezpłatna, a dostęp udzielany jest po zatwierdzeniu.173 Według BME pod koniec stycznia 2026 zarejestrowanych było około 500 przedsiębiorstw.174
- Dialog przemysłowy ministerstw obrony i gospodarki: Podczas kolejnego spotkania 19 marca 2026 zebrało się ponad 100 przedstawicieli najwyższego szczebla przedsiębiorstw zbrojeniowych, dostawców i organizacji branżowych.175
- Kraje związkowe: W Bawarii Bayern Innovativ od 2023 udostępnia TechHUB SVI jako punkt kontaktu z przemysłem bezpieczeństwa i obronnym176; Nadrenia Północna-Westfalia wspiera projekty w ramach programu Defence.Tech.NRW177; w Badenii-Wirtembergii działają regionalne sieci transformacji dla przemysłu dostawczego.178
Jak obecnie podejmują decyzje nabywcy B2B
Nowi oferenci wchodzący do danej branży spotykają nabywców, którzy przed pierwszą rozmową samodzielnie zbierają informacje i wcześnie ustalają listę dostawców:
| Ustalenie | Wartość | Źródło |
|---|---|---|
| Nabywcy B2B preferujący zakup bez udziału przedstawiciela handlowego | 67 % | Gartner, marzec 2026, n=64611 |
| Nabywcy, którzy wykorzystali AI przy niedawnym zakupie | 45 % | Gartner, marzec 202611 |
| Nabywcy aktywnie unikający dostawców kierujących do nich niedopasowane komunikaty | 73 % | Gartner, czerwiec 2025, n=63210 |
| Uczestnicy typowej decyzji zakupowej | 13 wewnętrznych + 9 zewnętrznych | Forrester, styczeń 2026179 |
| kanały wykorzystywane w procesie zakupowym | 10 | McKinsey B2B Pulse, maj 2026180 |
| Grupy zakupowe z ustaloną hierarchią dostawców przed pierwszym kontaktem | 94 % | 6sense, listopad 2025 (dane dostawcy)181 |
Dla dostawcy, który nie jest jeszcze znany w nowej branży, oznacza to podwójne wyzwanie: nie znajduje się na liście tworzonej przez nabywców przed pierwszym kontaktem, a niedopasowane masowe działania kontaktowe przynoszą więcej szkody niż pożytku. McKinsey opisuje ponadto trójpodział interakcji: kanały osobiste, zdalne i cyfrowe są wykorzystywane w mniej więcej równych proporcjach.180 Skuteczne jest zatem połączenie widoczności (targi branżowe, organizacje branżowe, treści specjalistyczne), precyzyjnego doboru klientów docelowych oraz ukierunkowanego, merytorycznie uzasadnionego kontaktu z osobami pełniącymi właściwe funkcje w działach zakupów, rozwoju i jakości.
Brakuje niezależnych, reprezentatywnych danych dotyczących skuteczności pozyskiwania klientów bez wcześniejszego kontaktu w niemieckich średnich przedsiębiorstwach przemysłowych. Dane dostawców mogą służyć jako punkt odniesienia: w Cold Email Benchmark Report 2026 platformy Instantly ustalono średni wskaźnik odpowiedzi na wiadomości e-mail wysyłane bez wcześniejszego kontaktu na poziomie 3,43 %; najlepsze 10 % nadawców osiągnęło ponad 10 %.182 Wartości te pochodzą z międzynarodowych danych platformy i nie można ich przenosić na niemiecki przemysł B2B.
Ramy prawne kontaktów marketingowych w Niemczech
- E-mail: Reklama za pośrednictwem poczty elektronicznej jest zgodnie z § 7 ust. 2 pkt 2 UWG niedopuszczalna bez uprzedniej wyraźnej zgody odbiorcy. Dotyczy to również kontaktów z przedsiębiorstwami. Wyjątek istnieje wyłącznie w odniesieniu do dotychczasowych klientów, przy spełnieniu warunków określonych w § 7 ust. 3 UWG.183
- Telefon: W kontaktach z przedsiębiorstwami zgodnie z § 7 ust. 2 pkt 1 UWG wystarcza co najmniej domniemana zgoda; w kontaktach z konsumentami konieczna jest uprzednia wyraźna zgoda.183
Niniejsza sekcja nie stanowi porady prawnej. To, czy w konkretnym przypadku istnieje domniemana zgoda, zależy od okoliczności i jest kształtowane przez orzecznictwo.
14. Wsparcie finansowe i sieci współpracy
System wsparcia transformacji przemysłu dostawczego przechodzi zmiany. Zakończyło się funkcjonowanie Zukunftsfonds Automobilindustrie; w programie następczym ze stycznia 2026 zakończono pierwszą rundę naboru zarysów projektów, a udzielanie wsparcia dopiero się rozpoczyna. Przy wejściu do sektora obronnego rośnie znaczenie instrumentów unijnych.
| Program | Zakres | Status (stan na październik 2026) |
|---|---|---|
| Zukunftsfonds Automobilindustrie (poziom federalny) | 1 mld € na lata 2021–2025, między innymi na regionalne sieci transformacji184 | Okres finansowania zakończony |
| Regionalne sieci transformacji, ogłoszenie 2021 (poziom federalny) | regionalne sieci przemysłu motoryzacyjnego i dostawczego; w 2024 w całym kraju było ich 27185 | wyłącznie wnioski o przedłużenie, do 31.12.2026186 |
| Regionalne sieci i centra transformacji, wytyczne z 15.01.2026 (poziom federalny) | bezzwrotne dotacje, maksymalnie na trzy lata187 | terminy składania zarysów projektów upłynęły w marcu 2026; wytyczne obowiązują do 31.12.2029187 |
| Transformationsfonds Bayern | 350 mln € dla bawarskich przedsiębiorstw przechodzących transformację, obsługa przez Bayern Innovativ188 | obowiązuje do 31.12.2028 |
| NTransformation Kfz-Zulieferer (Dolna Saksonia, NBank) | kapitał udziałowy od 700.000 € do 5 mln €, okres zaangażowania od 7 do 10 lat, wyłącznie udziały mniejszościowe; warunkiem jest prywatny współinwestor zapewniający co najmniej 33 % całkowitego finansowania189 | informacja o produkcie według stanu na 2023; aktualny status niepotwierdzony |
| NRW.BANK.Invest Zukunft | preferencyjny kredyt o niskim oprocentowaniu z umorzeniem do 20 % kapitału, nie jest przeznaczony wyłącznie dla motoryzacji190 | w toku |
| Wsparcie BAFA na doradztwo biznesowe dla MŚP | dofinansowanie kosztów doradztwa191 | wytyczne obowiązują do 31.12.2026 |
| Europejski Program na rzecz Przemysłu Obronnego (EDIP) | 1,5 mld € dotacji na lata 2025–2027; komponenty z państw trzecich mogą stanowić najwyżej 35 % kosztów komponentów192 | ostatecznie przyjęty przez Radę w grudniu 2025 |
| Europejski Fundusz Obronny, program prac 2026 | 1 mld € na wspólne badania i rozwój, w tym ponad 60 mln € na otwarte konkursy dla MŚP193 | w toku |
Programy często się zmieniają. Przed złożeniem wniosku należy sprawdzić aktualny stan we właściwej instytucji udzielającej wsparcia.
Przykładem działalności regionalnych sieci jest TraFoNetz Nordschwarzwald: sieć ta otrzymała 6,77 mln € z Zukunftsfonds; w jej ramach ponad 90 przedsiębiorstw prowadzi wymianę informacji i doświadczeń.185 Za pośrednictwem tej sieci opublikowano również wielokrotnie cytowane tutaj badanie Hochschule Pforzheim dotyczące techniki medycznej jako obszaru dywersyfikacji.82
- Produkcja samochodów osobowych w Niemczech od stycznia do września 2026 wyniosła 3.034.900 sztuk, o 4 % mniej niż rok wcześniej i o 15 % mniej niż w 2019. VDA, październik 2026 4
- W 2025 w Niemczech wyprodukowano 4.151.800 samochodów osobowych; produkcja utrzymuje się trzeci rok z rzędu na zbliżonym poziomie, o 11 % poniżej poziomu z 2019. VDA, styczeń 2026 12
- W okresie od stycznia do lipca 2026 Chiny awansowały na pozycję najważniejszego kraju dostarczającego nowe samochody osobowe do Niemiec (około 175.000 pojazdów, +120,9 %; analogiczny okres poprzedniego roku: miejsce 4). Destatis, 21.09.2026 19
- Eksport samochodów i części samochodowych do USA spadł od stycznia do listopada 2025 o 17,5 %, a w pierwszym półroczu 2026 o kolejne 17,2 %. Destatis, 2026 29 , 30
- Volkswagen obniżył we wrześniu 2026 prognozę operacyjnej rentowności sprzedaży do poziomu do 1 %; BMW w czerwcu 2026 obniżyło prognozę marży EBIT w segmencie samochodów do 1–3 %. Volkswagen AG, BMW AG, 2026 5 , 6
- Wskaźnik klimatu koniunkturalnego ifo dla przemysłu motoryzacyjnego spadł we wrześniu 2026 do −35,0 punktów. ifo Institut, 05.10.2026 18
- W połowie 2026 przemysł motoryzacyjny zatrudniał 691.500 osób — najmniej od 2005. Destatis, 14.08.2026 1
- U producentów części i akcesoriów do pojazdów samochodowych zatrudnienie spadło w ciągu roku o 7,6 % do 219.500, a więc procentowo silniej niż w pozostałych podbranżach przemysłu motoryzacyjnego. Destatis, 14.08.2026 1
- Od 2019 do końca marca 2026 przemysł motoryzacyjny stracił około 125.800 miejsc pracy, czyli co siódme stanowisko. EY Industriebarometer Q1 2026 39
- VDA przewiduje, że do 2035 liczba miejsc pracy netto zmniejszy się o około 225.000 w porównaniu z 2019; około 100.000 z nich już zlikwidowano. VDA, 12.05.2026 2
- Bosch zapowiedział we wrześniu 2025 redukcję kolejnych około 13.000 miejsc pracy do 2030, a ZF już w 2024 zapowiedział likwidację od 11.000 do 14.000 miejsc pracy w Niemczech do 2028. Bosch, 25.09.2025; tagesschau.de, 26.07.2024 41 , 42
- Dostawcy motoryzacyjni zajęli w 2025 miejsce 2 wśród wszystkich branż pod względem liczby upadłości dużych przedsiębiorstw, których odnotowano 59. Falkensteg, 2026 50
- W 2025 uratowano 32,2 % niewypłacalnych dostawców (2024: 20,3 %), znacznie mniej niż w 2020 (64,3 %). Automobil Industrie / Falkensteg, 08.07.2026 54
- Europejscy dostawcy motoryzacyjni osiągnęli w 2024 średnią marżę EBIT na poziomie 3,6 %, a chińscy — 5,7 %. Roland Berger / Lazard, 05.05.2025 55
- 67 % średnich przedsiębiorstw motoryzacyjnych odracza, przenosi lub anuluje inwestycje w Niemczech; jedynie 2 % je zwiększa. Badanie ankietowe VDA, maj 2026 60
- Dla ponad 75 % średnich dostawców priorytetem są dywersyfikacja i nowe rynki; co drugi działa już poza przemysłem motoryzacyjnym, zazwyczaj przy niewielkim udziale tej działalności w przychodach. Roland Berger, 03.09.2025 3
- Po 52 % dostawców wskazuje budowę struktur sprzedażowych i sieci klientów oraz uwarunkowania regulacyjne jako wyzwania przy wchodzeniu do nowych branż, przede wszystkim do sektora obronnego. Roland Berger, 03.09.2025 3
- Jako punkty wyjścia do współpracy z klientami z sektora obronnego dostawcy wskazują przede wszystkim komponenty elektroniczne (78 %) i mechaniczne (71 %). Roland Berger, 03.09.2025 3
- 17 % przedsiębiorstw przemysłowych postrzega siebie jako uczestników łańcucha wartości przemysłu obronnego, 7,6 % — jako dostawców; kolejne 12,3 % uważa ten rynek za interesujący. DIHK, kwiecień 2026 71
- W ubiegłym roku jedynie około 1.100 pracowników przeszło z innych branż przemysłowych do przemysłu zbrojeniowego, podczas gdy przemysł traci około 15.000 miejsc pracy miesięcznie. IAB, za dpa, 21.09.2026 72
- Budżet obronny (część budżetowa 14 i fundusz specjalny Bundeswehry) wynosi w 2026 około 108,2 mld €; rządowy projekt na 2027 przewiduje 139,6 mld €. BMVg, 26.11.2025; Deutscher Bundestag, 09/2026 7 , 75
- Portfel zamówień Rheinmetall (obejmujący umowy ramowe) wzrósł do końca czerwca 2026 do 80,5 mld €. Rheinmetall, 06.08.2026 94
- Zamówienia obronne są zazwyczaj realizowane w partiach liczących od kilkunastu do kilkuset sztuk; cykl konwersji gotówki wynosił w 2022 w lotnictwie i sektorze obronnym 159 dni, a w przemyśle motoryzacyjnym — 94. e-mobil BW / KIT, wrzesień 2025 8
- Niemiecki przemysł lotniczy i kosmiczny osiągnął w 2025 przychody w wysokości 62 mld € (+19 %) i zatrudnia około 130.000 osób. BDLI, 27.05.2026 76
- Operatorzy sieci przesyłowych przewidują do 2045 inwestycje sieciowe w wysokości od 360 do 390 mld €; czas dostawy transformatorów wysokiego napięcia wynosi od 18 do 36 miesięcy. ZfK, 11.12.2025 i 22.06.2026 78 , 79
- Wartość nowych zamówień w przemyśle kolejowym wzrosła w 2025 o 19 % do 21,8 mld €, a w segmencie infrastruktury — o 36 %. VDB, 01.06.2026 80
- W przypadku dostawcy komponentów do wyrobów medycznych niższych klas ryzyka od podjęcia decyzji do pierwszej dostawy upływa szacunkowo od 1,5 do 3 lat; trzyletni cykl certyfikacji (ISO 13485, w stosownych przypadkach CE) kosztuje, zależnie od wielkości przedsiębiorstwa, od 50.000 do ponad 200.000 €. Hochschule Pforzheim, kwiecień 2025 82
- Moc niemieckich centrów danych wzrosła w 2025 do 2.980 MW i do 2030 ma osiągnąć 5.000 MW; w 2025 zainwestowano około 2,5 mld € w systemy klimatyzacji, zasilania i instalacje techniczne budynków. Bitkom, 10.11.2025 83
- VDMA przewiduje na 2026 realny spadek produkcji przemysłu maszynowego o 2 %, co oznacza czwarty z rzędu rok spadków; na 2027 prognozuje +3 %. VDMA, wrzesień 2026 9
- 67 % nabywców B2B preferuje zakup bez udziału pracownika sprzedaży; 73 % unika dostawców kierujących do nich niedopasowane komunikaty. Gartner, 2025 i 2026 10 , 11
Ocena zdolności zamiast produktów i wybór branż docelowych
Natychmiast (0–6 miesięcy)
Sporządzić inwentaryzację kompetencji: jakie procesy, materiały i technologie przedsiębiorstwo opanowało na poziomie rzadko spotykanym w innych branżach? W kontekście sektora obronnego respondenci wymieniają przede wszystkim elektronikę, mechanikę, moduły napędowe i energetyczne oraz oprogramowanie (rozdział 3). Wybrać dwie lub trzy branże docelowe na podstawie zestawienia w rozdziale 4: dynamika rynku, wielkość serii, warunki dostępu, dopasowanie do własnych zdolności. Przemysł zbrojeniowy jest najczęściej wskazywanym celem, lecz nie dla każdego przedsiębiorstwa odpowiednim; energetyka i sieci, infrastruktura kolejowa oraz centra danych oferują w części przypadków większe wolumeny. Określić lukę certyfikacyjną: jakich potwierdzeń zgodności brakuje (AQAP 2110, EN 9100, ISO 22163, EN 15085-2, ISO 13485) i ile kosztuje ich uzyskanie? AQAP 2110 i EN 9100 opierają się na ISO 9001 (rozdział 12). Wskazać konkretnych klientów docelowych: integratorów systemów, ich dostawców Tier-1, operatorów sieci, przedsiębiorstwa kolejowe, producentów technologii medycznych. Zarejestrować się w portalach dostawców i na platformach kojarzenia partnerów biznesowych, takich jak SVI-Connect (rozdział 13). Sprawdzić możliwości wsparcia, dopóki są dostępne: dofinansowanie doradztwa BAFA obowiązuje do końca 2026. Istniejące regionalne sieci transformacji mogą do końca 2026 składać wnioski o przedłużenie; dostawcy powinni już teraz korzystać z ich oferty (rozdział 14). Mierniki: branże docelowe z uzasadnieniem dopasowania, lista konkretnych klientów docelowych, kosztorys i harmonogram certyfikacji.
Budowa dostępu do rynku przed inwestycjami w moce produkcyjne
Budowa (6–18 miesięcy)
Zorganizować sprzedaż dla nowej branży: z jasno określoną odpowiedzialnością, własnym budżetem i własnymi celami. Model obsługi kluczowych klientów stosowany w branży motoryzacyjnej nie wystarcza, gdy klienci są nieznani. Zapewnić widoczność tam, gdzie branża dokonuje zakupów: targi branżowe (na przykład Enforce Tac i DSEI Germany w marcu 2027), organizacje branżowe, publikacje eksperckie. Nabywcy zazwyczaj ustalają listę dostawców przed pierwszym kontaktem. Centrum zakupowe zamiast pojedynczego kontaktu: docierać w ukierunkowany sposób do działów zakupów, rozwoju i jakości oraz kierownictwa, przedstawiając argumenty dopasowane merytorycznie. Według Forrester w typowej decyzji zakupowej uczestniczy 13 osób z danej organizacji. Komunikacja musi być zgodna z zasadami § 7 UWG. Wejść na rynek za pośrednictwem partnerów: usługi inżynieryjne, podwykonawstwo lub współpraca kadrowa z integratorami systemów to często szybsza droga do pierwszego projektu referencyjnego (rozdziały 5 i 11). Równolegle rozpocząć certyfikację, najlepiej powiązaną z konkretną potrzebą klienta. W przypadku ochrony informacji niejawnych posiadanie zleceniodawcy jest wręcz warunkiem koniecznym. Mierniki: wstępne rozmowy z klientami docelowymi spełniające kryteria kwalifikacji, rejestracje i kwalifikacje dostawców, pierwsze próbki i zamówienia pilotażowe.
Skalowanie z rozwagą
Rozbudowa (od 18 miesięcy)
Inwestować, gdy są zamówienia: przykład Urban Gruppe pokazuje, że moce produkcyjne bez zabezpieczenia w postaci zamówień mogą prowadzić do upadłości także w przemyśle zbrojeniowym (rozdział 5). Zmienić kalkulację: mniejsze partie, wyższe ceny jednostkowe, dłuższe zamrożenie kapitału. Odpowiednio wcześnie uzgodnić finansowanie z bankami lub inwestorami kapitałowymi. Myśleć o zakładach w modelu hybrydowym: hybrydowe zakłady Rheinmetall w Szeged i Neuss pokazują, że produkcja cywilna i wojskowa pod jednym dachem jest możliwa. Wyznaczyć realistyczny cel dotyczący portfela działalności: nawet Schaeffler planuje do 2035 osiągać do 10 % przychodów z nowych obszarów. Celem jest drugi filar działalności, który łagodzi wahania w biznesie motoryzacyjnym. Mierniki: udział przychodów spoza motoryzacji, wykorzystanie mocy produkcyjnych zakładów, marża nowych obszarów działalności.
Niniejsze opracowanie jest analizą wtórną. Łączy publicznie dostępne statystyki, komunikaty przedsiębiorstw, dane organizacji branżowych, teksty ustaw i badania w całościowy obraz. Kwerendę prowadzono w sześciu obszarach tematycznych: sytuacja przemysłu motoryzacyjnego, sytuacja dostawców, obronność i lotnictwo, cywilne branże docelowe, udokumentowane informacje dotyczące dywersyfikacji oraz sprzedaż i rozwój nowych rynków. Dane są aktualne na 18 października 2026; nacisk położono na publikacje z lat 2025 i 2026.
Analiza opiera się na przedłożonym materiale badawczym i zawartych w nim 193 odwołaniach do źródeł. Na potrzeby publikacji cztery wskaźniki otwierające opracowanie porównano z oryginalnymi publikacjami Destatis, VDA i Roland Berger. Nie oznacza to deklaracji ponownej, niezależnej weryfikacji wszystkich szczegółowych informacji i źródeł. Dane urzędowe, informacje organizacji branżowych i przedsiębiorstw, źródła wtórne oraz dane komercyjnych usługodawców należy rozróżniać na podstawie odwołań do źródeł.
Bibliografia zawiera 193 numerowanych odwołań do źródeł. Liczba ta nie oznacza 193 niezależnych od siebie zbiorów danych; należy uwzględniać wielokrotnie cytowanych wydawców oraz różnice w podstawach badań.
- Zatrudnienie: Destatis podaje dane na określony dzień dla zakładów zatrudniających co najmniej 50 osób, VDA — średnie roczne, a EY — własne analizy. Wartości różnią się w zależności od przyjętego zakresu. Wielu pracowników dużych koncernów dostawczych nie jest przypisanych do działu gospodarki 29.3.
- Badania ankietowe: udziały dostawców deklarujących gotowość do dywersyfikacji (od 29 % do 92 %) opierają się na różnych pytaniach i populacjach badanych i nie są porównywalne. Badanie Allensbach dla FTI-Andersch obejmuje jedynie 47 dostawców i podaje w treści strony 75 %, a w opisie strony 79 %.
- Wskaźniki sukcesu: nie znaleziono empirycznego źródła dotyczącego powodzenia projektów dywersyfikacyjnych. Również wiarygodne dane dotyczące koncentracji klientów w średnich przedsiębiorstwach motoryzacyjnych oraz czasu trwania kwalifikacji dostawców u dużych odbiorców nie są publicznie dostępne.
- Przemysł obronny: brak aktualnych, zbiorczych danych urzędowych dotyczących przychodów i zatrudnienia w branży.
- Cła USA: do zamknięcia redakcyjnego nie udało się potwierdzić w amerykańskim źródle pierwotnym, czy zapowiedziana w maju 2026 podwyżka do 25 % została wdrożona.
- Regulacje i wsparcie: do zamknięcia redakcyjnego nie przyjęto rewizji unijnych limitów emisji CO₂ dla flot pojazdów. Programy wsparcia często się zmieniają; w przypadku niektórych programów krajów związkowych aktualny status nie został potwierdzony.
- Badania na zlecenie: badanie Fraunhofer IAO zostało zlecone przez organizacje pracodawców przemysłu metalowego i elektrotechnicznego. Informacje 6sense i Instantly stanowią dane usługodawców.
- Oceny: oceny w rozdziale 4 oraz wskazówki „Dla kogo jest to odpowiednie” są ocenami wydawców opartymi na udokumentowanych danych.
- Informacja o interesach: amplifa oferuje usługi pozyskiwania nowych klientów B2B. Rozdział 13 dotyczy tego obszaru. Zalecenia sformułowano w sposób neutralny wobec dostawców.
Ilu pracowników zatrudnia niemiecki przemysł motoryzacyjny w 2026 roku?
Pod koniec pierwszego półrocza 2026 roku, według Destatis, w zakładach zatrudniających 50 i więcej pracowników zatrudnienie wynosiło 691.500, co stanowiło najniższy poziom od 2005 roku. U producentów części i akcesoriów samochodowych zatrudnienie wynosiło 219.500, o 7,6 % mniej niż rok wcześniej. 1
Do jakich branż chcą przejść dostawcy motoryzacyjni?
W obu dużych badaniach ankietowych na pierwszym miejscu znajduje się sektor obronny. W badaniu Roland Berger kolejne miejsca zajmują technika medyczna (38 %) oraz przemysł lotniczy i kosmiczny (36 %), a w badaniu Allensbach/FTI-Andersch — energetyka (16 %) oraz lotnictwo, technika medyczna i kolej (po 9 %). 3 , 63 Ze względu na wielkość rynku i niedobory dostaw interesujące są również sieci elektroenergetyczne, magazyny energii i centra danych (rozdziały 7 i 10).
Czy dostawcom opłaca się wejście do przemysłu zbrojeniowego?
Popyt jest zabezpieczony politycznie i dynamicznie rośnie. Towarzyszą temu jednak małe wielkości partii, dłuższe zamrożenie kapitału oraz obowiązki w zakresie ochrony informacji niejawnych i uzyskiwania zezwoleń. 8 , 117 Przemysł zbrojeniowy nie jest dotychczas w stanie zrekompensować utraty miejsc pracy w przemyśle motoryzacyjnym: w poprzednim roku do przemysłu zbrojeniowego przeszło zaledwie około 1.100 pracowników przemysłowych. 72 W ZF i Schaeffler działalność w sektorze obronnym odpowiada dotychczas za mniej niż 1 % przychodów. 68 , 69
Jak długo trwa zmiana branży?
W przypadku techniki medycznej Hochschule Pforzheim szacuje, że okres do pierwszej dostawy w charakterze dostawcy komponentów do produktów niższych klas ryzyka wynosi od 1,5 do 3 lat. 82 W odniesieniu do innych branż nie ma porównywalnie wiarygodnych danych liczbowych; w ramach systemów kwalifikacji operatorów sieci i kolei decyzja o dopuszczeniu musi co do zasady zostać podjęta w ciągu sześciu miesięcy. 156
Jakie są największe bariery?
W badaniu ankietowym Roland Berger 52 % respondentów wskazuje na tworzenie struktur sprzedaży i sieci klientów, a tyle samo — na uwarunkowania regulacyjne. 3
- Statistisches Bundesamt : Pressemitteilung N057 – Stellenabbau in der Automobilindustrie: 42 300 weniger Beschäftigte. 14.08.2026. https://www.destatis.de/DE/Presse/Pressemitteilungen/2026/08/PD26_N057_42.html
- VDA : Rückgang von Arbeitsplätzen in der Automobilindustrie droht größer auszufallen als bisher angenommen. 12.05.2026. https://www.vda.de/de/presse/Pressemeldungen/2026/260513_PM_Beschaeftigungsentwicklung_2035
- Roland Berger : Studie: Mittelständische Automobilzulieferer hoffen auf neues Wachstum in der Verteidigungsindustrie. 03.09.2025. ponad 200 decydentów, DACH https://www.mynewsdesk.com/de/rolandberger/pressreleases/roland-berger-studie-mittelstaendische-automobilzulieferer-hoffen-auf-neues-wachstum-in-der-verteidigungsindustrie-3402430
- VDA : Production and Market in September 2026. 04.10.2026. https://www.vda.de/en/press/press-releases/2026/261005_PM_Nationale_PM_Production_in_Germany_in_September_2026
- Volkswagen AG : Ad-hoc-Mitteilung: Volkswagen AG aktualisiert die Prognose für das Geschäftsjahr 2026. 18.09.2026. https://www.volkswagen-group.com/de/ad-hoc/volkswagen-ag-aktualisiert-die-prognose-fuer-das-geschaeftsjahr-2026-20701
- BMW AG (za pośrednictwem pta/stock3) : Ad-hoc: Anpassung der Prognose für das Geschäftsjahr 2026. 16.06.2026. Treść komunikatu ad hoc przytoczona za serwisem giełdowym https://stock3.com/news/pta-adhoc-bayerische-motoren-werke-aktiengesellschaft-anpassung-der-prognose-fuer-das-geschaeftsjahr-2026-17120868
- Bundesministerium der Verteidigung : Deutschland investiert in Verteidigung und stärkt das Bündnis. 26.11.2025. https://www.bmvg.de/de/aktuelles/deutschland-investiert-in-verteidigung-und-staerkt-das-buendnis-6045046
- e-mobil BW / KIT wbk : Wissen Kompakt: Diversifizierungsmöglichkeiten – Sicherheit und Verteidigung. wrzesień 2025. https://www.e-mobilbw.de/fileadmin/media/e-mobilbw/Publikationen/Studien/Wissen_Kompakt__Sicherheit_und_Verteidigung.pdf
- VDMA (za pośrednictwem produktion.de) / strona VDMA poświęcona koniunkturze : Maschinenproduktion: VDMA senkt Prognose für 2026. 18.09.2026. potwierdzone na https://vdma.eu/de/konjunktur https://www.produktion.de/wirtschaft/maschinenproduktion-vdma-senkt-prognose-fuer-2026/2738100
- Gartner : Gartner Sales Survey Finds 61% of B2B Buyers Prefer a Rep-Free Buying Experience. 25.06.2025. n=632, badanie sierpień–wrzesień 2024 https://www.gartner.com/en/newsroom/press-releases/2025-06-25-gartner-sales-survey-finds-61-percent-of-b2b-buyers-prefer-a-rep-free-buying-experience
- Gartner : Gartner Sales Survey Finds 67% of B2B Buyers Prefer a Rep-Free Experience. 09.03.2026. n=646, badanie sierpień–wrzesień 2025 https://www.gartner.com/en/newsroom/press-releases/2026-03-09-gartner-sales-survey-finds-67-percent-of-b2b-buyers-prefer-a-rep-free-experience
- VDA : Pkw-Produktion 2025 leicht über Vorjahresniveau (Passenger car production in 2025 slightly above previous year's level). styczeń 2026. https://www.vda.de/en/press/press-releases/2026/260106_Passenger-car-production-in-2025-slightly-above-previous-year-s-level
- VDA : Forecasts for 2026. grudzień 2025. https://www.vda.de/en/press/press-releases/2025/251208_PM_Forecasts_2026
- VDA : Pressematerial zur VDA-Jahrespressekonferenz 2026. 10.02.2026. https://www.vda.de/dam/jcr:8960a990-afcc-4eb8-9081-eeaa4548ce7e/260210_Pressematreial-zur-VDA-Jahres-PK_Download?mode=view
- Kraftfahrt-Bundesamt : Pressemitteilung Nr. 01/2026 – Fahrzeugzulassungen im Dezember 2025, Jahresbilanz. 06.01.2026. https://www.kba.de/DE/Presse/Pressemitteilungen/Fahrzeugzulassungen/2026/pm01_2026_n_12_25_pm_komplett.html
- Kraftfahrt-Bundesamt : Pressemitteilung Nr. 41/2026 – Fahrzeugzulassungen im September 2026. 05.10.2026. https://www.kba.de/DE/Presse/Pressemitteilungen/Fahrzeugzulassungen/2026/pm41_2026_n_09_26_pm_komplett.html
- VDA (źródło danych: Destatis) : Jahreszahlen – Allgemeines (Umsatz und Beschäftigte der Automobilindustrie). Stan na 01.04.2026. https://www.vda.de/de/aktuelles/zahlen-und-daten/jahreszahlen/allgemeines
- ifo Institut : Business climate in German automotive industry worsens. 05.10.2026. https://www.ifo.de/en/facts/2026-10-05/business-climate-german-automotive-industry-worsens
- Statistisches Bundesamt : Pressemitteilung Nr. 332 – Außenhandel mit neuen Pkw Januar bis Juli 2026. 21.09.2026. https://www.destatis.de/DE/Presse/Pressemitteilungen/2026/09/PD26_332_51.html
- Volkswagen AG : Volkswagen Group stärkt 2025 finanzielle Substanz. 10.03.2026. https://www.volkswagen-group.com/de/pressemitteilungen/volkswagen-group-staerkt-2025-finanzielle-substanz-kraeftiges-schlussquartal-in-herausforderndem-umfeld-20202
- Volkswagen AG : Volkswagen Group hält Kurs in anspruchsvollem Umfeld (Halbjahr 2026). 24.07.2026. https://www.volkswagen-group.com/de/pressemitteilungen/volkswagen-group-haelt-kurs-in-anspruchsvollem-umfeld-und-erwartet-verbesserte-marge-im-zweiten-halbjahr-20542
- Mercedes-Benz Group AG : Solid Cash Generation and Shareholder Returns in 2025 (za pośrednictwem Business Wire). 12.02.2026. https://www.businesswire.com/news/home/20260211258317/en/Mercedes-Benz-Group-AG-Solid-Cash-Generation-and-Shareholder-Returns-in-2025-as-Product-Launch-Campaign-Gains-Traction
- Mercedes-Benz Group AG : Press Information – Financial Results Q2 2026. 28.07.2026. https://media.mercedes-benz.it/download/6e8308fc-63fb-4798-8414-8f8329766675/mercedes-benz_group_ag_press_information_financial_results_q2_2026.pdf
- BMW Group : BMW Group Jahreskonferenz 2026. 12.03.2026. https://www.bmwgroup.com/de/news/allgemein/2026/bmw-group-jahreskonferenz-2026.html
- BMW Group : Rede Walter Mertl (CFO) zum Quartalsbericht Q2 2026. 30.07.2026. https://www.press.bmwgroup.com/austria/article/detail/T0459757DE
- Reuters (za pośrednictwem TradingView) : US confirms EU autos and auto parts 15% tariffs started Aug 1. wrzesień 2025. Źródło wtórne https://es.tradingview.com/news/reuters.com,2025:newsml_L2N3VB0N6:0-us-confirms-eu-autos-and-auto-parts-15-tariffs-started-aug-1
- Europäische Kommission : The EU-US trade deal. Stan na 27.07.2026. https://commission.europa.eu/topics/trade/eu-us-trade-deal_en
- Autohaus (dpa) : Neue US-Autozölle: EU setzt auf schnellen Kompromiss. 06.05.2026. Źródło wtórne https://www.autohaus.de/nachrichten/politik/neue-us-autozoelle-eu-setzt-auf-schnellen-kompromiss-3801079
- Statistisches Bundesamt : Pressemitteilung N004 – Exporte in die USA Januar bis November 2025. 20.01.2026. https://www.destatis.de/DE/Presse/Pressemitteilungen/2026/01/PD26_N004_51.html
- Statistisches Bundesamt : Pressemitteilung Nr. 296 – Kfz-Exporte 1. Halbjahr 2026. 20.08.2026. https://www.destatis.de/DE/Presse/Pressemitteilungen/2026/08/PD26_296_51.html
- Reuters (za pośrednictwem MarketScreener) : Germany lobby group says China's rare earth curbs could halt auto output. 03.06.2025. Źródło wtórne https://uk.marketscreener.com/quote/stock/VOLKSWAGEN-AG-436737/news/Exclusive-Germany-lobby-group-says-China-s-rare-earth-curbs-could-halt-auto-output-50142156/
- Reuters (za pośrednictwem Sowetan) : Auto sector grapples with Nexperia disruption amid hopes for Dutch-China talks. 19.11.2025. Źródło wtórne https://www.sowetan.co.za/motoring/2025-11-19-auto-sector-grapples-with-nexperia-disruption-amid-hopes-for-dutch-china-talks
- ZDFheute : Nexperia-Chips: China macht Ausnahme für zivile Zwecke. 08.11.2025. Źródło wtórne https://www.zdfheute.de/wirtschaft/nexperia-chips-eu-china-ausnahme-halbleiter-100.html
- ifo Institut : German automotive industry struggling to emerge from crisis. 04.05.2026. https://www.ifo.de/en/facts/2026-05-04/german-automotive-industry-struggling-emerge-crisis
- Europäische Kommission : IP/25/3051 – Paket für einen sauberen und wettbewerbsfähigen Automobilsektor. 16.12.2025. https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_25_3051
- electrive : EU-Verkehrsausschuss vertagt Abstimmung über das Auto-Paket. 02.10.2026. Źródło wtórne (prasa branżowa) https://www.electrive.net/2026/10/02/eu-verkehrsausschuss-vertragt-abstimmung-ueber-das-auto-paket/
- VDA / Prognos : Prognos-Studie zur Beschäftigung in der Automobilindustrie. 28.10.2024. https://www.vda.de/de/presse/Pressemeldungen/2024/241029_Prognos-Studie_zur_Beschaeftigung_in_der_Automobilindustrie
- Fraunhofer IAO : Automobilindustrie 2040 (ELAB 2040) – Auswirkungen und Chancen für Beschäftigung und Wertschöpfung. lipiec 2026. Zleceniodawcy: Gesamtmetall, bayme vbm vbw, Südwestmetall https://www.iao.fraunhofer.de/de/presseservice/aktuelles/automobilindustrie-2040-studie-zeigt-auswirkungen-und-chancen-fuer-beschaeftigung-und-wertschoepfung.html
- EY : EY Industriebarometer Q1 2026. 25.05.2026. https://www.ey.com/de_de/newsroom/2026/05/ey-industriebarometer-q1-2026
- EY : EY Industriebarometer Q4 2025. 17.02.2026. https://www.ey.com/de_de/newsroom/2026/02/ey-industriebarometer-q4-2025
- Robert Bosch GmbH : Presse-Statement zu Entwicklungen bei Bosch Mobility. 25.09.2025. https://www.bosch-presse.de/pressportal/de/de/aktuelles-presse-statement-zu-entwicklungen-bei-bosch-mobility-279232.html
- tagesschau.de : Autozulieferer ZF will bis zu 14.000 Stellen streichen. 26.07.2024. Źródło wtórne https://www.tagesschau.de/wirtschaft/unternehmen/automobilzulieferer-zf-stellen-streichen-100.html
- SWR Aktuell : Neuer ZF-Vorstandsvorsitzender übernimmt und gibt Einigung bekannt. 01.10.2025. Źródło wtórne https://www.swr.de/swraktuell/baden-wuerttemberg/friedrichshafen/neuer-zf-vorstandsvorsitzender-uebernimmt-und-gibt-einigung-bekannt-100.html
- ZDFheute (dpa) : Continental baut weitere Stellen ab. 18.02.2025. Źródło wtórne https://www.zdfheute.de/wirtschaft/unternehmen/continental-stellenabbau-hessen-bayern-standortschliessung-100.html
- Reuters : German auto supplier Aumovio announces up to 4,000 job cuts. 27.01.2026. https://www.reuters.com/business/german-auto-supplier-aumovio-announces-up-4000-job-cuts-2026-01-27/
- Schaeffler AG : Pressemitteilung zum Stellenabbau in Europa. 05.11.2024. https://www.schaeffler.com/de/medien/pressemitteilungen/pressemitteilung-details.jsp?id=88057858
- SWR Aktuell : Mahle will weitere 1.000 Stellen streichen. 03.11.2025. Źródło wtórne https://www.swr.de/swraktuell/baden-wuerttemberg/mahle-will-weitere-1000-stellen-streichen-100.html
- Brose : Brose repositions itself. 17.12.2024. https://www.brose.com/us-en/brose-americas/press/2024/brose-repositions-itself.html
- Robert Bosch GmbH : Jahrespressekonferenz 2026 (komunikat prasowy z kluczowymi danymi). 16.04.2026. https://www.bosch-presse.de/pressportal/de/media/dam_images/pi12056/apc2026_leit-pi_en_final_ohnesperrfrist_mitkenndaten.pdf
- Falkensteg : Insolvenzen 2025: Fieberzustand im deutschen Mittelstand. początek 2026. https://falkensteg.com/media/insolvenzen-2025-fieberzustand-im-deutschen-mittelstand
- Falkensteg : 5-nach-12-Insolvenzreport: Großinsolvenzen verharren auf hohem Niveau (Q2 2026). 2026. https://falkensteg.com/media/5-nach-12-insolvenzrerport-grossinsovenzen-verharren-auf-hohem-niveau
- RSM Ebner Stolz : Automotive-Studie 2026: Automobilzulieferer in der Strukturkrise. 31.08.2026. https://www.ebnerstolz.de/de/unser-angebot/branchen/automotive/studie-automobilzulieferer-strukturkrise-2026-handlungsfelder-mittelstand-111590.html
- WDR : Automobilzulieferer Kiekert in Heiligenhaus stellt Insolvenzantrag. wrzesień 2025. Źródło wtórne https://www1.wdr.de/nrw/bergisches-land/kreis-mettmann/heiligenhaus-automobilzulieferer-kiekert-insolvenz-100.html
- Automobil Industrie (Vogel), analiza Falkensteg : Zulieferer-Insolvenzen 2025: Rettungsquote. 08.07.2026. Źródło wtórne (prasa branżowa) https://www.automobil-industrie.vogel.de/zulieferer-insolvenzen-2025-rettungsquote-struktur-problem-investoren-a-fab6efdb512eb8e55893ac81228e9902/
- Roland Berger / Lazard : Globale Automobilzuliefererstudie: Umsatzrendite sinkt auf 4,7 Prozent. 05.05.2025. https://rolandberger.mynewsdesk.com/pressreleases/globale-automobilzuliefererstudie-umsatzrendite-sinkt-im-branchendurchschnitt-auf-nur-noch-47-prozent-3383843.pdf
- Boston Consulting Group : The 2026 Global Automotive Supplier Study. 05.03.2026. https://www.bcg.com/publications/2026/the-2026-global-automotive-supplier-study
- PwC Strategy& : Automobilzuliefererstudie 2026. 20.08.2026. https://www.strategyand.pwc.com/de/de/branchen/automobil/automobilzulieferer.html
- VDA : VDA-Umfrage im automobilen Mittelstand (wrzesień 2025, n=158). 05.10.2025. https://www.vda.de/de/presse/Pressemeldungen/2025/251006_PM_Umfrage_HG_II_HG_III
- VDA : Pressemitteilung zur Jahrespressekonferenz 2026 (badanie ankietowe wśród małych i średnich przedsiębiorstw, styczeń 2026, n=124). luty 2026. https://www.vda.de/de/presse/Pressemeldungen/2026/260210_PM_Jahrespressekonferenz
- VDA : VDA-Umfrage: Automobiler Mittelstand am Standort Deutschland unter großem Druck (badanie ankietowe, maj 2026, n=116). 16.06.2026. https://www.vda.de/de/presse/Pressemeldungen/2026/260617_PM_Mittelstandstag_2026
- Roland Berger : Automotive SME survey 2026: Private equity to the rescue?. wrzesień 2026. https://www.rolandberger.com/de/Insights/Publications/Automotive-SME-survey-2026-Private-equity-to-the-rescue.html
- produktion.de : Automobilzulieferer flüchten aus der Branche. 24.11.2025. Źródło wtórne (prasa branżowa) https://www.produktion.de/wirtschaft/automobilzulieferer-fluechten-aus-der-branche/2147102
- FTI-Andersch / Institut für Demoskopie Allensbach : Allensbach-Studie zur Automobilindustrie: In diese Branchen wollen Zulieferer expandieren. jesień 2025. n=47 dostawców https://www.fti-andersch.com/de/news/allensbach-studie-zur-automobilindustrie-in-diese-branchen-wollen-zulieferer-expandieren/
- VDA : Automotive SMEs pessimistic about current situation (październik 2024, n=145). 04.11.2024. https://www.vda.de/en/press/press-releases/2024/241105_PM_automotive_smes_pessimistic_about_current_situation
- IHK Nürnberg für Mittelfranken / IW Consult : Betriebe öffnen sich für neue Branchen (WiM 12/2025–01/2026). grudzień 2025. https://www.ihk-nuernberg.de/wim-wirtschaft-in-mittelfranken/ihk-magazin-wim-122025-012026/details/betriebe-oeffnen-sich-fuer-neue-branchen
- Atreus : Automotive Studie 2026: Strategische Entscheidungen für die Zukunftsfähigkeit der Automobilindustrie. 20.05.2026. https://www.atreus.de/publikation/studien/strategische-entscheidungen-fuer-die-zukunftsfaehigkeit-der-automobilindustrie/
- Roland Berger : Zeitenwende im automobilen Mittelstand – Neue Wachstumswege jenseits der Branche. 02.09.2025. https://www.rolandberger.com/de/Insights/Publications/Zeitenwende-im-automobilen-Mittelstand-Neue-Wachstumswege-jenseits-der-Branche.html
- tagesschau.de : Industrie: Deutz und ZF setzen auf Rüstung. 13.08.2025. Źródło wtórne https://www.tagesschau.de/industrie-deutz-ruestung-100.html
- dpa-AFX : Schaeffler will verstärkt in das Rüstungsgeschäft. 22.12.2025. Źródło wtórne https://www.boerse-online.de/dpa-afx/schaeffler-will-verstaerkt-in-das-ruestungsgeschaeft-491744.html
- Schaeffler AG (EQS-News) : Schaeffler mit solidem Geschäftsjahr 2025. 03.03.2026. https://www.boerse-online.de/dpa-afx/eqs-news-schaeffler-mit-solidem-geschaeftsjahr-2025-deutsch-506375.html
- DIHK : Insight Sicherheits- und Verteidigungsindustrie, Jahresbeginn 2026. Stan na marzec 2026, opublikowano 07.04.2026. Pytanie dodatkowe, blisko 5.000 przedsiębiorstw przemysłowych https://www.dihk.de/resource/blob/175814/b3faceeac22efff4c2295209be83797d/konjunktur-dihk-insight-verteidigungsindustrie-jahresbeginn-2026-data.pdf
- fundresearch (dpa) na temat badania IAB autorstwa Weber/Yilmaz : IAB-Studie: Rüstung kann Jobverluste nicht ausgleichen. 21.09.2026. Źródło wtórne (dpa) https://www.fundresearch.de/nachrichten/iab/2026/09/iab-studie-ruestung-kann-jobverluste-nicht-ausgleichen-546189.php
- IAB : IAB-Kurzbericht 17/2026 – Prognose 2026/2027. 24.09.2026. https://doku.iab.de/kurzber/2026/kb2026-17.pdf
- Börsen-Zeitung : Schaeffler peilt verdoppeltes Ergebnis an. 16.09.2025. Źródło wtórne https://www.boersen-zeitung.de/unternehmen-branchen/schaeffler-peilt-verdoppeltes-ergebnis-an
- Deutscher Bundestag : Textarchiv KW 37/2026 – Haushalt 2027, Einzelplan 14. wrzesień 2026. https://www.bundestag.de/dokumente/textarchiv/2026/kw37-de-a-1194766
- BDLI : BDLI-Branchendaten 2026: Luft- und Raumfahrtindustrie erreicht neue Rekorde. 27.05.2026. https://www.bdli.de/en/meldungen/bdli-branchendaten-2026-luft-und-raumfahrtindustrie-erreicht-neue-rekorde-bei-umsatz-und
- e-mobil BW / KIT wbk : Wissen Kompakt: Diversifizierungsmöglichkeiten – Luft- und Raumfahrt. wrzesień 2025. https://www.e-mobilbw.de/fileadmin/media/e-mobilbw/Publikationen/Studien/Wissen_Kompakt__Luft-_und_Raumfahrt.pdf
- ZfK – Zeitung für kommunale Wirtschaft : Netzentwicklungsplan Strom 2025: Entwurf der Übertragungsnetzbetreiber. 11.12.2025. Źródło wtórne (prasa branżowa) https://www.zfk.de/politik/regulierung/strom-2025-netzentwicklungsplan-uenb
- ZfK – Zeitung für kommunale Wirtschaft : Trafos werden zum Nadelöhr: Wo Stadtwerke umdenken müssen. 22.06.2026. Źródło wtórne (prasa branżowa) https://www.zfk.de/energie/strom/trafos-nadeloehr-netzausbau-stadtwerke-stromnetz-beschaffung
- Verband der Bahnindustrie in Deutschland (VDB) : Bilanzzahlen Bahnindustrie 2025. 01.06.2026. https://www.bahnindustrie.info/de/presse/pressemitteilungen/bilanzzahlen-bahnindustrie-2025-zeigen-mit-planungssicherheit-gelingt-infrastrukturhochlauf-auf-der-schiene/
- SPECTARIS : Medizintechnik: Leichtes Wachstum dank Ausland. 13.11.2025. https://www.spectaris.de/fileadmin/Content/Pressemitteilungen/2025/Medizintechnik/SPECTARIS-PM_Medizintechnik_leichtes_Wachstum.pdf
- Hochschule Pforzheim (prof. B. Kölmel), za pośrednictwem TraFoNetz : Potenzial der Medizintechnik als Diversifizierungsfeld für Automobilzulieferer. kwiecień 2025. https://trafonetz.de/wp-content/uploads/2025/08/Automobilzulieferer-im-Medizintechnik-Markt.pdf
- Bitkom (badanie we współpracy z Borderstep) : Rechenzentren in Deutschland: KI treibt Wachstum. 10.11.2025. https://www.bitkom.org/Presse/Presseinformation/Rechenzentren-Deutschland-KI-treibt-Wachstum
- Infineon Technologies AG : An impulse for Germany, Europe and the world: Smart Power Fab Dresden. 02.07.2026. https://www.infineon.com/press-release/2026/ifxpr202607-117
- Germany Trade & Invest : TSMC breaks ground, secures subsidy for German plant. 20.08.2024. https://www.gtai.de/en/meta/press/tsmc-breaks-ground-secures-subsidy-for-german-plant-1813224
- Deutscher Bundestag : Textarchiv KW 12/2025 – Sondersitzung: Änderung des Grundgesetzes. 18.03.2025. https://bundestag.de/dokumente/textarchiv/2025/kw12-de-sondersitzung-1056916
- ESuT – Europäische Sicherheit & Technik : Bundesrat stimmt Grundgesetzänderungen zu. 21.03.2025. Medium branżowe https://esut.de/2025/03/meldungen/58320/bundesrat-stimmt-grundgesetzaenderungen-zu/
- Bundesregierung : Sondervermögen für Infrastruktur und Klimaneutralität. 19.03.2026. https://www.bundesregierung.de/breg-de/aktuelles/sondervermoegen-2356240
- NATO : The Hague Summit Declaration. 25.06.2025. https://www.nato.int/cps/en/natohq/official_texts_236705.htm
- Europäische Kommission : Future of European defence (ReArm Europe / Readiness 2030, SAFE). Stan na październik 2025. https://commission.europa.eu/topics/defence/future-european-defence_en
- Deutscher Bundestag : Textarchiv KW 03/2026 – Beschleunigte Planung und Beschaffung für die Bundeswehr. 15.01.2026. https://www.bundestag.de/dokumente/textarchiv/2026/kw03-de-bundeswehr-1134324
- Deutscher Bundestag : Textarchiv KW 17/2026 – Vergabebeschleunigungsgesetz. 23.04.2026. https://www.bundestag.de/dokumente/textarchiv/2026/kw17-de-vergaben-1166782
- Rheinmetall AG : Bilanzvorlage Geschäftsjahr 2025. 11.03.2026. https://www.rheinmetall.com/de/media/news-watch/news/2026/03/2026-03-11-rheinmetall-bilanzvorlage-geschaeftsjahr-2025
- Rheinmetall AG : Halbjahresfinanzbericht H1 2026. 06.08.2026. https://www.rheinmetall.com/de/media/news-watch/news/2026/08/2026-08-06-rheinmetall-pressemitteilung-halbjahresfinanzbericht-h1
- KNDS : KNDS achieves strong revenue growth and record order intake in 2025. 26.05.2026. https://knds.com/en/press-releases/knds-achieves-strong-revenue-growth-and-record-order-intake-in-2025
- HENSOLDT AG (EQS-News) : Geschäftsjahr 2025: HENSOLDT erzielt Rekord-Auftragseingang. 26.02.2026. https://www.boerse-online.de/dpa-afx/eqs-news-geschaeftsjahr-2025-hensoldt-erzielt-rekord-auftragseingang-und-bestaetigt-strukturellen-wachstumspfad-deutsch-505009.html
- AUMOVIO SE : HENSOLDT and AUMOVIO partner to support job-to-job transitions. 16.03.2026. https://www.aumovio.com/en/company/press/press-releases/20260316-hensoldt-cooperation.html
- Börsen-Zeitung (dpa/Reuters) : Boom der Rüstungssparte beflügelt Diehl. 07.07.2026. Źródło wtórne https://www.boersen-zeitung.de/unternehmen-branchen/boom-der-ruestungssparte-befluegelt-diehl
- RENK Group AG : Fiscal year 2025: RENK achieves annual targets with new record revenue and order backlog. 05.03.2026. https://www.renk.com/en/newsroom/news/press-releases/2026/fiscal-year-2025-renk-group-ag-achieves-annual-targets-with-new-record-revenue-and-order-backlog
- Lobbyregister des Deutschen Bundestages : Eintrag R001623 – BDSV. Stan na 25.09.2026. https://www.lobbyregister.bundestag.de/suche/R001623
- Rheinmetall AG : Rheinmetall und Continental kooperieren bei HR. 14.06.2024. https://www.rheinmetall.com/de/media/news-watch/news/2024/06/2024-06-14-rheinmetall-und-continental-kooperieren-bei-hr
- Reuters : Rheinmetall to repurpose two German factories to make defence equipment. 24.02.2025. https://www.reuters.com/markets/europe/rheinmetall-repurpose-two-german-factories-make-defence-equipment-2025-02-24/
- Land Nordrhein-Westfalen : Minister Laumann besucht Werk von Rheinmetall in Neuss. 20.08.2025. https://www.land.nrw/pressemitteilung/minister-laumann-besucht-werk-von-rheinmetall-neuss
- dpa-AFX : Hensoldt-Chef Dörre will Personal weiter aufstocken. 19.03.2025. Źródło wtórne https://www.boerse-online.de/dpa-afx/hensoldt-chef-doerre-will-personal-weiter-aufstocken-bereit-fuer-finanzpaket-435002.html
- Börsen-Zeitung : Hensoldt wirbt um Bosch-Beschäftigte. 04.08.2026. Źródło wtórne https://www.boersen-zeitung.de/news/bz-all-rss/unternehmen-branchen/hensoldt-wirbt-um-bosch-beschaeftigte
- Börsen-Zeitung (dpa-AFX) : Rüstungsteam am Bodensee. 24.09.2026. Źródło wtórne https://www.boersen-zeitung.de/unternehmen-branchen/ruestungsteam-am-bodensee
- dpa-AFX : ROUNDUP 2: VW-Werk Osnabrück soll Rüstungsstandort werden. 07.09.2026. Źródło wtórne https://www.boerse-online.de/dpa-afx/roundup-2-vw-werk-osnabrueck-soll-ruestungsstandort-werden-549778.html
- Land Nordrhein-Westfalen : Nordrhein-Westfalen plant neues Technologie- und Entwicklungszentrum für Verteidigung. 15.02.2026. https://www.land.nrw/pressemitteilung/nordrhein-westfalen-plant-neues-technologie-und-entwicklungszentrum-fuer
- dpa-AFX : ROUNDUP: Rüstungskonzern KNDS übernimmt Alstom-Werk in Görlitz. 05.02.2025. Źródło wtórne https://www.boerse-online.de/dpa-afx/roundup-ruestungskonzern-knds-uebernimmt-alstom-werk-in-goerlitz-425538.html
- Bundeswehr / BAAINBw : AQAP – Quality Assurance Requirements NATO. b.d.. https://www.bundeswehr.de/en/organization/equipment/contract-award/quality-management/aqap-quality-assurance-requirements-nato
- Bundeswehr / BAAINBw : Qualitätsmanagement (Vergabe). b.d.. https://www.bundeswehr.de/de/organisation/ausruestung-baainbw/vergabe/qualitaetsmanagement
- BMWE-Sicherheitsforum : Geheimschutzhandbuch, Abschnitt 2.1. b.d.. https://www.bmwe-sicherheitsforum.de/handbuch/text/?fk_menu=27
- BMWE-Sicherheitsforum : Geheimschutzhandbuch, Abschnitt 2.4 (Sicherheitsbescheid). b.d.. https://www.bmwe-sicherheitsforum.de/handbuch/text/?fk_menu=34
- Bundesministerium der Justiz : § 2 Gesetz über die Kontrolle von Kriegswaffen. obowiązujące brzmienie. https://www.gesetze-im-internet.de/krwaffkontrg/__2.html
- Bundesministerium der Justiz : § 8 Außenwirtschaftsverordnung. obowiązujące brzmienie. https://www.gesetze-im-internet.de/awv_2013/__8.html
- BAFA : Güterlisten (Ausfuhrliste Teil I Abschnitt A). b.d.. https://www.bafa.de/DE/Aussenwirtschaft/Ausfuhrkontrolle/Gueterlisten/gueterlisten_node.html
- Börsen-Zeitung : Wenn der Autozulieferer plötzlich in Rüstung macht. 09.10.2025. Analiza https://www.boersen-zeitung.de/meinung-analyse/wenn-der-autozulieferer-ploetzlich-in-ruestung-macht
- Logistik Heute (dpa) : Auto-Zulieferbranche: Studie sieht Chancen der Rüstungsindustrie. 18.03.2026. Źródło wtórne https://logistik-heute.de/news/auto-zulieferbranche-studie-sieht-chancen-der-ruestungsindustrie-254861.html
- Airbus : Airbus reports Full-Year (FY) 2025 results. Luty 2026. https://www.airbus.com/en/newsroom/press-releases/2026-02-airbus-reports-full-year-fy-2025-results
- Airbus : Airbus reports Half-Year (H1) 2026 results. 29.07.2026. https://www.airbus.com/en/newsroom/press-releases/2026-07-airbus-reports-half-year-h1-2026-results
- Airbus : Join Airbus Global Supplier Network. Stan na 16.03.2026. https://www.airbus.com/en/becoming-an-airbus-supplier/join-airbus-global-supplier-network
- Performance Review Institute : Nadcap. b.d.. https://www.p-r-i.org/nadcap/
- Bundesnetzagentur : Bundesnetzagentur startet Konsultation des Netzentwicklungsplans zum Stromnetzausbau. 12.06.2026. https://bundesnetzagentur.de/SharedDocs/Pressemitteilungen/DE/2026/20260612_NEP.html
- pv magazine (badanie ankietowe BDEW) : BDEW: Mindestens 78 Gigawatt an großen Batteriespeichern bereits genehmigt. 27.11.2025. Źródło wtórne (prasa branżowa) https://www.pv-magazine.de/2025/11/27/bdew-mindestens-78-gigawatt-an-grossen-batteriespeichern-bereits-genehmigt/
- FA Wind und Solar (na zlecenie BWE i VDMA Power Systems) : Status des Windenergieausbaus an Land in Deutschland – Jahr 2025. 15.01.2026. https://www.fachagentur-wind-solar.de/fileadmin/Veroeffentlichungen/Wind/Analysen/FA_Wind_Solar_Status_des_Windenergieausbaus_an_Land_Jahr_2025.pdf
- Bundesverband Wärmepumpe (BWP) : Über 50 Prozent im Plus: Wärmepumpen-Absatz steigt 2025 deutlich. 27.01.2026. https://www.waermepumpe.de/presse/pressemitteilungen/details/ueber-50-prozent-im-plus-waermepumpen-absatz-steigt-2025-deutlich/
- Bundesverband Wärmepumpe (BWP) : Wärmepumpen-Absatz wächst im ersten Halbjahr auf 195.000 Anlagen. 06.08.2026. https://www.waermepumpe.de/presse/pressemitteilungen/details/waermepumpen-absatz-waechst-im-ersten-halbjahr-auf-195000-anlagen/
- Bundesverband Wärmepumpe (BWP) : Wärmepumpenbranche dämpft Erwartungen an Marktentwicklung. 30.03.2026. https://www.waermepumpe.de/presse/pressemitteilungen/details/waermepumpenbranche-daempft-erwartungen-an-marktentwicklung/
- EWI – Energiewirtschaftliches Institut an der Universität zu Köln : Elektrolysehochlauf in Deutschland verläuft stockend. 20.01.2026. https://www.ewi.uni-koeln.de/cms/wp-content/uploads/2026/01/20260120_PM_EWI-Analyse_Elektrolysehochlauf-in-Deutschland-verlaeuft-stockend-.pdf
- Verband der Bahnindustrie in Deutschland (VDB) : InnoTrans 2026: Bahnindustrie als Wachstumsfaktor. 21.09.2026. https://www.bahnindustrie.info/de/presse/pressemitteilungen/innotrans-2026-bahnindustrie-als-wachstumsfaktor/
- Volksstimme (dpa), analiza Allianz pro Schiene / SCI Verkehr : Bund investierte 2025 mehr als 220 Euro pro Kopf in Schiene. 15.07.2026. Źródło wtórne (dpa) https://www.volksstimme.de/deutschland-und-welt/wirtschaft/bund-investierte-2025-mehr-als-220-euro-pro-kopf-in-schiene-4285821
- Verband der Bahnindustrie in Deutschland (VDB) : Bahnindustrie begrüßt Vorstellung des Infrastrukturplans. 06.10.2026. https://www.bahnindustrie.info/de/presse/pressemitteilungen/bahnindustrie-begruesst-vorstellung-des-infrastrukturplans-als-einstieg-in-den-systemwechsel-mit-hand-und-fuss/
- DNV : New standard aims to improve railway sustainability (ISO 22163). 24.01.2024. https://www.dnv.com/news/2024/new-standard-aims-to-improve-railway-sustainability-252333/
- TÜV Rheinland : Zertifizierungen im Schienenfahrzeugbau nach EN 15085-2. b.d.. https://www.tuv.com/luxembourg/de/zertifizierungen-im-schienenfahrzeugbau-nach-en-15085-2.html
- Deutsche Bahn AG, portal dostawców : Herstellerbezogene Produktqualifikation (HPQ). b.d.. https://lieferanten.deutschebahn.com/lieferanten/Bedarfe-der-DB/Qualitaetssicherung/Infrastruktur/Herstellerbezogene-Produktqualifikation-HPQ--8519352
- SPECTARIS : The Medtech Industry 2025/26. 2025. https://www.spectaris.de/fileadmin/Content/Medizintechnik/Zahlen-Fakten-Publikationen/spectaris_the_medtech_industry_flyer_2025-26_web.pdf
- BVMed : BVMed-Herbstumfrage zur Lage der MedTech-Branche (n=120). 06.10.2026. https://www.bvmed.de/verband/presse/pressemeldungen/bvmed-herbstumfrage-zur-lage-der-medtech-branche-zeigt-steigende-kosten-unternehmen-erwarten-besseren-innovationszugang
- EUR-Lex : Verordnung (EU) 2017/745 über Medizinprodukte (MDR), art. 10 ust. 9. 05.04.2017. https://eur-lex.europa.eu/legal-content/DE/TXT/?uri=CELEX:32017R0745
- EUR-Lex : Verordnung (EU) 2023/607 (Übergangsfristen MDR). 15.03.2023. https://eur-lex.europa.eu/legal-content/DE/TXT/?uri=CELEX:32023R0607
- produktion.de (VDMA) : Maschinenbau 2025: Personalabbau setzt sich fort. 19.08.2025. Źródło wtórne (prasa branżowa) https://www.produktion.de/wirtschaft/maschinenbau-2025-personalabbau-setzt-sich-fort/1668988
- top agrar (VDMA Landtechnik) : Landtechnik-Konjunktur stabilisiert sich vorerst. 10.03.2026. Źródło wtórne (prasa branżowa) https://www.topagrar.com/technik/news/landtechnik-konjunktur-stabilisiert-sich-vorerst-20023915.html
- Kendrion N.V. : Kendrion to focus entirely on Industrial, sells Automotive business in Europe and US. 12.04.2024. https://www.kendrion.com/de/newsroom/detail/news/kendrion-to-focus-entirely-on-industrial-sells-automotive-business-in-europe-and-us
- Kendrion N.V. : Press release FY 2025. 27.02.2026. https://www.kendrion.com/fileadmin/user_upload/Downloads/Press_releases/PR_2026/Q4FY2025_-Press_release_Kendrion_FINAL.pdf
- Stabilus SE (EQS-News) : Stabilus bestätigt auf Kapitalmarkttag Ziele bis 2030. 04.06.2025. https://www.boerse-online.de/dpa-afx/eqs-news-stabilus-bestaetigt-auf-kapitalmarkttag-ziele-bis-2030-deutsch-450520.html
- Schaeffler AG (EQS-News) : Schaeffler und Neura Robotics starten Technologiepartnerschaft. 04.11.2025. https://www.boerse-online.de/dpa-afx/eqs-news-schaeffler-und-neura-robotics-starten-zukunftsweisende-technologiepartnerschaft-deutsch-481086.html
- Humanoid (SKL Robotics) : Humanoid secures landmark deal with Schaeffler to deploy thousands of humanoid robots. 13.05.2026. Informacja partnera https://thehumanoid.ai/humanoid-secures-landmark-deal-with-schaeffler-to-deploy-thousands-of-humanoid-robots/
- Schaeffler AG : Pressemitteilung Hannover Messe 2025 (PEM-Elektrolyse). 01.04.2025. https://www.schaeffler.de/de/news_medien/pressemitteilungen/pressemitteilungen_detail.jsp?id=88087170
- Robert Bosch GmbH : Bosch will beim Heizen, Lüften und Kühlen deutlich schneller wachsen als der Markt. 01.08.2025. https://www.bosch-presse.de/pressportal/de/de/bosch-will-beim-heizen-lueften-und-kuehlen-deutlich-schneller-wachsen-als-der-markt-278016.html
- MAHLE GmbH : MAHLE entwickelt für Infineon leistungsstarke Elektronik-Kühlung für Rechenzentren. 08.07.2026. https://newsroom.mahle.com/global/media/global_news/2026/07-mahle-develops-high-performance-electronic-cooling-unit-for-infineon-data-center-applications/20260708_mahle_pm_mahle-x-infineon_de.pdf
- MAHLE GmbH : Cooling module for stationary battery storage. 15.10.2025. https://newsroom.mahle.com/global/media/global_news/2025/10-stationary-battery-storage/20251015_mahle_pr_cooling-module-for-stationary-battery-storage.pdf
- ElringKlinger AG : Hydrogen Technology World Expo 2026: EKPO bringt Brennstoffzellentechnologie in energieintensive Spezialfahrzeuge. 12.10.2026. https://www.elringklinger.de/newsroom/mitteilungen/pressemitteilung/hydrogen-technology-world-expo-2026-ekpo-bringt-brennstoffzellentechnologie-in-energieintensive-spezialfahrzeuge
- ElringKlinger AG : Financial Statements 2025 (HGB). 2026. https://elringklinger.de/fileadmin/user_upload/elk-2025-hgb-jahresabschluss-en__2_.pdf
- Rheinmetall AG : Verkauf besiegelt: Rheinmetall trennt sich von ziviler Sparte. 03.06.2026. https://www.rheinmetall.com/Rheinmetall%20Group/Presse/News/Documents/2026/06/2026-06-03-verkauf-besiegelt-rheinmetall-trennt-sich-von-ziviler-sparte.pdf
- Rheinmetall AG : Rheinmetall opened a new hybrid plant in Szeged, Hungary. 19.12.2025. https://www.rheinmetall.com/en/media/news-watch/news/2025/12/2025-12-19-rheinmetall-opened-a-new-hybrid-plant-in-szeged-hungary
- Bosch Rexroth AG : Bosch Rexroth keeps sales stable in 2025 and sees growth prospects in 2026. 21.04.2026. https://www.boschrexroth.com/en/at/company/press/bosch-rexroth-keeps-sales-stable-in-2025-and-sees-growth-prospects-in-2026-38400.html
- Bundesministerium der Justiz : § 48 Sektorenverordnung (Qualifizierungssysteme). obowiązujące brzmienie. https://www.gesetze-im-internet.de/sektvo_2016/__48.html
- KNDS : Suppliers. b.d.. https://knds.com/en/suppliers
- HENSOLDT : Procurement at HENSOLDT. b.d.. https://www.hensoldt.net/company/procurement
- Rheinmetall AG : Lieferanten – Downloads (Lieferantendokumente je Tochtergesellschaft). b.d.. https://www.rheinmetall.com/de/lieferanten/download
- Bundeswehr / BAAINBw : Vergabe bei der Bundeswehr. b.d.. https://www.bundeswehr.de/de/organisation/ausruestung-baainbw/vergabe
- TransnetBW GmbH : Einkauf. b.d.. https://www.transnetbw.de/de/unternehmen/portraet/einkauf
- Messe Berlin : Rekorde zum Jubiläum: InnoTrans 2026 zieht erfolgreiche Bilanz. 01.10.2026. https://www.innotrans.de/de/presse/pressemitteilungen/news_39360.html
- Messe Berlin : ILA Berlin 2026 sets new standards. Czerwiec 2026. https://ila-berlin.de/en/press/ila-berlin-2026-sets-new-standards-increased-attendance-and-record-international
- Deutsche Messe : Hannover Messe 2026: Industry points the way to a competitive future. Kwiecień 2026. https://www.messe.de/en/newsroom/press-releases/deutsche-messe-ag/press-release_10304
- Solar Promotion / FMB : Abschluss The smarter E Europe 2026. 25.06.2026. https://www.thesmartere.de/pressemeldung/abschluss-the-smarter-e-europe-2026
- Messe Düsseldorf : Abschlussbericht MEDICA 2025 und COMPAMED 2025. 20.11.2025. https://www.medica-tradefair.com/en/Media_News/Press/Press_material/Press_Releases/Press_Releases/International_decision-makers_in_the_healthcare_industry_rely_on_MEDICA_2025_and_COMPAMED_2025_in_D%C3%BCsseldorf
- E-world energy & water : Starkes Plus bei Ausstellern, Besuchern und Internationalität. 12.02.2026. https://e-world-essen.com/neuigkeiten/starkes-plus-bei-ausstellern-besuchern-und-internationalitaet-e-world-energy-water-im-jubilaeumsjahr-auf-rekordkurs/
- NürnbergMesse : Enforce Tac. Stan na 2026. https://www.enforcetac.com/de-de
- AFCEA Bonn e.V. : 39. AFCEA Fachausstellung 2026. Maj 2026. https://www.afcea.de/news/detail-news/39-afcea-fachausstellung-2026.html
- COGES Events : Eurosatory 2026 – Bilanz (Pressemitteilung). 07.07.2026. https://coges.cdn.mediactive-network.net/wp-content/uploads/2026/07/PR-Bilan-Eurosatory-Juillet.pdf
- Deutsche Messe : Hannover Messe with new exhibition format: Defense Production Area. 29.10.2025. https://www.hannovermesse.de/en/press/press-releases/hannover-messe/hannover-messe-with-new-exhibition-format-defense-production-area
- Deutsche Messe : DSEI Germany: Anspruch als richtungsweisende Plattform für Verteidigung und Sicherheit in Deutschland. 12.03.2026. https://www.messe.de/de/newsroom/pressemitteilungen/deutsche-messe-ag/pressemitteilung_9984
- BME / BDSV : SVI-Connect. Stan na 2026. https://www.svi-connect.com/
- Logistik Heute (dpa) : Beschaffung für Defence: BME und BDSV geben Update zu Matchmaking-Plattform. 27.01.2026. Źródło wtórne https://logistik-heute.de/news/beschaffung-fuer-defence-bme-und-bdsv-geben-update-zu-matchmaking-plattform-246653.html
- Bundesministerium der Verteidigung : Industrie im Dialog. 2026. https://www.bmvg.de/de/aktuelles/dialog-industrie-staerkung-verteidigung-6081190
- Bayern Innovativ : TechHUB SVI. b.d.. https://www.bayern-innovativ.de/leistungen/sicherheit/techhub-svi/
- IHK zu Dortmund : Defence.Tech.NRW. b.d.. https://www.ihk.de/dortmund/menue/sicherheit-und-verteidigung/defence-tech-nrw-6956240
- e-mobil BW / Transformationswissen BW : Regionale Transformationsnetzwerke. b.d.. https://www.transformationswissen-bw.de/vernetzung/regionale-transformationsnetzwerke
- Forrester : The State Of Business Buying, 2026. 21.01.2026. https://www.forrester.com/press-newsroom/forrester-2026-the-state-of-business-buying/
- McKinsey & Company : The surprising economics of B2B growth (B2B Pulse 2026). 28.05.2026. https://www.mckinsey.com/capabilities/growth-marketing-and-sales/our-insights/the-surprising-economics-of-b2b-growth-the-new-survival-threshold-and-what-it-takes-to-thrive
- 6sense : 2025 Buyer Experience Report. 12.11.2025. Dane dostawcy https://6sense.com/newsroom/the-timeline-for-influencing-b2b-buyers-is-shrinking-insights-from-6senses-2025-buyer-experience-report/
- Instantly : Cold Email Benchmark Report 2026. 2026. Dane dostawcy, dane platformy 2025 https://instantly.ai/cold-email-benchmark-report-2026
- Bundesministerium der Justiz : § 7 Gesetz gegen den unlauteren Wettbewerb (UWG). obowiązujące brzmienie. https://www.gesetze-im-internet.de/uwg_2004/__7.html
- electrive (dane BMWi) : Bund legt milliardenschweren Zukunftsfonds für Autoindustrie auf. 18.08.2021. Źródło wtórne https://www.electrive.net/2021/08/18/bund-legt-milliardenschweren-zukunftsfonds-fuer-autoindustrie-auf/
- Friedrich-Ebert-Stiftung : Wie der Nordschwarzwald seine Autozulieferer zukunftsfähig macht. 21.06.2024. https://www.fes.de/news/wie-der-nordschwarzwald-seine-autozulieferer-zukunftsfaehig-macht
- Förderdatenbank des Bundes : Förderung von regionalen Transformationsnetzwerken der Fahrzeug- und Zulieferindustrie (Bekanntmachung 2021). Stan na 2025. https://www.foerderdatenbank.de/FDB/Content/DE/Foerderprogramm/Bund/BMWi/bmwe-fahrzeug-zulieferindustrie-865466.html
- Förderdatenbank des Bundes : Regionale Transformations-Netzwerke (Modul A). Stan na 2026. https://www.foerderdatenbank.de/FDB/Content/DE/Foerderprogramm/Bund/BMWi/regionale-transformations-netzwerke-modul-a.html
- Umweltpakt Bayern, Förderfibel : Transformationsfonds für bayerische Unternehmen im Umbruch. Stan na 29.10.2025. https://www.umweltpakt.bayern.de/werkzeuge/foerderfibel/programme/407/
- NBank : Produktinformation NTransformation Kfz-Zulieferer. Stan na 30.05.2023. Status 2026 niepotwierdzony https://NBank.de/medien/nb-media/Downloads/Programminformation/Produktinformationen/NTransformation-Kfz-Zulieferer.pdf
- Land Nordrhein-Westfalen : NRW.BANK.Invest Zukunft. 09.07.2026. https://www.land.nrw/node/25254
- IHK Nürnberg für Mittelfranken : BAFA-Programm: Förderung von Unternehmensberatungen für KMU. Stan na 2026. https://www.ihk-nuernberg.de/ihr-unternehmen/gruendung/coaching-beratungsfoerderung/bafa-programm
- EEAS / Rat der EU : European Defence Industry Programme: Council gives final approval. 09.12.2025. https://www.eeas.europa.eu/delegations/ukraine/european-defence-industry-programme-council-gives-final-approval_en
- Europäische Kommission, GD DEFIS : Commission continues to strengthen European collaborative defence research and development. 17.12.2025. https://defence-industry-space.ec.europa.eu/commission-continues-strengthen-european-collaborative-defence-research-and-development-additional-2025-12-17_en
amplifa GmbH (2026): Raus aus der Autoabhängigkeit. Diversifikation der deutschen Automobilzulieferer. Analiza wtórna, stan danych na 18. Październik 2026. Düsseldorf.
PDF