Amplifa – Prodejní platforma s AI pro průmyslové B2B

Vymanit se ze závislosti na automobilovém průmyslu

Jak dodavatelé v roce 2026 pronikají do nových odvětví: situace, cílová odvětví, překážky, podpora a prodejní kanály

Jak němečtí dodavatelé automobilového průmyslu pronikají do nových odvětví: situace v odvětví, cílové trhy, certifikace, podpora a prodejní kanály. Sekundární analýza založená na 193 zdrojích.

18. října 2026

  • 691.500: Zaměstnanci v provozovnách automobilového průmyslu s nejméně 50 zaměstnanci ke konci 1. pololetí 2026 (Destatis, zdroj 1)
  • −7,6 %: Zaměstnanost u výrobců dílů a příslušenství pro motorová vozidla během jednoho roku do poloviny roku 2026 (Destatis, zdroj 1)
  • 225.000: Scénář VDA: úbytek pracovních míst do roku 2035 oproti roku 2019, z toho přibližně 125.000 představuje další snižování (zdroj 2)
  • 52 %: dodavatelů uvádí budování prodejních struktur a sítí zákazníků jako výzvu, stejně jako regulatorní požadavky (Roland Berger, průzkum v regionu DACH 2025, zdroj 3)
  • Krize je strukturální, nikoli pouze konjunkturální. Výroba osobních automobilů v Německu dosáhla od ledna do září 2026 objemu 3,03 mil. vozidel, což je o 4 % méně než v předchozím roce a o 15 % méně než v roce 2019. 4 Všichni tři velcí němečtí výrobci v roce 2026 snížili své prognózy, Volkswagen v září na provozní rentabilitu tržeb ve výši až 1 %. 5 , 6
  • Dodavatelé zaznamenávají nejvýraznější relativní úbytek pracovních míst. U výrobců dílů a příslušenství pro motorová vozidla klesla zaměstnanost během jednoho roku do poloviny roku 2026 o 7,6 % na 219.500. 1 Bosch, ZF a Continental od roku 2024 oznámily programy snižování počtu pracovních míst v řádu desetitisíců, Schaeffler, Aumovio a Mahle další v řádu tisíců (kapitola 2).
  • Diverzifikace je prioritou, zatím však přináší jen minimální tržby. Pro více než 75 % středně velkých dodavatelů je prioritou rozvoj nových trhů; každý druhý již působí mimo automobilový průmysl, většinou však jen s malým podílem na tržbách. 3
  • Neexistuje jediné univerzální alternativní odvětví. Obrana má nejsilnější politickou podporu (rozpočet na obranu 2026: přibližně 108,2 mld. €), ale malé výrobní série. 7 , 8 Energetika a sítě, železniční infrastruktura a datová centra nabízejí velké objemy a příležitosti plynoucí z nedostatku dodávek, zdravotnická technika a letectví stabilní poptávku při vysokých certifikačních bariérách (kapitoly 4 až 10). Ve strojírenství očekává VDMA v roce 2026 čtvrtý pokles výroby v řadě (−2 %); navzdory rostoucím zakázkám počítá s obnovením růstu až v roce 2027. 9
  • Úzkým místem je přístup na trh. Budování prodejních struktur a sítí zákazníků i regulatorní požadavky označuje za výzvu shodně 52 % dodavatelů. 3 V cílových odvětvích vedou k zákazníkům dodavatelské portály, kvalifikační systémy a odborné veletrhy; nákupčí si stále častěji vyhledávají informace sami a vyhýbají se nerelevantním oslovením. 10 , 11

1. Situace v automobilovém průmyslu 2025/2026

Německý automobilový průmysl se nachází ve fázi, v níž se spojuje několik zátěží: stagnující výroba, propady v Číně, americká cla, rostoucí čínská konkurence v Evropě, nákladná technologická transformace a nejistá regulace. Pro dodavatele jde o kontext každého rozhodnutí o diverzifikaci.

Výroba: třetí rok na nízké úrovni

V roce 2025 sjelo v Německu z výrobních linek 4.151.800 osobních automobilů, o 2 % více než v roce 2024, ale o 11 % méně než v roce 2019. VDA hovoří o třetím roce v řadě, kdy domácí výroba setrvává přibližně na stejné úrovni. Vývoz osobních automobilů dosáhl 3.174.900 kusů, tedy úrovně předchozího roku, a byl o 9 % nižší než v roce 2019.12 Pro rok 2026 očekával VDA v prosinci 2025 pokles výroby o 1 % na 4,11 mil. osobních automobilů.13

Skutečný vývoj je slabší. Od ledna do září 2026 bylo vyrobeno 3.034.900 osobních automobilů, o 4 % méně než ve stejném období předchozího roku a o 15 % méně než ve stejném období roku 2019. Vývoz klesl o 4 % na 2.294.500 kusů. Zvlášť výrazný je pokles příjmu zakázek ze zahraničí: v září 2026 byl o 16 % nižší než v předchozím roce, celkový příjem zakázek byl nižší o více než 13 %, zatímco tuzemské zakázky vzrostly o 4 %.4

Pozitivním bodem je elektromobilita: v roce 2025 Německo vyrobilo přibližně 1,22 mil. bateriových elektrických osobních automobilů a v jejich výrobě zaujímá celosvětově 2. místo za Čínou.14 Pro dodavatele komponentů konvenčních pohonů je však právě tento posun součástí problému.

UkazatelHodnotaZměnaReferenční období
Výroba osobních automobilů v Německu4.151.800+2 %2025, −11 % oproti 201912
Výroba osobních automobilů v Německu3.034.900−4 %Leden–září 2026, −15 % oproti 20194
Vývoz osobních automobilů2.294.500−4 %Leden–září 20264
Nové registrace osobních automobilů v Německu2.857.591+1,4 %202515
Podíl BEV na nových registracích19,1 %BEV +43,2 %202515
Podíl BEV na nových registracích34,5 %–Září 202616
Tržby automobilového průmyslu533,7 mld. €−1,5 %202517
Tržby z dílů a příslušenství pro motorová vozidla81,3 mld. €−4,6 %202517
Podnikatelské klima ifo v automobilovém průmyslu−35,0Srpen: −22,0Září 202618

BEV = bateriové elektrické osobní automobily. VDA za září 2026 uvádí „podíl elektrických vozidel“ ve výši 45,3 %; toto vymezení zahrnuje navíc plug-in hybridy a vozidla s palivovými články.4

Domácí trh: menší než před pandemií, s vyšším podílem elektrických a čínských vozidel

Německý trh osobních automobilů byl v roce 2025 podle VDA přibližně o 21 % pod úrovní roku 2019.12 V roce 2026 se mírně zotavuje: od ledna do září bylo nově registrováno 2.221.798 osobních automobilů, o 5,3 % více než ve stejném období předchozího roku.16 Zároveň se mění původ vozidel. Od ledna do července 2026 se Čína s přibližně 175.000 novými osobními automobily (+120,9 %) posunula z 4. místa ve stejném období předchozího roku na 1. místo mezi nejvýznamnějšími zeměmi dodávajícími nové osobní automobily do Německa. Ve stejném období klesl vývoz nových osobních automobilů o 4,0 % z hlediska množství a o 8,9 % z hlediska hodnoty.19 BYD v září 2026 dosáhl 6.040 nových registrací, o 85,6 % více než o rok dříve.16

Výrobci: propady hospodářských výsledků a snížené prognózy

Ziskovost německých výrobců určuje, jak velký cenový tlak se přenáší na dodavatele. V roce 2025 se hospodářské výsledky společností Volkswagen a Mercedes-Benz propadly o více než polovinu, u BMW mírně klesly; v roce 2026 všechny tři společnosti upravily svá očekávání směrem dolů.

KoncernÚčetní rok 20252026
VolkswagenProvozní výsledek 8,9 mld. € (−53,5 %), rentabilita tržeb 2,8 %20Prodej v Číně v 1. pololetí −31,6 %21; dne 18.09.2026 snížena prognóza provozní rentability tržeb na „až 1 procent“, mimořádné vlivy přibližně 10 mld. €, z toho přibližně 6 mld. € představuje snížení hodnoty goodwillu Porsche5
Mercedes-BenzEBIT 5,82 mld. € (−57,2 %), očištěná rentabilita tržeb divize Cars 5,0 % (6,1 % bez cel)22Prodej v Číně v 2. čtvrtletí −30 %; prognóza prodeje a tržeb snížena na „mírně pod úrovní předchozího roku“23
BMWVýsledek před zdaněním 10,24 mld. € (−6,7 %)24Dne 16.06.2026 snížena marže EBIT v segmentu Automobily na 1–3 % (dosud 4–6 %)6; v 2. čtvrtletí 2,3 %, z toho 1,25 procentního bodu představuje celní zátěž25

Mercedes-Benz chce do roku 2028 snížit globální výrobní kapacitu na přibližně 2,2 mil. kusů a kapacitu v Německu na 900.000 kusů.22 Volkswagen ve svém oznámení ad hoc ze září 2026 uvádí také zamýšlený prodej společnosti Volkswagen Osnabrück GmbH.5 Nižší kapacita v Německu znamená pro dodavatele menší objemy v jejich tradičních závodech, bez ohledu na vývoj světového trhu.

Obchod: americká cla a propad vývozu

Od 1. srpna 2025 uplatňují USA na automobily a automobilové díly z EU clo ve výši 15 %.26 Evropská komise označuje těchto 15 % za horní hranici bez kumulace, výslovně také pro automobily; rámec EU–USA vstoupil po schválení Parlamentem a Radou v platnost dne 1. července 2026.27 Koncem dubna / začátkem května 2026 oznámil americký prezident zvýšení cla na osobní a nákladní automobily z EU na 25 %; začátkem května toto zvýšení nebylo provedeno.28 Zda bylo provedeno později, se do redakční uzávěrky nepodařilo potvrdit z amerického primárního zdroje.

Dopad na vývoz je měřitelný. Od ledna do listopadu 2025 klesl vývoz motorových vozidel a automobilových dílů do USA o 17,5 % na 26,9 mld. €.29 V prvním pololetí 2026 byl opět o 17,2 % nižší než v předchozím roce; celkový vývoz motorových vozidel klesl o 5,8 % na 124,7 mld. €.30 U nových osobních automobilů vyvážených do USA kleslo od ledna do července 2026 množství pouze o 2,6 %, hodnota však o 17,1 %. Současně se vývoz elektromobilů propadl o 56,1 % a hybridů o 50,3 %, zatímco vývoz vozidel se spalovacím motorem vzrostl o 31,7 %.19

Dodavatelské řetězce: vzácné zeminy a čipy

Dvě události v roce 2025 ukázaly, jak zranitelné jsou dodavatelské řetězce. V červnu 2025 VDA varoval, že kvůli čínským vývozním kontrolám vzácných zemin již nelze vyloučit zpoždění výroby, a dokonce ani výpadky výroby.31 Na podzim 2025 následovala krize kolem výrobce čipů Nexperia: poté, co Nizozemsko v září 2025 převedlo podnik pod státní kontrolu, Čína zastavila vývoz. Bosch následně oznámil režim zkrácené práce v Salzgitteru a Ansbachu.32 Od 8. listopadu 2025 Čína opět usnadnila vývoz pro civilní účely.33 V dubnu 2026 hlásilo podle ifo 9,3 % podniků automobilového průmyslu nedostatek výrobních vstupů.34

Regulace: zákaz vozidel se spalovacím motorem se zmírňuje, rozhodnutí však dosud nebylo přijato

Evropská komise dne 16. prosince 2025 navrhla, aby od roku 2035 bylo namísto 100 % povinné snížení výfukových emisí nových osobních automobilů pouze o 90 %. Zbývajících 10 % má být kompenzováno prostřednictvím zelené oceli vyrobené v EU, syntetických paliv nebo biopaliv.35 K říjnu 2026 návrh nebyl přijat; hlasování ve Výboru pro dopravu Evropského parlamentu plánované na 5. října bylo odloženo.36 Pro dodavatele komponentů pro vozidla se spalovacím motorem to může prodloužit fázi postupného útlumu, směr vývoje to však nemění.

Nálada a výhled

Index podnikatelského klimatu ifo v automobilovém průmyslu klesl v září 2026 na −35,0 bodů oproti −22,0 v srpnu. Podniky hodnotily svou situaci hůře než při dosavadním ročním minimu v červnu a červenci; očekávání v oblasti vývozu a zaměstnanosti se zhoršila.18

VDA nyní očekává, že do roku 2035 bude v odvětví v čistém vyjádření přibližně o 225.000 pracovních míst méně než v roce 2019. Podle výpočtů VDA již zaniklo přibližně 100.000 z nich; EY při odlišném vymezení dospívá k počtu 125.800 do konce března 2026 (kapitola 2). Studie Prognos pro VDA z roku 2024 přitom ještě uváděla přibližně 190.000.2,37 Studie Fraunhofer IAO zadaná zaměstnavatelskými svazy vypočítává pro scénář nejpřísnější regulace, že v Evropě do roku 2040 zanikne přibližně 726.000 z 1,6 mil. pracovních míst ve výrobě pohonných ústrojí, což představuje 45 %.38

2. Dodavatelé pod tlakem

Dodavatelé stojí na konci řetězce: jako první pociťují pokles odvolávek, cenový tlak a přesouvání činností výrobců do vlastní režie a mají nejmenší rezervy v maržích. Údaje o zaměstnanosti, insolvencích a investicích ukazují, že tlak na přizpůsobení je u nich nejvyšší.

Zaměstnanost: nejvýraznější pokles v odvětví

Oficiální statistika vykazuje výrobce dílů a příslušenství pro motorová vozidla (ekonomické odvětví 29.3) samostatně. V ročním průměru 2025 zde pracovalo 237.221 osob, tedy o 11,1 % méně než v roce 2024, kdy jich bylo 266.810.17 Na konci prvního pololetí 2026 jich zbývalo 219.500, což představuje meziroční pokles o 7,6 %, a tedy nejvýraznější pokles ze tří dílčích odvětví. U výrobců motorových vozidel klesla zaměstnanost o 6,1 % na 429.200; pouze oblast karoserií, nástaveb a přívěsů vzrostla o 10,0 % na 42.800.1

Vymezení: Údaje Destatis zahrnují provozy s 50 a více zaměstnanci. Velká část zaměstnanců koncernů, jako jsou Bosch nebo ZF, je statisticky zařazena do jiných ekonomických odvětví. Skutečný počet lidí závislých na automobilovém průmyslu je proto vyšší než počet v odvětví WZ 29.3.

Zaměstnanci v německém automobilovém průmyslu, v tisících
  • 2019: 833
  • 2020: 809
  • 2021: 786
  • 2022: 774
  • 2023: 780
  • 2024: 773
  • 2025*: 726

Zdroj: VDA, Pressematerial zur Jahrespressekonferenz 2026, na základě údajů Destatis.14 *2025: Odhad na základě údajů za leden až listopad. Později zveřejněný roční průměr 2025 činí 731.928.17 Pololetní údaj 2026 (691.500) je hodnotou k rozhodnému dni a není přímo srovnatelný s ročními průměry.1

Analýzy EY založené na oficiálních údajích ukazují rozsah v celém odvětví: Do konce prvního čtvrtletí 2026 zaniklo během dvanácti měsíců přibližně 32.000 pracovních míst, od roku 2019 celkem 125.800, což představuje každé sedmé pracovní místo v odvětví.39 Za celý rok 2025 ubylo téměř 50.000 pracovních míst, tedy pokles o 6,5 %.40

Rozsáhlé programy snižování počtu pracovních míst

Oznámené programy velkých dodavatelů ukazují, že snižování počtu pracovních míst není dokončeno. Mnohé probíhají až do roku 2028 nebo 2030.

SpolečnostOznámenoRozsahObdobí
Bosch25.09.2025další zrušení přibližně 13.000 pracovních míst, zejména v německých závodech divize Mobility; potřeba snížit náklady přibližně o 2,5 mld. € ročně41do konce roku 2030
ZF26.07.202411.000 až 14.000 pracovních míst v Německu42; divize E ruší 7.600 pracovních míst, podle ZF v rámci tohoto rozsahu43do konce roku 2028
Continental Automotive18.02.2025dalších 3.000 pracovních míst ve výzkumu a vývoji, z toho 1.450 v Německu, nad rámec již oznámených 7.15044do konce roku 2026
Aumovio (vyčleněná Continental Automotive)27.01.2026až 4.000 pracovních míst ve výzkumu a vývoji celosvětově45do konce roku 2026
Schaeffler05.11.2024přibližně 4.700 pracovních míst v hrubém vyjádření v Evropě, z toho přibližně 2.800 v Německu46převážně 2025–2027
Mahle03.11.2025dalších přibližně 1.000 pracovních míst celosvětově v administrativě a vývoji, z toho počet v řádu středních stovek v Německu47–
Brose17.12.2024celosvětově snížit nepřímé personální náklady přibližně o 20 %, v prvním kroku přibližně 700 pracovních míst v Německu48do roku 2027, první krok do konce roku 2025

Programy se částečně překrývají a nelze je sčítat. Bosch v roce 2025 vytvořil rezervy ve výši 2,7 mld. € na strukturální opatření; marže EBIT divize Bosch Mobility klesla na 1,8 %.49

Insolvence: vysoký počet, nízká míra záchrany

Poradenská společnost pro restrukturalizace Falkensteg zaznamenala v roce 2025 celkem 471 velkých insolvencí podniků s obratem přes 10 mil. €, o 25 % více než v předchozím roce. Automobiloví dodavatelé se s 59 případy umístili na 2. místě za výrobci kovových výrobků. Pro rok 2026 očekává Falkensteg u dodavatelů další nárůst o 10 až 15 %.50 Ve druhém čtvrtletí 2026 připadalo na dodavatele 12 velkých insolvencí, což opět znamenalo 2. místo.51

Auditorská a poradenská společnost RSM Ebner Stolz zahrnuje všechny velikostní kategorie: Od začátku roku 2024 do poloviny roku 2026 proběhlo 333 insolvenčních řízení automobilových dodavatelů, z toho téměř 70 % u podniků s obratem nižším než 20 mil. €.52 Příkladem většího případu je výrobce uzamykacích systémů Kiekert, který v září 2025 podal insolvenční návrh pro svůj hlavní závod v Heiligenhausu s přibližně 700 zaměstnanci.53

Pro každou strategii je důležitá míra záchrany: V roce 2025 bylo podle analýzy Falkensteg zachráněno 32,2 % insolventních dodavatelů oproti 20,3 % v roce 2024. V roce 2020 tato míra ještě činila 64,3 %.54 Kdo hledá nové trhy teprve v insolvenci, má výrazně horší šance než před několika lety.

Marže: Evropa na spodním konci

Studie Global Automotive Supplier Study společností Roland Berger a Lazard zjistila pro rok 2024 průměrnou marži EBIT ve výši 4,7 % (2023: 5,3 %) u 600 dodavatelů. Evropští dodavatelé s 3,6 % výrazně zaostávali za čínskými s 5,7 %.55 Ve studii BCG o dodavatelích z roku 2026 očekává zlepšení situace v odvětví pouze 21 % dotázaných manažerů, 53 % očekává zhoršení.56 PwC Strategy& vyčísluje obrat největších dodavatelů na 1.153 mld. € za rok 2024 a 1.119 mld. € za rok 2025.57

Investice se přesouvají do zahraničí

Průzkumy VDA mezi malými a středními podniky automobilového průmyslu ukazují, že řada podniků stále více plánuje svou budoucnost mimo Německo:

ZjištěníHodnotaPrůzkum
silně nebo velmi silně zatíženy nedostatkem zakázek77 %září 2025, n=158, nejvyšší hodnota v řadě58
odkládají, přesouvají nebo ruší investice v Německu72 %leden 2026, n=12459
v roce 2025 snížily počet zaměstnanců v Německu64 %leden 202659
odkládají, přesouvají nebo ruší investice v Německu67 %květen 2026, n=11660
zvyšují investice v Německu2 %květen 202660
aktuálně snižují / zvyšují počet zaměstnanců54 % / 3 %květen 202660
hodnotí svou situaci jako špatnou nebo velmi špatnou41 %květen 202660

Z podniků, které v lednu 2026 rušily pracovní místa v Německu, jich 49 % současně vytvářelo pracovní místa v zahraničí; žádný z dotázaných podniků nepřesouval kapacity ze zahraničí do Německa.59 Podíl zahraničí na investicích odvětví do výzkumu a hmotného majetku vzrostl podle VDA z 47 % (2018) na 55 % (2024).14

Zhoršuje se také dostupnost financování. Podle průzkumu Roland Berger mezi malými a středními podniky automobilového průmyslu z roku 2026 je více než 70 % podniků závislých na bankovních úvěrech a téměř 95 % očekává v příštích pěti letech výraznou konsolidaci odvětví.61 V průzkumu Allensbach pro FTI-Andersch uvedlo 28 % dodavatelů, že přístup k financování je stále obtížnější.62 17 % již pociťuje přesouvání činností výrobců do vlastní režie, dalších 38 % očekává jeho zesílení.63

Co to znamená pro diverzifikaci: Čas i kapitál jsou omezené. Přechod do jiného odvětví trvá roky (viz kapitola 12) a musí být financován z podnikání, které je samo pod tlakem. Kdo chce diverzifikovat, měl by začít, dokud hlavní podnikatelská činnost ještě zajišťuje potřebné prostředky.

3. Diverzifikace: záměr a skutečnost

Téměř všechny průzkumy ukazují vysokou ochotu dodavatelů vstupovat do nových odvětví. Údaje se však výrazně liší, protože byly kladeny různé otázky. A mezi záměrem a obratem zatím existuje velká mezera.

Co průzkumy měří

PrůzkumOtázka či tvrzeníPodílVzorek
VDA, říjen 2024usilují o diverzifikaci do jiných odvětví29 %145 malých a středních podniků64
Roland Berger, září 2025diverzifikace a nové trhy mají prioritu> 75 %více než 200 osob s rozhodovací pravomocí, DACH3
FTI-Andersch / Allensbach, pozdní léto 2025dodavatelé zasažení strukturálními změnami, kteří rozvíjejí podnikání mimo odvětví75 %podskupina zasažených podniků mezi 47 dotázanými dodavateli63
IHK Nürnberg / IW Consult, 2025chtějí vstoupit do nových oblastí podnikání s novými produkty, a to i mimo automobilový trh92 %dodavatelé z metropolitního regionu Norimberk65
Atreus, květen 2026zvažují vstup do jiných odvětvípřibližně ⅔vzorek není ve zdroji uveden66

Hodnoty nejsou vzájemně srovnatelné. Liší se formulací otázek, základním souborem i časovým obdobím. FTI-Andersch uvádí v textu stránky 75 %, v popisu stránky 79 %; vzorek čítající 47 dodavatelů je malý.63

Navzdory omezené srovnatelnosti naznačují všechny novější průzkumy vysokou ochotu k diverzifikaci. Spolehlivá časová řada neexistuje.

Na která odvětví se dodavatelé zaměřují

V průzkumu Roland Berger vidí téměř dvě třetiny vedoucích pracovníků nejlepší příležitosti k dosažení tržeb v obranném sektoru, následovaném zdravotnickou technikou (38 %) a leteckým a kosmickým průmyslem (36 %).3 Průzkum Allensbach pro FTI-Andersch zjišťoval, kde již dotčení dodavatelé působí nebo investují:

Cílová odvětví dodavatelů zasažených strukturálními změnami
  • Zbrojní průmysl: 25 %
  • Energetika: 16 %
  • Letecký průmysl: 9 %
  • Zdravotnická technika: 9 %
  • Železnice: 9 %

Zdroj: FTI-Andersch / Institut für Demoskopie Allensbach, průzkum na sklonku léta 2025, 47 dodavatelů automobilového průmyslu.63 Podíly respondentů, kteří v daném odvětví působí nebo investují.

Motivy a stávající silné stránky

Motivy jsou defenzivní: podle Roland Berger chtějí dvě třetiny respondentů snížit závislost na konjunktuře automobilového průmyslu, více než 60 % si slibuje vyšší odolnost. 46 % považuje diverzifikaci za nejlepší cestu k novým oblastem růstu, 31 % si slibuje lepší využití kapacit svých závodů.3,67 V průzkumu Allensbach chce 47 % dosáhnout větší nezávislosti na domácích výrobcích, 34 % se vyhýbá závazkům exkluzivity.63

Jako výchozí body pro oslovení zákazníků v obranném sektoru uvádějí dodavatelé především elektronické součástky (78 %), mechanické součásti (71 %), pohonné a energetické moduly (64 %) a software (48 %).3 Tento seznam se dobře shoduje s tím, čeho je nedostatek v energetice, sítích, datových centrech a obraně (kapitoly 5 až 10).

Překážky z pohledu podniků

Vybudování vhodných prodejních struktur a zákaznických sítí i dodržování politických a regulatorních rámcových podmínek označuje za výzvu shodně 52 % respondentů, zejména s ohledem na obranný sektor.3 FTI-Andersch uvádí jako hlavní překážky při vstupu do jiného odvětví nové schvalovací postupy, odlišné produktové cykly a nezvyklá očekávání zákazníků.62 Kapitoly 12 a 13 se těmto překážkám věnují podrobně.

Realita: mnoho záměrů, málo tržeb

Každý druhý podnik oslovený společností Roland Berger již působí mimo automobilový průmysl, většinou však jde jen o malý podíl tržeb.3 I u velkých společností je tento podíl malý: u ZF tvoří obranná technika méně než 0,5 % koncernových tržeb.68 Schaeffler dosahuje podle vyjádření předsedy svého představenstva v oblasti obrany přibližně 100 mil. €69, při koncernových tržbách 23,5 mld. € v roce 2025.70

Nejširší šetření poskytuje DIHK. Ve zvláštní otázce svého konjunkturálního průzkumu na začátku roku 2026, adresovaného téměř 5.000 průmyslovým podnikům, se 17 % zařadilo do hodnotového řetězce obranného průmyslu: 2,5 % vyrábí vojenské zboží, 6,9 % zboží dvojího užití a 7,6 % jsou dodavatelé. Dalších 12,3 % považuje tento trh za zajímavý. Podniky v tomto hodnotovém řetězci hledí do budoucnosti výrazně optimističtěji: saldo jejich očekávání činí +11 bodů, ve zbytku průmyslu −9.71

U často citovaného údaje DIHK pro výrobu dopravních prostředků je třeba obezřetnosti: 36 % tamních podniků je zapojeno do hodnotového řetězce obranného průmyslu.71 Podle oficiální klasifikace ekonomických činností však výroba dopravních prostředků zahrnuje také výrobce vojenských bojových vozidel a stavbu lodí a výrobu letadel. Tato hodnota proto nepředstavuje podíl dodavatelů automobilového průmyslu.

Také v oblasti pracovníků je přechod zatím omezený. Podle studie Institutu pro výzkum trhu práce a povolání (IAB) přešlo v uplynulém roce z jiných průmyslových odvětví do zbrojního průmyslu pouze přibližně 1.100 zaměstnanců a dalších 1.400 z jiných oblastí hospodářství. Současně nyní v průmyslu zaniká přibližně 15.000 pracovních míst měsíčně.72 IAB očekává v průmyslu bez stavebnictví v roce 2026 o 160.000 zaměstnanců méně a v roce 2027 další pokles o 130.000; vyšší výdaje na obranu by prospěly především zbrojnímu průmyslu a jeho dodavatelským odvětvím.73

Dílčí závěr: Pro většinu dodavatelů je diverzifikace doplňkem, nikoli náhradou podnikání v automobilovém průmyslu. I optimistické cíle, jako je cíl společnosti Schaeffler dosahovat do roku 2035 až 10 % tržeb v nových oblastech růstu74, ukazují řádový rozsah. Rozhodující je začít dostatečně brzy a vybrat odvětví, které skutečně odpovídá vlastním schopnostem.

4. Přehled cílových odvětví

Následující přehled shrnuje kapitoly 5 až 10. Propojuje doložené tržní údaje s požadavky, které musí dodavatel splnit, a s kompetencemi, po nichž je v daném odvětví poptávka.

OdvětvíTržní signál (doklad)Počty kusů a cyklyPodmínky vstupuPoptávané dodavatelské kompetenceHodnocení
ObranaRozpočet na obranu 2026 přibližně 108,2 mld. €, návrh 2027: 139,6 mld. €7,75často nízké dvou- až trojciferné velikosti výrobních dávek; výjimkou je munice8AQAP 2110, ochrana utajovaných informací, povolení podle právních předpisů o kontrole válečných zbraní a zahraničním obchoduMechanika, elektronika, pohony, tváření, softwarevysoká dynamika, vysoká bariéra
Letecký a kosmický průmyslTržby odvětví 2025: 62 mld. € (+19 %)76Malosériová výroba; přibližně 3.200 civilních letadel celosvětově v roce 202477EN 9100, Nadcap pro speciální procesyPřesné obrábění, lehké konstrukce, speciální procesystabilní růst, vysoká bariéra
Energetika a sítěRozvoj sítí 360–390 mld. € do roku 2045 (návrh)78; dodací lhůty transformátorů 18–36 měsíců79Projektové zakázky (sítě), sériová výroba (tepelná čerpadla, úložiště energie)Kvalifikační systémy provozovatelů sítíVýkonová elektronika, tepelné řízení, odlitky, plechy, kabelyvysoký objem, kapacitní omezení
Železniční technikaPřijaté zakázky 2025: 21,8 mld. € (+19 %)80Malé série, dlouhé životní cyklyISO 22163 (IRIS), EN 15085-2, kvalifikace výrobků DBSvařování, elektronika, řídicí a zabezpečovací technikaprudký růst zakázek, vysoká bariéra
Zdravotnická technikaTržby 2024: 41,4 mld. € (podniky s 20 a více zaměstnanci)81malé výrobní dávky až do velikosti dávky 182ISO 13485, kontrola dodavatelů podle MDRTechnologie plastů, přesné díly, elektronikamírný růst, vysoká bariéra
Datová centrapřibližně 2,5 mld. € investic do klimatizační techniky, napájení a technického zařízení budov v roce 2025 (odhad Bitkom)83Sériová výroba, rychlá výstavbaspecifické podle zákazníkaTepelné řízení, kapalinové chlazení, výkonová elektronikasilný růst, střední bariéra
Výroba polovodičůInfineon Dresden 5 mld. €, ESMC Dresden 10 mld. €84,85Periferní vybavení výrobních zařízení, náhradní dílyPožadavky na čisté prostory a požadavky zákazníkůPřesné díly, chlazeníselektivní
Strojírenství, robotikaProdukce 2026 pravděpodobně −2 %, čtvrtý rok poklesu9Sériová až malosériová výrobaběžné v odvětvíAkční členy, převodovky, elektronikav současnosti slabé

Sloupec „Hodnocení“ představuje hodnocení vydavatelů na základě údajů doložených v této studii, nikoli tržní prognózu. Doklady k podmínkám vstupu jsou v kapitolách 5 až 10 a 12.

5. Obrana a bezpečnost

Žádné jiné odvětví nezískalo od roku 2025 tak silnou politickou podporu. Pro dodavatele je tento trh atraktivní, má však jinou strukturu než podnikání v automobilovém průmyslu: menší počty kusů, delší platební procesy, státní kontrola a přísné utajení.

Rozpočet a politické rámcové podmínky

Dne 18. března 2025 schválil Spolkový sněm změnu Základního zákona, s níž Spolková rada vyslovila souhlas dne 21. března: výdaje na obranu přesahující 1 % hrubého domácího produktu jsou od té doby vyňaty z dluhové brzdy.86,87 Změna zároveň vytvořila základ pro zvláštní fond pro infrastrukturu a klimatickou neutralitu ve výši 500 mld. €.86,88

Podle ministerstva obrany má Bundeswehr na rok 2026 k dispozici přibližně 108,2 mld. €: 82,69 mld. € v rozpočtové kapitole 14 a 25,51 mld. € ze zvláštního fondu Bundeswehru. Na rok 2029 počítá finanční plán s přibližně 152 mld. € pro rozpočet ministerstva obrany. Spolu s výdaji ostatních resortů souvisejícími s obranou má být podílu podle NATO ve výši 3,5 % HDP dosaženo již v roce 2029.7 Vládní návrh na rok 2027 počítá s 139,6 mld. €, z toho 109,7 mld. € v rozpočtové kapitole 14 a 29,9 mld. € ze zvláštního fondu. Na pořizování je plánováno více než 60 mld. €, oproti 45 mld. € v roce 2026. Návrh dosud nebyl schválen.75

Rozpočet na obranu (rozpočtová kapitola 14 a zvláštní fond Bundeswehru), v mld. €
  • 2026 (rozpočet): 108,2
  • 2027 (návrh): 139,6
  • 2029 (plán): ≈ 152

Zdroje: BMVg, 26.11.2025; Deutscher Bundestag, září 2026.7,75 2029: rozpočet ministerstva obrany podle finančního plánu.

Na summitu NATO v Haagu se spojenci dne 25. června 2025 zavázali, že do roku 2035 budou každoročně vynakládat nejméně 3,5 % HDP na základní obranné potřeby a až 1,5 % na výdaje související s obranou, například na infrastrukturu.89 Na úrovni EU mají členské státy v rámci ReArm Europe/Readiness 2030 mobilizovat přibližně 800 mld. € na obranu; součástí je úvěrový nástroj SAFE ve výši 150 mld. €, který Rada přijala v květnu 2025.90

Upravena byla také právní úprava zadávání veřejných zakázek. Spolkový sněm dne 15. ledna 2026 schválil zákon o urychlení plánování a pořizování pro Bundeswehr, jehož zjednodušující opatření mají platit až do dosažení zamýšlené plné obranné připravenosti.91 Zákon o urychlení zadávání veřejných zakázek, schválený Spolkovým sněmem dne 23. dubna 2026, zvyšuje hodnotový limit pro přímé zadávání zakázek spolkovými orgány na 50.000 €.92

Odběratelé: plné knihy zakázek

SpolečnostTržby 2025Objem nevyřízených zakázekPoznámky
Rheinmetall9,94 mld. € (+29 %)Objem nevyřízených zakázek včetně rámcových smluv: 63,8 mld. € (konec 2025); 80,5 mld. € (30.06.2026)Prognóza tržeb pro 2026 po zrušení fregaty F126 snížena na 13,7–14,2 mld. €93,94
KNDS4,4 mld. € (+15,9 %)33,1 mld. €Nově přijaté zakázky v objemu 13,5 mld. € (rekord), přibližně 11.000 zaměstnanců95
Hensoldt2,46 mld. €8,83 mld. €Nově přijaté zakázky v objemu 4,71 mld. €; v roce 2025 přibližně 1.200 nově přijatých zaměstnanců, na rok 2026 je plánováno 1.60096,97
Diehl5,42 mld. € (koncern)–Tržby obranné divize 2,33 mld. € (+28 %)98
Renk1,37 mld. € (+19,8 %)6,68 mld. €Prognóza pro 2026: tržby přes 1,5 mld. €99

Oborový svaz BDSV měl podle registru lobbistů Spolkového sněmu k 1. lednu 2026 celkem 472 členů.100 Aktuální oficiální údaje o tržbách a zaměstnancích celého německého bezpečnostního a obranného průmyslu nejsou k dispozici; toto odvětví není v hospodářské statistice vedeno jako samostatné hospodářské odvětví.

Jak dosud probíhá přechod z automobilového sektoru

Dosud nejviditelnějšími formami přechodu jsou personální programy a změna zaměření celých závodů. Samostatné tržby tradičních dodavatelů ze zbrojního podnikání jsou zatím malé (kapitola 3).

PřípadDatumObsah
Continental → Rheinmetall14.06.2024Prohlášení o záměru: Až 100 zaměstnanců ze závodu Continental v Gifhornu má dostat možnost přejít do společnosti Rheinmetall v Unterlüßu.101
Rheinmetall Neuss a Berlín24.02.2025Rheinmetall oznamuje, že své dosavadní automobilové závody v Berlíně a Neussu přestaví na „hybridní závody“ pro zbrojní výrobu.102 Podle spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko převádí závod v Neussu, který patří dceřiné společnosti Rheinmetallu Pierburg (přibližně 1.500 zaměstnanců), velkou část své výroby z civilní na vojenskou.103
Continental → Hensoldt19.03.2025Hensoldt podle předsedy představenstva přebírá celé týmy ze společnosti Continental.104
Aumovio → Hensoldt16.03.2026Spolupráce na přímém přechodu z jednoho zaměstnání do druhého („Job-to-Job“) v závodech Aumovio v Ulmu, Lindau a Markdorfu, kde se restrukturalizace týká přibližně 600 zaměstnanců.97
Bosch → Hensoldt04.08.2026Spolupráce na kompetenčním centru pro softwarově podporovanou obranu v Leinfeldenu s přibližně 300 pracovními místy pro odborníky z automobilového průmyslu.105
ZF → Diehl DefenceZáří 2026ZF poskytuje společnosti Diehl Defence inženýrské služby: zkušební stanoviště, simulace a testy.106
VW Osnabrück07.09.2026Základní body dohody mezi společností Volkswagen, spolkovou zemí Dolní Sasko a investiční společností Aurelius Capital se sídlem v Tel Avivu: Po ukončení výroby automobilů v létě 2027 má vzniknout kompetenční centrum pro bezpečnost a obranu; prvním nosným projektem jsou komponenty pro systémy protivzdušné obrany společnosti Rafael. Podle podnikové rady získá perspektivu téměř 1.400 z 1.800 zaměstnanců. Dohoda je podmíněna uzavřením konečných smluv.107
SchaefflerProsinec 2025Předseda představenstva Rosenfeld: Schaeffler se má stát podnikem se zbrojními aktivitami; v současnosti tržby přibližně 100 mil. €, za pět let by bylo možné dosáhnout 1 mld. €, pevný cíl však neexistuje.69
Mubea15.02.2026Mubea patří spolu se společnostmi Rheinmetall a Lockheed Martin k prvním klíčovým partnerům plánovaného „Production Launch Centre Defence“ v Severním Porýní-Vestfálsku.108

Často zmiňovaný případ KNDS Görlitz není příkladem automobilového dodavatele: KNDS tam přebírá bývalý železniční závod společnosti Alstom; přibližně 580 z přibližně 700 zaměstnanců má zůstat zaměstnáno u KNDS nebo Alstomu.109

Co musí dodavatelé splňovat

  • Management kvality podle AQAP. AQAP 2110 obsahuje požadavky ISO 9001 doplněné o další požadavky NATO.110 BAAINBw stanovuje požadavky na kvalitu ve smlouvě; ověřování jakosti na místě zajišťuje regionální pracoviště Centra pro technický management kvality, aniž by tím dodavatele zbavovalo odpovědnosti.111 U vyspělého systému ISO 9001 zůstávají podle e-mobil BW dodatečné nároky zvládnutelné.8
  • Ochrana utajovaných informací. Podniky jsou do režimu dohledu nad ochranou utajovaných informací Spolkového ministerstva hospodářství zásadně zařazovány pouze na návrh zadavatele zakázky zahrnující utajované informace.112 Vydání bezpečnostního osvědčení předpokládá mimo jiné oprávněné statutární zástupce a jmenovaného bezpečnostního zmocněnce.113 Přístup tedy závisí na prvním zadavateli.
  • Povolení. Kdo chce vyrábět válečné zbraně, potřebuje povolení podle § 2 zákona o kontrole válečných zbraní.114 Vývoz zbrojního materiálu uvedeného na vývozním seznamu podléhá povolení podle § 8 nařízení o zahraničním obchodě.115,116

Limity zbrojního trhu

Počty kusů jsou malé. Podle e-mobil BW se obranné zakázky obvykle realizují v sériích o nízkých dvouciferných až trojciferných počtech kusů; zadání zakázky, výroba a platba se často protahují na několik čtvrtletí či let. Programy Bundeswehru na výrobu nové techniky počítaly, respektive počítají například s 50 Leopard 2 ročně (od 2022) a 35 Puma ročně (do 2021). Výjimkou je munice: Rheinmetall plánuje od 2027 až 1,1 mil. dělostřeleckých granátů ročně.8 Vázanost kapitálu je vyšší: Cyklus konverze hotovosti činil v roce 2022 v leteckém a obranném průmyslu 159 dní, v automobilovém průmyslu 94 dní.8

Ani zbrojní výroba nechrání před chybnými investicemi. e-mobil BW uvádí Urban Gruppe, výrobce pancéřových ocelí, který v dubnu 2025 podal insolvenční návrh, protože na jeho investice připadalo příliš málo zakázek.8 Börsen-Zeitung shrnuje výhody a nevýhody: nižší počty kusů při vyšších standardech kvality, schvalovací řízení a kontroly vývozu, na oplátku lepší marže a dlouhodobé odběratelské smlouvy.117 Werner Olle, který pro Automotive Thüringen analyzoval 150 dodavatelů zbrojního průmyslu, říká, že zbrojní výroba „není jedinou záchrannou kotvou“.118

6. Letectví a kosmonautika

Letectví roste, má plné knihy zakázek a potýká se s úzkými místy v dodavatelském řetězci. Pro dodavatele přesto představuje jeden z nejnáročnějších trhů: malé počty kusů, velmi dlouhé životní cykly výrobků a vlastní svět požadavků na kvalitu.

Trh

Německý letecký a kosmický průmysl dosáhl v roce 2025 podle oborového svazu BDLI tržeb 62 mld. €, o 19 % více než v předchozím roce (52 mld. €). Počet zaměstnanců vzrostl na přibližně 130.000 (předchozí rok: 120.000), podíl vývozu činil 66 %. Civilní letectví dosáhlo 45 mld. € (+15 %), vojenské letectví 13,5 mld. € (+35 %) a kosmonautika 3,5 mld. € (+17 %). Za výzvu BDLI výslovně označuje křehké dodavatelské řetězce.76

Airbus dodal v roce 2025 celkem 793 dopravních letadel a na konci roku měl rekordní objem nevyřízených zakázek na 8.754 letadel. Na rok 2026 je plánováno přibližně 870 dodávek.119 V prvním pololetí 2026 to bylo 351 letadel (předchozí rok: 306); roční cíl byl potvrzen.120 Navýšení výroby rodiny A320 na tempo 70 až 75 letadel měsíčně se očekává do konce 2027. Airbus označuje za zátěž dosud chybějící závazky společnosti Pratt & Whitney k dodávkám motorů.119 Poptávka tedy existuje; úzké místo je v dodavatelském řetězci.

Co se liší oproti automobilovému podnikání

  • Počty kusů: V roce 2024 bylo na celém světě dodáno přibližně 3.200 civilních letadel, ale nově registrováno přibližně 78 mil. osobních automobilů. Pro dodavatele to znamená kusovou a malosériovou výrobu namísto velkosériové.77
  • Dokumentace: Výrobní dokumentace se často musí uchovávat déle než 30 let; jeden model automobilu se obvykle vyrábí 6 až 8 let.77
  • Management kvality: EN 9100 vychází z ISO 9001 a je povinná pro přímé dodavatele výrobců a dodavatelů úrovně Tier 1 i pro výrobce dílů kritických z hlediska bezpečnosti; pro díly, které nejsou kritické z hlediska bezpečnosti, může postačovat ISO 9001.77 Airbus od dodavatelů požaduje normy EN 91xx a pro speciální procesy akreditaci Nadcap.121 Nadcap je průmyslem řízený akreditační program organizace Performance Review Institute s 24 programy pro kritické procesy.122

Pro koho je to vhodné: Dodavatelé se schopnostmi v oblasti přesného obrábění, lehkých konstrukcí nebo certifikovatelných speciálních procesů (tepelné zpracování, povrchové úpravy, svařování), kteří dokážou fungovat s malými sériemi a dlouhými kvalifikačními lhůtami. Vojenské letectví v současnosti roste nejrychleji.76

7. Energetika, sítě a teplo

Energetická transformace potřebuje komponenty ve velkém množství a u mnoha z nich je nabídka na trhu omezená. Pro dodavatele se zkušenostmi s výkonovou elektronikou, tepelným managementem, odléváním, zpracováním plechu a sériovou výrobou jde o oblast s největším objemem.

Elektrické sítě: investice ve stovkách miliard

Čtyři provozovatelé přenosových soustav počítají v prvním návrhu plánu rozvoje elektrických sítí 2037/2045 v závislosti na scénáři s celkovými investicemi ve výši 360 až 390 mld. € do 2045. Nárůst nákladů připisují mimo jiné omezené dostupnosti technických komponent a služeb na trhu.78 Spolková agentura pro sítě považuje z 159 navržených opatření 118 za způsobilá k potvrzení; do 2037 přibude až osm dalších systémů pro připojení námořních větrných elektráren.123

O tom, jak velký je nedostatek komponent, svědčí dodací lhůty. Siemens Energy v současnosti uvádí u vysokonapěťových výkonových transformátorů 18 až 36 měsíců, u transformátorů pro střední napětí 6 až 12 měsíců. Siemens Energy investuje přibližně 220 mil. € do svého závodu na výrobu transformátorů v Norimberku. Evropa podle Hitachi Energy sama vyrábí pouze přibližně 35 % své spotřeby elektrotechnických plechů. Podle poskytovatele služeb BKW Infra Services je nedostatek také měřicích transformátorů a odpojovačů; u rozvoden navíc přibývá požadavek na provedení bez SF6.79

K tomu přistupují bateriová úložiště: Podle průzkumu BDEW mezi provozovateli sítí byly podány žádosti o připojení velkých bateriových úložišť o výkonu od 1 MW v celkovém objemu přes 720 GW; přislíbeno je připojení nejméně 78 GW.124

Větrná energetika: rekordní počet povolení

V roce 2025 bylo na pevnině uvedeno do provozu 958 nových větrných elektráren o výkonu 5.232 MW, což představuje o 58 % vyšší výkon než v předchozím roce. Povoleno bylo 3.310 elektráren o výkonu 20.765 MW, což je historické maximum. Na konci roku 2025 bylo na pevnině instalováno 29.226 elektráren o výkonu 68.067 MW; přibližně 12.600 MW již nemá nárok na odměnu podle EEG a průměrné stáří činí 15,5 let.125 To naznačuje rostoucí trh pro novou výstavbu, repowering a servis.

Tepelná čerpadla: růst závislý na podpoře

V roce 2025 se v Německu prodalo 299.000 tepelných čerpadel pro vytápění, o 55 % více než v předchozím roce. Poprvé tvořila tepelná čerpadla téměř polovinu všech prodaných zdrojů tepla.126 V prvním pololetí 2026 šlo o 195.000 zařízení, přibližně o 40 % více než ve stejném období předchozího roku.127 Odvětví podle údajů svazu zaměstnává přibližně 100.000 osob.128 Trh je silně závislý na státní podpoře. Vládní koalice přislíbila spolehlivé pokračování programu podpory do roku 2030, což svaz výslovně vítá.127

Vodík: stále okrajový trh

V Německu jsou podle EWI Köln instalovány elektrolyzéry o výkonu 181 MW; u dalších 1,3 GW již bylo přijato investiční rozhodnutí nebo jsou ve výstavbě. Cíle 10 GW do roku 2030 se podle odhadu EWI pravděpodobně nepodaří dosáhnout.129 Pro dodavatele, kteří do tohoto segmentu vstupují (kapitola 11), jde o perspektivní trh s vysokým projektovým rizikem.

Pro koho je vhodný: Výrobci výkonové elektroniky, chladicích systémů a systémů tepelného managementu, skříní, odlitků a plechových dílů, kabelů a konektorů. Provozovatelé sítí nakupují prostřednictvím kvalifikačních systémů (kapitola 13); schválení vyžaduje čas, objemy však lze dlouhodobě plánovat.

8. Železniční technika

Železniční průmysl zažívá boom zakázek, tažený především infrastrukturou. Vstup je přísně regulován normami a kvalifikací výrobků.

Trh

Železniční průmysl v Německu dosáhl v roce 2025 podle Verband der Bahnindustrie (VDB) obratu 15,6 mld. €, což je dosud nejvyšší hodnota. Tuzemský obrat vzrostl o 7,7 % na 9,8 mld. €. Příjem zakázek vzrostl o 19 % na 21,8 mld. €, v infrastruktuře o 36 %. Odvětví přímo zaměstnává přibližně 57.700 osob, včetně nepřímé zaměstnanosti přibližně 114.000. V oblasti řídicí a zabezpečovací techniky bylo v roce 2025 instalováno více než 4.200 přestavovacích jednotek, oproti průměru přibližně 2.500 v předchozích letech; pro rok 2026 očekává DB InfraGO nárůst o více než 50 %. Tuzemský obchod s kolejovými vozidly naopak zůstává za očekáváním.80 Podíl exportu vyčísluje VDB na 40 %.130

Rozvoj je financován také ze zvláštního fondu pro infrastrukturu a klimatickou neutralitu: 500 mld. € během dvanácti let, z toho 300 mld. € pro spolkovou vládu, 100 mld. € pro spolkové země a obce dohromady a 100 mld. € pro Klimatický a transformační fond.88 Spolková vláda podle analýzy Allianz pro Schiene investovala v roce 2025 do železnice 222 € na obyvatele (2024: 198 €); pro rok 2027 se však plánuje snížení o 1,3 mld. €.131 Dne 6. října 2026 předalo ministerstvo dopravy společnosti DB InfraGO plán infrastruktury s opatřeními na příštích pět let.132

Požadavky

  • ISO 22163 (IRIS): Norma kvality železničního průmyslu je od července 2023 plnohodnotnou mezinárodní normou; dřívější označení ISO/TS 22163:2017 je již zastaralé. Nový certifikační postup platí od 1. dubna 2024.133
  • EN 15085-2: Každý, kdo svařuje kolejová vozidla nebo jejich komponenty, potřebuje certifikaci; nejvyšší třída CL1 platí pro součásti s vysokým významem pro bezpečnost.134
  • Kvalifikace výrobků vázaná na výrobce (HPQ) společnosti Deutsche Bahn: DB tím zajišťuje, aby jí přímo či nepřímo dodávali pouze kvalifikovaní výrobci.135

Pro koho je vhodná: Dodavatelé s certifikovatelnými kompetencemi ve svařování, dodavatelé elektroniky, konektorů a skříní, zejména pro infrastrukturu a řídicí a zabezpečovací techniku, kde je růst v současnosti nejsilnější.

9. Zdravotnická technika

Zdravotnická technika se vyznačuje převahou středně velkých podniků, silným exportem a stabilním růstem. V průzkumu Roland Berger je po obraně nejčastěji uváděnou cílovou oblastí dodavatelů (38 %), z hlediska regulace však představuje samostatný svět.3

Trh

V roce 2024 dosáhlo 1.508 výrobců zdravotnické techniky s 20 a více zaměstnanci v Německu obratu 41,4 mld. €; 93 % podniků tvoří malé a střední podniky. Pro rok 2025 očekával průmyslový svaz SPECTARIS nárůst přibližně o 3 % na 42,6 mld. €.81 V těchto podnicích pracovalo v roce 2024 přibližně 165.900 osob, podíl exportu činil 68,1 %.136 Při zahrnutí menších podniků jsou hodnoty výrazně vyšší; údaj o více než 210.000 zaměstnancích pochází ze souhrnných ekonomických účtů zdravotnictví.81

V podzimním průzkumu oborového svazu BVMed z roku 2026 mezi 120 podniky očekávají firmy pro rok 2026 nárůst obratu v Německu o 3,9 %. Současně 45 % počítá se zhoršením ziskovosti a 27 % přesouvá investice do zahraničí. Třetina investic do výzkumu a vývoje směřuje do plnění požadavků nařízení o zdravotnických prostředcích (MDR); 62 % podniků upřednostňuje americký schvalovací systém FDA, pouze 9 % evropský systém.137

Požadavky, čas a náklady

MDR vyžaduje, aby systém řízení kvality výrobců zahrnoval výběr a kontrolu dodavatelů a subdodavatelů.138 Regulatorní odpovědnost zůstává na výrobci, dodavatelé však podléhají jeho kontrolám. Studie Hochschule Pforzheim vyčísluje náročnost a dobu vstupu:

VeličinaHodnota
Doba od rozhodnutí do první dodávky v roli dodavatele komponent pro výrobky nižších rizikových tříd (odhad)1,5 až 3 let
Doba do uvedení vlastního zdravotnického prostředku tříd IIa/IIb3 až 5 let i více
Náklady na tříletý certifikační cyklus (ISO 13485, případně CE)50.000 € až více než 200.000 €
Velikosti výrobních dávekvýrazně menší než v automobilovém průmyslu, až po velikost dávky 1

Zdroj: Hochschule Pforzheim, duben 2025.82

U stávajících výrobků, které jsou dosud certifikovány podle dřívějších právních předpisů, končí prodloužené přechodné lhůty MDR dne 31. prosince 2027 (třída III a implantabilní prostředky třídy IIb), resp. dne 31. prosince 2028 (ostatní prostředky tříd IIb, IIa a sterilní prostředky a prostředky s měřicí funkcí třídy I).139

Pro koho je vhodná: Podniky zabývající se vstřikováním plastů, výrobou přesných dílů a elektroniky se zkušenostmi s čistými prostory nebo dokumentací. Vstup v roli dodavatele komponent je rychlejší a levnější než uvedení vlastního zdravotnického prostředku.

10. Datová centra, polovodiče, robotika

Tři oblasti s velmi odlišnou situací: Datová centra rychle rostou a potřebují chlazení a napájení. Nové polovodičové závody vytvářejí poptávku v konkrétních lokalitách. Strojírenství je naopak samo v krizi.

Datová centra: chlazení jako úzké místo

Výkon všech německých datových center vzrostl v roce 2025 podle Bitkom o 9 % na 2.980 MW; do roku 2030 má dosáhnout 5.000 MW. Kapacita pro aplikace umělé inteligence má vzrůst z 530 MW na 2.020 MW. V roce 2025 směřovalo 12 mld. € do IT hardwaru a 3,5 mld. € do budov a technického zařízení budov, z toho přibližně 2,5 mld. € do klimatizační techniky, napájení a ostatní techniky budov. Jen ve Frankfurtu se plánují nové projekty s výkonem přes 1.800 MW.83 S hustotou výkonu roste potřeba kapalinového chlazení a účinného napájení, tedy kompetencí z oblasti tepelného managementu elektromobilů.

Polovodiče: nové závody v Drážďanech

Infineon v červenci 2026 otevřel svůj závod Smart Power Fab v Drážďanech, který s investicí 5 mld. € představuje největší jednotlivou investici v historii firmy a přináší přibližně 1.000 přímých pracovních míst. Zde vyráběné výkonové polovodiče jsou určeny pro napájení datových center pro AI, obnovitelné zdroje energie, elektrické sítě a softwarově definovaná vozidla.84 Společný podnik ESMC společností TSMC, Bosch, Infineon a NXP buduje v Drážďanech závod za přibližně 10 mld. €, podpořený státní podporou ve výši 5 mld. €; výroba má začít v roce 2027.85

Strojírenství a robotika: v současnosti nejde o alternativní trh

Strojírenství je často uváděno jako přirozená cílová oblast pro automobilové dodavatele. V současnosti je samo oslabené: VDMA očekává pro rok 2026 reálný pokles výroby o 2 %, což by znamenalo čtvrtý rok poklesu v řadě. Od ledna do července 2026 byla výroba o 4,1 % nižší než v předchozím roce; příjem zakázek však vzrostl o 5 % a pro rok 2027 svaz očekává nárůst o 3 %.9 Zaměstnanost k 30. červnu 2025, poslednímu dostupnému referenčnímu datu této řady, klesla na přibližně 1,01 mil. osob v podnicích s více než 50 zaměstnanci.140 V zemědělské technice vzrostl obrat z německé výroby v roce 2025 o 2 % na 11,3 mld. €, vývoz do USA klesl o 28 %.141

Perspektivní oblastí jsou humanoidní roboti. Schaeffler dodává aktuátory a za tímto účelem uzavřel smlouvy s Neura Robotics a britským výrobcem Humanoid (kapitola 11). Objemy jsou dnes ještě malé.

11. Případové studie: Jak dodavatelé přistupují ke změně

Příklady ukazují čtyři cesty: úplný odchod z automobilového průmyslu, akvizici průmyslové divize, přenos klíčové technologie do nové oblasti použití a transformaci celých závodů. Všechny údaje pocházejí z firemních sdělení nebo důvěryhodných mediálních zpráv.

Kendrion: úplný odchod

Kendrion se v roce 2024 dohodl na prodeji svých automobilových aktivit v Evropě a USA společnosti Solero, které s tržbami přibližně 210 mil. € představovaly zhruba 80 % tržeb automobilového segmentu142; transakce byla dokončena v únoru 2025.143 Po prodeji aktivit v Číně v říjnu 2025 se Kendrion označuje za čistě průmyslovou společnost zaměřenou na řízení pohybu: tržby z pokračujících činností v roce 2025 činily 245,5 mil. €, normalizovaná marže EBITDA 15,5 %.143

Cesta: odchod a soustředění na hlavní činnost

Stabilus: růst prostřednictvím akvizic

Stabilus zvýšil podíl průmyslového segmentu na tržbách z 33 % (2014) na 40 % (2024) a na 46 % v prvním pololetí hospodářského roku 2025. Do roku 2030 chce Stabilus zvýšit tržby koncernu až na 2,0 mld. €; průmyslový a automobilový segment pak mají být vyvážené. K nárůstu přispěly vedle přenosu technologií také akvizice; akvizice uskutečněné od roku 2016 představují přibližně pětinu tržeb.144

Cesta: akvizice

Schaeffler: robotika a obrana

Schaeffler dosáhl v roce 2025 koncernových tržeb 23,5 mld. € a do roku 2035 chce až 10 % tržeb vytvářet v nových růstových oblastech, zejména v humanoidní robotice a obraně.70 Se společností Neura Robotics má technologické partnerství pro aktuátory do 250 Nm145; britský výrobce Humanoid si vybral Schaeffler jako preferovaného dodavatele pro více než polovinu své potřeby kloubových aktuátorů pro kolové platformy do roku 2031.146 Vedle toho Schaeffler vyvíjí svazky PEM elektrolyzérů o výkonu od 50 kW do 1 MW.147

Cesta: přenos technologií

Bosch: akvizice na trhu klimatizační techniky

Bosch dokončil 31. července 2025 největší akvizici ve své historii: aktivity společnosti Johnson Controls v oblasti vytápění, větrání a klimatizace pro obytné a menší komerční budovy a společný podnik Johnson Controls-Hitachi, za 8 mld. amerických dolarů (7,4 mld. €). Divize Home Comfort tak dosahuje tržeb přes 8 mld. € a má více než 25.000 zaměstnanců.148

Cesta: akvizice

MAHLE: chlazení pro datová centra a úložiště

MAHLE vyvíjí kapalinové chlazení pro výkonový modul společnosti Infineon, který se používá mimo jiné při napájení datových center; prototypy vznikly za čtyři měsíce. Aktivity mimo automobilový průmysl jsou soustředěny v divizi „Industrial and Special Solutions“.149 Pro stacionární bateriová úložiště získala společnost MAHLE první zakázku na sériovou výrobu chladicího modulu o výkonu až 42 kW, zahájení sériové výroby v roce 2026.150

Cesta: přenos technologií

ElringKlinger: palivové články i mimo osobní automobily

Dceřiná společnost EKPO nabízí svazky palivových článků pro speciální vozidla v zemědělství a lesnictví, pro komunální a průmyslové využití, pro železniční a lodní dopravu i pro stacionární aplikace, a dále kovové bipolární desky pro PEM elektrolyzéry.151 Pozoruhodné je, že největší jednotlivý zákazník společnosti ElringKlinger představoval v roce 2025 pouze 6,2 % tržeb.152 Riziko společnosti ElringKlinger tedy spočívá spíše v závislosti na odvětví než na jednotlivých zákaznících.

Cesta: přenos technologií

Rheinmetall: hybridní závody místo automobilových dílů

Opačnou cestou se vydává Rheinmetall: koncern podepsal 3. června 2026 smlouvu o prodeji své civilní divize Power Systems (mimo jiné Pierburg a Kolbenschmidt, tržby přibližně 2 mld. € a zhruba 6.250 zaměstnanců) společnosti AEQUITA za předběžnou kupní cenu 350 mil. €.153 Španělský závod Abadiano zůstává součástí Rheinmetallu a postupně přechází na vojenskou výrobu.153 V maďarském Szegedu otevřel Rheinmetall „hybridní závod“, který pod jednou střechou spojuje civilní výrobu pro elektromobilitu a vodíkové technologie s vojenskou elektronikou.154

Cesta: transformace závodů

Bosch Rexroth: výroba dvojího užití

Bosch Rexroth (tržby v roce 2025: 6,45 mld. €) představil na veletrhu Hannover Messe 2026 výrobní a automatizační techniku, kterou lze využívat jak v civilní, tak v obranné výrobě.155

Cesta: dvojí užití

Co mají tyto případy společného

  • Technologie před odvětvím. Nejúspěšnější přenosy vycházejí z klíčové kompetence, která je v novém odvětví nedostatková: chlazení (MAHLE), aktuátory (Schaeffler), palivové články (ElringKlinger).
  • Akvizice urychlují růst. Kdo chce rychle dosáhnout významných tržeb, uskutečňuje akvizice (Bosch, Stabilus). Pro středně velké podniky je to jen zřídka finančně dostupné.
  • Partnerství otevírají dveře. V obranném průmyslu probíhá mnoho přechodů prostřednictvím spolupráce s velkými systémovými dodavateli (Hensoldt, Rheinmetall, Diehl), nikoli prostřednictvím vlastních úspěchů ve výběrových řízeních.
  • Bez akvizic zůstává podíl zpočátku malý. U společností ZF a Schaeffler tvoří obranné aktivity méně než 1 % tržeb (kapitola 3). Vyšší podíly, jako u společností Stabilus nebo Bosch, vznikly také díky akvizicím.

12. Překážky při přechodu do jiného odvětví

Překážky jsou dobře doložené. Spočívají méně v technice a více v certifikacích, objemech výroby, vázanosti kapitálu, čase a přístupu k novým zákazníkům.

Certifikace a schválení

OdvětvíDokladCo znamená
ObranaAQAP 2110ISO 9001 plus dodatečné požadavky NATO; BAAINBw jej smluvně sjednává podle rizika v oblasti kvality110
ObranaBezpečnostní osvědčeníZařazení do režimu dohledu nad ochranou utajovaných informací je v zásadě možné pouze na návrh zadavatele pracujícího s utajovanými informacemi (u infrastrukturních projektů NATO: BAFA)112,113
ObranaPovoleníVýroba válečných zbraní a vývoz vojenského materiálu podléhají povolení114,115
Letecký a kosmický průmyslEN 9100, NadcapPovinnost pro přímé dodavatele a díly kritické z hlediska bezpečnosti; akreditace pro speciální procesy77,122
ŽelezniceISO 22163, EN 15085-2, DB-HPQNorma kvality železničního průmyslu, certifikace svařování, kvalifikace výrobků DB133,134,135
Zdravotnická technikaISO 13485, MDRŘízení kvality zdravotnických prostředků; kontrola dodavatelů výrobcem82,138
Energetika a železnice (sektoroví zadavatelé)Systém kvalifikaceRozhodnutí o zařazení zpravidla do šesti měsíců156

Dobrá zpráva pro mnoho dodavatelů: AQAP 2110 a EN 9100 vycházejí z ISO 9001; při vyspělém řízení kvality zůstává podle e-mobil BW dodatečná náročnost AQAP zvládnutelná.8,77 Automobilová norma IATF 16949 je dobrým základem, nenahrazuje však odvětvové normy. ISO 13485 navíc výslovně vyžaduje příručku kvality a četné dokumentované postupy.82

Objemy výroby, kapitál a čas

PřekážkaDoklad
Velikosti výrobních dávekObrana: výrobní dávky v řádu nižších desítek až stovek kusů8; letectví: přibližně 3.200 civilních letadel celosvětově ročně oproti přibližně 78 mil. osobních automobilů77; zdravotnická technika: až po výrobní dávku 182
Vázanost kapitáluCyklus přeměny hotovosti 2022: 159 dní v letectví a obraně, 94 dní v automobilovém průmyslu8
Doba do dosažení tržebZdravotnická technika v pozici dodavatele komponent pro výrobky nižších rizikových tříd: 1,5 až 3 let (odhad)82
DokumentaceLetectví: uchovávání výrobní dokumentace často déle než 30 let77
NákladyTříletý certifikační cyklus (ISO 13485, případně CE): podle velikosti podniku od 50.000 € po více než 200.000 €82
Financování28 % dotázaných dodavatelů (Allensbach/FTI-Andersch, 47 dodavatelů) uvádí stále obtížnější přístup k financování62

Ekonomická kalkulace je tedy jiná než v automobilovém průmyslu. Kdo je zvyklý rozpočítávat fixní náklady na milionové počty kusů, musí v nových odvětvích počítat s menšími objemy, vyššími jednotkovými cenami a delšími lhůtami splatnosti. Börsen-Zeitung jako kompenzaci v obranném průmyslu uvádí lepší marže a dlouhodobé odběratelské smlouvy.117

Podceňovaná překážka: zákazník

K tomu přistupuje prodej: 52 % dodavatelů označuje budování prodejních struktur a zákaznických sítí za výzvu, stejný počet uvádí regulatorní rámcové podmínky.3 Jedním z důvodů je struktura automobilového průmyslu: zakázky zde vznikají na základě poptávek a nominací od malého počtu známých výrobců a systémových dodavatelů. V nových odvětvích jsou zákazníci často neznámí, nákupní organizace mají jinou strukturu a rozhodovací procesy jsou delší. Následující kapitola popisuje, jak přístup konkrétně funguje.

13. Prodej do nových odvětví

Vedle regulace je prodej nejčastěji uváděnou překážkou diverzifikace. Tato kapitola popisuje, jak jsou uspořádány nákupní organizace cílových odvětví, kde lze potkat osoby s rozhodovací pravomocí, jak se změnilo nákupní chování v B2B a jaká právní pravidla platí pro oslovování zákazníků.

Cesty do nákupních organizací

OdběratelVstupSpecifikum
AirbusČtyřstupňový proces: informace o společnosti zaslané globálnímu nákupu, kontaktování ze strany Airbusu v případě potřeby, dohoda o mlčenlivosti s dotazníkem a auditem, následně pozvání do výběrového řízení121Airbus se ozve pouze tehdy, pokud výrobky odpovídají aktuálním potřebám
KNDSOnline přihláška nového dodavatele prostřednictvím dodavatelského portálu157–
HensoldtPředstavení společnosti prostřednictvím formuláře s údaji o etice, pracovním právu, životním prostředí a zajišťování kvality158–
RheinmetallDodavatelské dokumenty podle jednotlivých dceřiných společností159Decentralizovaný nákup
BundeswehrZadávání zakázek podle právních předpisů o veřejných zakázkách prostřednictvím veřejných zadávacích řízení; vstupní informace poskytují brožura „Auftraggeber Bundeswehr“ a elektronický systém zadávání zakázek e-Vergabe160veřejná zadavatelka
Deutsche BahnKvalifikace výrobků podléhajících kontrole jakosti vázaná na konkrétního výrobce135Základem jsou standardy DB a specifikace požadavků
Provozovatelé sítí, např. TransnetBWRegistrace na dodavatelském portálu; nad prahovou hodnotou EU vícestupňový kvalifikační systém s dokládáním způsobilosti a případným auditem161Rozhodnutí o přijetí zpravidla do šesti měsíců (§ 48 SektVO)156
Výrobci zdravotnické technikyVýběr a kontrola dodavatelů jsou součástí systému řízení kvality výrobce138Dodavatel podléhá kontrolám výrobce; odpovědnost za dodržování regulatorních požadavků zůstává na výrobci

U většiny těchto postupů podniky dobu vyřízení nezveřejňují. Doložena je pouze zákonná lhůta šesti měsíců pro kvalifikační systémy sektorových zadavatelů. Přihlášení prostřednictvím portálu navíc zpravidla představuje pouze formální část; to, zda se dodavatel dostane do výběrového řízení, závisí na tom, zda jej nákupčí nebo vývojový pracovník zná jako možného dodavatele pro konkrétní potřebu.

Kde se odvětví setkávají

VeletrhOdvětvíPoslední ročníkNávštěvníciVystavovatelé
InnoTrans, BerlínŽelezniční technika22.–25.09.2026175.591 odborných návštěvníků3.190
ILA, BerlínLetectví a kosmonautikaČerven 2026přibližně 110.000765
Hannover MessePrůmysl, automatizace, energetika20.–24.04.2026přibližně 110.000–
The smarter E Europe / Intersolar, MnichovEnergetika, ukládání energie23.–25.06.2026přibližně 105.000 odborných návštěvníků2.650
MEDICA a COMPAMED, DüsseldorfZdravotnická technika, dodavatelský průmysl17.–20.11.202578.000 odborných návštěvníkůvíce než 5.300
E-world, EssenEnergetika10.–12.02.2026více než 37.000 odborných návštěvníků1.136
Enforce Tac, NorimberkBezpečnost a obrana2026přibližně 26.500 odborných návštěvníkůvíce než 1.400
AFCEA Fachausstellung, BonnTechnika velení a informační technika Bundeswehru12.–13.05.2026více než 8.800 účastníků325
Eurosatory, PařížPozemní a protivzdušná obrana15.–19.06.202659.972 odborných návštěvníků2.633

Zdroje: Messe Berlin162,163; Deutsche Messe164; Solar Promotion/FMB165; Messe Düsseldorf166; E-world167; NürnbergMesse168; AFCEA Bonn169; COGES Events170. Údaje pořadatelů; metodiky počítání se liší. U MEDICA zahrnuje počet vystavovatelů oba veletrhy.

Novinkou jsou formáty, které cíleně propojují civilní výrobu a obranu. Hannover Messe v roce 2026 zavedl „Defense Production Area“ pro výrobní techniku pro bezpečnost a obranu, jejímž výslovným cílem je propojovat dodavatele a uživatele.171 Od 9. do 12. března 2027 se v Hannoveru poprvé uskuteční DSEI Germany.172 Vstup na Enforce Tac podléhá přísným omezením; dodavatelé komponent jsou přípustnou cílovou skupinou.168

Iniciativy pro navazování obchodních kontaktů

  • SVI-Connect: Společná platforma Spolkového svazu německého bezpečnostního a obranného průmyslu (BDSV) a Spolkového svazu materiálového hospodářství, nákupu a logistiky (BME). Registrace je bezplatná, přístup je umožněn po schválení.173 Koncem ledna 2026 bylo podle BME registrováno přibližně 500 podniků.174
  • Průmyslový dialog ministerstev obrany a hospodářství: Na dalším setkání dne 19. března 2026 se sešlo více než 100 vrcholných představitelů zbrojních podniků, dodavatelů a svazů.175
  • Spolkové země: V Bavorsku nabízí Bayern Innovativ od roku 2023 TechHUB SVI jako kontaktní rozhraní pro bezpečnostní a obranný průmysl176; Severní Porýní-Vestfálsko podporuje projekty prostřednictvím programu Defence.Tech.NRW177; v Bádensku-Württembersku působí regionální transformační sítě pro dodavatelský průmysl.178

Jak dnes rozhodují zákazníci v segmentu B2B

Nový dodavatel vstupující do odvětví se setkává se zákazníky, kteří se před prvním jednáním sami informují a svůj seznam dodavatelů si sestavují již v rané fázi:

ZjištěníHodnotaZdroj
Zákazníci v segmentu B2B, kteří upřednostňují nákup bez obchodního zástupce67 %Gartner, březen 2026, n=64611
Zákazníci, kteří při některém z nedávných nákupů využili AI45 %Gartner, březen 202611
Zákazníci, kteří se aktivně vyhýbají dodavatelům s nerelevantním oslovením73 %Gartner, červen 2025, n=63210
Účastníci typického rozhodování o nákupu13 interních + 9 externíchForrester, leden 2026179
kanály využívané v nákupním procesu10McKinsey B2B Pulse, květen 2026180
Nákupní skupiny s pevně stanoveným pořadím dodavatelů před prvním kontaktem94 %6sense, listopad 2025 (údaje poskytovatele)181

Pro dodavatele, který je v novém odvětví dosud neznámý, to představuje dvojí výzvu: Není na seznamu, který si zákazníci vytvářejí před prvním kontaktem, a nevhodné hromadné oslovování více škodí, než prospívá. McKinsey navíc popisuje rozdělení interakcí na třetiny: Osobní, vzdálené a digitální kanály jsou využívány přibližně stejnou měrou.180 Účinná je proto kombinace viditelnosti (odborné veletrhy, svazy, odborný obsah), přesného výběru cílových zákazníků a cíleného, odborně podloženého oslovení správných osob v nákupu, vývoji a kvalitě.

O účinnosti oslovování potenciálních zákazníků bez předchozího kontaktu nejsou k dispozici nezávislé, reprezentativní údaje pro německé malé a střední průmyslové podniky. Orientační vodítko poskytují údaje poskytovatelů: Cold Email Benchmark Report 2026 platformy Instantly zjistil průměrnou míru odpovědí na nevyžádané obchodní e-maily ve výši 3,43 %; nejlepších 10 % odesílatelů dosáhlo více než 10 %.182 Tyto hodnoty pocházejí z mezinárodních dat platformy a nelze je přenášet na německý průmyslový segment B2B.

Právní rámec oslovování v Německu

  • E-mail: Reklama prostřednictvím e-mailu je podle § 7 odst. 2 bodu 2 UWG bez předchozího výslovného souhlasu příjemce nepřípustná. To platí i vůči podnikům. Výjimka existuje pouze pro stávající zákazníky za podmínek § 7 odst. 3 UWG.183
  • Telefon: Vůči podnikům postačuje podle § 7 odst. 2 bodu 1 UWG alespoň předpokládaný souhlas; vůči spotřebitelům je nutný předchozí výslovný souhlas.183

Tento oddíl nepředstavuje právní poradenství. Zda v konkrétním případě existuje předpokládaný souhlas, závisí na okolnostech a posuzuje se v kontextu judikatury.

14. Podpora a sítě

Prostředí podpory transformace dodavatelského průmyslu prochází změnami. Fond Zukunftsfonds Automobilindustrie skončil; navazující program z ledna 2026 dokončil první kolo předkládání projektových záměrů, poskytování podpory teprve začíná. Pro vstup do obranného průmyslu nabývají na významu nástroje EU.

ProgramObsahStav (k říjnu 2026)
Zukunftsfonds Automobilindustrie (spolková úroveň)1 mld. € na období 2021 až 2025, mimo jiné na regionální transformační sítě184Období podpory ukončeno
Regionální transformační sítě, vyhlášení 2021 (spolková úroveň)regionální sítě automobilového a dodavatelského průmyslu; v roce 2024 jich bylo v celém Německu 27185již pouze žádosti o prodloužení, do 31.12.2026186
Regionální transformační sítě a centra, směrnice ze dne 15.01.2026 (spolková úroveň)nevratné dotace, nejvýše na tři roky187Lhůty pro předkládání projektových záměrů uplynuly v březnu 2026; směrnice platí do 31.12.2029187
Transformationsfonds Bayern350 mil. € pro bavorské podniky procházející transformací, administrace prostřednictvím Bayern Innovativ188v platnosti do 31.12.2028
NTransformation Kfz-Zulieferer (Dolní Sasko, NBank)Kapitálové účasti od 700.000 € do 5 mil. €, doba trvání 7 až 10 let, pouze menšinové účasti; podmínkou je soukromý spoluinvestor s podílem alespoň 33 % na celkovém financování189Stav informací o produktu 2023; aktuální stav nepotvrzen
NRW.BANK.Invest Zukunftzvýhodněný úvěr s nízkým úrokem a odpuštěním až 20 % jistiny, není specifický pro automobilový průmysl190probíhá
Podpora BAFA pro podnikové poradenství pro malé a střední podnikyPříspěvek na náklady na poradenství191Směrnice platí do 31.12.2026
Evropský program pro obranný průmysl (EDIP)1,5 mld. € v dotacích na období 2025 až 2027; komponenty ze třetích zemí nejvýše 35 % nákladů na komponenty192s konečnou platností přijat Radou v prosinci 2025
Evropský obranný fond, pracovní program 20261 mld. € na společný výzkum a vývoj, z toho více než 60 mil. € na otevřené výzvy pro malé a střední podniky193probíhá

Programy se často mění. Před podáním žádosti je vhodné ověřit aktuální stav u příslušného poskytovatele podpory.

Příkladem práce regionálních sítí je TraFoNetz Nordschwarzwald: Z fondu Zukunftsfonds obdržela 6,77 mil. €; zkušenosti si v ní vyměňuje více než 90 podniků.185 Prostřednictvím této sítě byla rovněž zveřejněna studie Hochschule Pforzheim o zdravotnické technice jako oblasti diverzifikace, která je zde opakovaně citována.82

  1. Výroba osobních automobilů v Německu dosáhla od ledna do září 2026 počtu 3.034.900 kusů, což je o 4 % méně než v předchozím roce a o 15 % méně než v roce 2019. VDA, říjen 2026 4
  2. V roce 2025 bylo v Německu vyrobeno 4.151.800 osobních automobilů; výroba již třetí rok po sobě setrvává přibližně na stejné úrovni, o 11 % pod úrovní roku 2019. VDA, leden 2026 12
  3. Čína se v období od ledna do července 2026 stala nejvýznamnější dodavatelskou zemí nových osobních automobilů do Německa (přibližně 175.000 vozidel, +120,9 %; stejné období předchozího roku: 4. místo). Destatis, 21.09.2026 19
  4. Vývoz motorových vozidel a jejich dílů do USA klesl od ledna do listopadu 2025 o 17,5 % a v prvním pololetí 2026 o dalších 17,2 %. Destatis, 2026 29 , 30
  5. Volkswagen v září 2026 snížil svou prognózu provozní rentability tržeb na nejvýše 1 %; BMW v červnu 2026 snížilo prognózu marže EBIT v segmentu automobilů na 1 až 3 %. Volkswagen AG, BMW AG, 2026 5 , 6
  6. Index podnikatelského klimatu ifo v automobilovém průmyslu klesl v září 2026 na −35,0 bodů. ifo Institut, 05.10.2026 18
  7. S počtem 691.500 zaměstnanců pracovalo v polovině roku 2026 v automobilovém průmyslu nejméně lidí od roku 2005. Destatis, 14.08.2026 1
  8. U výrobců dílů a příslušenství pro motorová vozidla klesla zaměstnanost během jednoho roku o 7,6 % na 219.500, tedy procentuálně výrazněji než v ostatních dílčích odvětvích automobilového průmyslu. Destatis, 14.08.2026 1
  9. Od roku 2019 do konce března 2026 přišel automobilový průmysl přibližně o 125.800 pracovních míst, tedy o každé sedmé pracovní místo. EY Industriebarometer Q1 2026 39
  10. VDA očekává do roku 2035 čistý úbytek přibližně 225.000 pracovních míst oproti roku 2019; přibližně 100.000 z nich již zaniklo. VDA, 12.05.2026 2
  11. Bosch v září 2025 oznámil zrušení dalších přibližně 13.000 pracovních míst do roku 2030, ZF již v roce 2024 oznámila zrušení 11.000 až 14.000 pracovních míst v Německu do roku 2028. Bosch, 25.09.2025; tagesschau.de, 26.07.2024 41 , 42
  12. Dodavatelé automobilového průmyslu se v roce 2025 s 59 velkými insolvencemi umístili na 2. místě mezi všemi odvětvími. Falkensteg, 2026 50
  13. V roce 2025 se podařilo zachránit 32,2 % dodavatelů v insolvenci (2024: 20,3 %), výrazně méně než v roce 2020 (64,3 %). Automobil Industrie / Falkensteg, 08.07.2026 54
  14. Evropští dodavatelé automobilového průmyslu dosáhli v roce 2024 průměrné marže EBIT ve výši 3,6 %, čínští dodavatelé 5,7 %. Roland Berger / Lazard, 05.05.2025 55
  15. 67 % středně velkých podniků automobilového průmyslu odkládá, přesouvá nebo ruší investice v Německu; pouze 2 % je zvyšuje. VDA-Umfrage Mai 2026 60
  16. Pro více než 75 % středně velkých dodavatelů jsou prioritou diverzifikace a nové trhy; každý druhý již působí mimo automobilový průmysl, většinou však s malým podílem na tržbách. Roland Berger, 03.09.2025 3
  17. Budování prodejních struktur a zákaznických sítí i regulatorní podmínky uvádí jako výzvu při vstupu do nových odvětví, především do obranného průmyslu, v obou případech 52 % dodavatelů. Roland Berger, 03.09.2025 3
  18. Jako možnosti uplatnění u zákazníků v obranném sektoru uvádějí dodavatelé především elektronické (78 %) a mechanické součásti (71 %). Roland Berger, 03.09.2025 3
  19. 17 % průmyslových podniků se považuje za součást hodnotového řetězce obranného průmyslu, 7,6 % za dodavatele; dalších 12,3 % považuje tento trh za zajímavý. DIHK, duben 2026 71
  20. V uplynulém roce přešlo z jiných průmyslových odvětví do zbrojního průmyslu pouze přibližně 1.100 zaměstnanců, zatímco průmysl přichází přibližně o 15.000 pracovních míst měsíčně. IAB, prostřednictvím dpa, 21.09.2026 72
  21. Rozpočet na obranu (rozpočtová kapitola 14 a zvláštní fond Bundeswehru) činí v roce 2026 přibližně 108,2 mld. €; vládní návrh na rok 2027 počítá s 139,6 mld. €. BMVg, 26.11.2025; Deutscher Bundestag, 09/2026 7 , 75
  22. Objem nevyřízených zakázek společnosti Rheinmetall (včetně rámcových smluv) vzrostl do konce června 2026 na 80,5 mld. €. Rheinmetall, 06.08.2026 94
  23. Zakázky v obranném sektoru se většinou realizují v sériích o nižších desítkách až stovkách kusů; cyklus přeměny hotovosti činil v roce 2022 v letectví a obranném průmyslu 159 dní, v automobilovém průmyslu 94. e-mobil BW / KIT, září 2025 8
  24. Německý letecký a kosmický průmysl dosáhl v roce 2025 tržeb 62 mld. € (+19 %) a zaměstnává přibližně 130.000 lidí. BDLI, 27.05.2026 76
  25. Provozovatelé přenosových soustav počítají do roku 2045 s investicemi do sítí ve výši 360 až 390 mld. €; vysokonapěťové transformátory mají dodací lhůty 18 až 36 měsíců. ZfK, 11.12.2025 a 22.06.2026 78 , 79
  26. Objem nových zakázek v železničním průmyslu vzrostl v roce 2025 o 19 % na 21,8 mld. €, v infrastruktuře o 36 %. VDB, 01.06.2026 80
  27. U dodavatelů komponentů pro zdravotnické prostředky nižších rizikových tříd uplynou od rozhodnutí do první dodávky odhadem 1,5 až 3 roky; tříletý certifikační cyklus (ISO 13485, případně CE) stojí podle velikosti 50.000 až více než 200.000 €. Hochschule Pforzheim, duben 2025 82
  28. Výkon německých datových center vzrostl v roce 2025 na 2.980 MW a do roku 2030 má vzrůst na 5.000 MW; v roce 2025 směřovalo přibližně 2,5 mld. € do klimatizační techniky, napájení a technického zařízení budov. Bitkom, 10.11.2025 83
  29. VDMA očekává pro rok 2026 reálný pokles strojírenské výroby o 2 %, což představuje čtvrtý rok poklesu v řadě; pro rok 2027 počítá s +3 %. VDMA, září 2026 9
  30. 67 % B2B kupujících upřednostňuje nákup bez obchodního zástupce; 73 % se vyhýbá dodavatelům s nerelevantním oslovením. Gartner, 2025 a 2026 10 , 11

Hodnotit schopnosti namísto produktů a vybrat cílová odvětví

Ihned (0–6 měsíců)

Zmapovat kompetence: Které procesy, materiály a technologie podnik zvládá na úrovni, která je v jiných odvětvích nedostatková? S ohledem na obranný průmysl uvádějí respondenti především elektroniku, mechaniku, pohonné a energetické moduly a software (kapitola 3). Vybrat dvě až tři cílová odvětví na základě přehledu v kapitole 4: dynamika trhu, počty kusů, podmínky vstupu, soulad s vlastními schopnostmi. Zbrojní průmysl je nejčastěji uváděným cílem, není však vhodný pro každý podnik; energetika a sítě, železniční infrastruktura a datová centra nabízejí v některých případech větší objem. Určit mezery v certifikaci: Které doklady chybí (AQAP 2110, EN 9100, ISO 22163, EN 15085-2, ISO 13485) a kolik stojí jejich získání? AQAP 2110 a EN 9100 vycházejí z ISO 9001 (kapitola 12). Konkrétně vyjmenovat cílové zákazníky: systémoví integrátoři, jejich dodavatelé úrovně Tier-1, provozovatelé sítí, železniční podniky, výrobci zdravotnické techniky. Zaregistrovat se na dodavatelských portálech a platformách pro navazování obchodních kontaktů, jako je SVI-Connect (kapitola 13). Prověřit podporu, dokud je dostupná: Podpora poradenství BAFA běží do konce roku 2026. Stávající regionální transformační sítě mohou do konce roku 2026 žádat o prodloužení; dodavatelé by měli jejich nabídky využít nyní (kapitola 14). Ukazatele: cílová odvětví se zdůvodněním vhodnosti, seznam konkrétních cílových zákazníků, nákladový a časový plán certifikací.

Vybudovat přístup na trh před investováním do kapacit

Budování (6–18 měsíců)

Zřídit prodej pro nové odvětví: s jasnou odpovědností, vlastním rozpočtem a vlastními cíli. Model řízení klíčových zákazníků z automobilového odvětví nestačí, pokud zákazníci nejsou známí. Zviditelnit se tam, kde odvětví nakupuje: odborné veletrhy (například Enforce Tac a DSEI Germany v březnu 2027), oborové svazy, odborné příspěvky. Kupující si většinou sestavují seznam dodavatelů ještě před prvním kontaktem. Nákupní centrum namísto jediného kontaktu: Cíleně oslovovat nákup, vývoj, kvalitu a vedení společnosti s odborně odpovídajícími argumenty. Podle Forrester se typického nákupního rozhodnutí účastní 13 interních osob. Oslovování musí dodržovat pravidla § 7 UWG. Vstoupit prostřednictvím partnerů: Inženýrské služby, subdodávky nebo personální spolupráce se systémovými integrátory jsou často rychlejší cestou k prvnímu referenčnímu projektu (kapitoly 5 a 11). Souběžně zahájit certifikaci, ideálně ve vazbě na konkrétní potřebu zákazníka. Pro ochranu utajovaných informací je existence zadavatele dokonce předpokladem. Ukazatele: kvalifikovaná úvodní jednání s cílovými zákazníky, registrace a kvalifikace dodavatelů, první vzorky a pilotní zakázky.

Rozšiřovat v přiměřeném rozsahu

Rozšiřování (od 18 měsíců)

Investovat, až když existují zakázky: Příklad Urban Gruppe ukazuje, že kapacita bez zakázkové základny může vést k insolvenci i ve zbrojním průmyslu (kapitola 5). Změnit kalkulaci: menší série, vyšší jednotkové ceny, delší vázanost kapitálu. Financování včas vyjasnit s bankami nebo kapitálovými investory. Uvažovat o závodech jako o hybridních: Hybridní závody Rheinmetall v Szegedu a Neussu ukazují, že civilní a vojenská výroba jsou možné pod jednou střechou. Stanovit realistický cíl pro portfolio: I Schaeffler plánuje do roku 2035 dosáhnout až 10 % tržeb z nových oblastí. Cílem je druhý pilíř podnikání, který tlumí výkyvy v automobilovém odvětví. Ukazatele: podíl tržeb mimo automobilový průmysl, využití kapacit závodů, marže nových oblastí podnikání.

Tato studie je sekundární analýzou. Syntetizuje veřejně dostupné statistiky, firemní sdělení, údaje oborových svazů, právní předpisy a studie do celkového obrazu. Rešerše probíhala v šesti tematických okruzích: situace automobilového průmyslu, situace dodavatelů, obranný průmysl a letectví, civilní cílová odvětví, doklady o diverzifikaci a prodej a pronikání na trhy. Údaje jsou aktuální k 18. říjnu 2026; důraz je kladen na publikace z let 2025 a 2026.

Analýza vychází z předloženého rešeršního podkladu a jeho 193 odkazů na zdroje. Pro účely publikace byly čtyři úvodní klíčové ukazatele porovnány s původními publikacemi Destatis, VDA a Roland Berger. Tím se netvrdí, že proběhlo opětovné nezávislé ověření všech jednotlivých údajů a zdrojů. Úřední údaje, údaje oborových svazů a podniků, sekundární zdroje a komerční údaje poskytovatelů je třeba rozlišovat podle uvedených zdrojů.

Bibliografie obsahuje 193 číslovaných odkazů na zdroje. Tento počet neznamená 193 vzájemně nezávislých datových souborů; je třeba zohlednit opakovaně citované vydavatele a odlišné základy šetření.

  • Zaměstnanost: Destatis uvádí hodnoty k rozhodnému dni pro provozy s nejméně 50 zaměstnanci, VDA roční průměry a EY vlastní vyhodnocení. Hodnoty se liší podle vymezení. Mnoho zaměstnanců velkých dodavatelských koncernů není zařazeno do hospodářského odvětví 29.3.
  • Průzkumy: Podíly dodavatelů ochotných diverzifikovat (29 % až 92 %) vycházejí z různých otázek a základních souborů a nejsou srovnatelné. Průzkum Allensbach pro FTI-Andersch zahrnuje pouze 47 dodavatelů a v textu stránky uvádí 75 %, v popisu stránky 79 %.
  • Míry úspěšnosti: Pro úspěšnost diverzifikačních projektů nebyl nalezen žádný empirický zdroj. Veřejně dostupné nejsou ani spolehlivé údaje o koncentraci zákazníků u středně velkých podniků automobilového průmyslu a o délce kvalifikace dodavatelů u velkých odběratelů.
  • Obranný průmysl: Aktuální úřední souhrnné údaje o tržbách a zaměstnanosti v tomto odvětví nejsou k dispozici.
  • Cla USA: Zda bylo zvýšení na 25 % oznámené v květnu 2026 provedeno, se do redakční uzávěrky nepodařilo potvrdit z primárního zdroje USA.
  • Regulace a podpora: Revize limitů EU pro flotilové emise CO₂ nebyla k redakční uzávěrce schválena. Programy podpory se často mění; u některých programů spolkových zemí není aktuální stav potvrzen.
  • Studie na zakázku: Studie Fraunhofer IAO byla zadána zaměstnavatelskými svazy kovoprůmyslu a elektrotechnického průmyslu. Údaje 6sense a Instantly jsou údaji poskytovatelů.
  • Posouzení: Hodnocení v kapitole 4 a poznámky „Pro koho je to vhodné“ představují posouzení vydavatelů na základě doložených údajů.
  • Zájmové vazby: amplifa nabízí služby pro získávání nových zákazníků v segmentu B2B. Kapitola 13 se věnuje této oblasti. Doporučení jsou formulována neutrálně vůči poskytovatelům.

Kolik zaměstnanců má německý automobilový průmysl v roce 2026?

Na konci prvního pololetí 2026 jich podle Destatis bylo 691.500 v provozech s 50 a více zaměstnanci, což je nejnižší stav od roku 2005. U výrobců dílů a příslušenství pro motorová vozidla jich bylo 219.500, o 7,6 % méně než o rok dříve. 1

Do kterých odvětví chtějí automobiloví dodavatelé přejít?

V obou velkých průzkumech vede obranný průmysl. V průzkumu Roland Berger následují zdravotnická technika (38 %) a letecký a kosmický průmysl (36 %), v průzkumu Allensbach/FTI-Andersch energetika (16 %) a dále letectví, zdravotnická technika a železnice (každé z těchto odvětví 9 %). 3 , 63 Z hlediska objemu trhu a nedostatků v dodávkách jsou zajímavé také elektrické sítě, úložiště energie a datová centra (kapitoly 7 a 10).

Vyplatí se dodavatelům vstup do zbrojního průmyslu?

Poptávka je politicky zajištěna a výrazně roste. Proti tomu stojí malé výrobní série, delší vázanost kapitálu a povinnosti v oblasti ochrany utajovaných informací a povolovacích řízení. 8 , 117 Zbrojní průmysl zatím nedokáže kompenzovat ztráty pracovních míst v automobilovém průmyslu: V předchozím roce přešlo do zbrojního průmyslu pouze přibližně 1.100 zaměstnanců průmyslu. 72 U společností ZF a Schaeffler dosud představují aktivity v obranném průmyslu méně než 1 % tržeb. 68 , 69

Jak dlouho trvá přechod do jiného odvětví?

Pro oblast zdravotnické techniky odhaduje Hochschule Pforzheim dobu do první dodávky v roli dodavatele komponentů pro výrobky nižších rizikových tříd na 1,5 až 3 let. 82 Pro jiná odvětví nejsou k dispozici srovnatelně spolehlivé údaje; v rámci kvalifikačních systémů provozovatelů sítí a železnic musí být o schválení v zásadě rozhodnuto do šesti měsíců. 156

Jaké jsou největší překážky?

V průzkumu Roland Berger uvádí 52 % respondentů budování prodejních struktur a zákaznických sítí, stejný podíl zmiňuje regulatorní rámcové podmínky. 3

  1. Statistisches Bundesamt : Pressemitteilung N057 – Stellenabbau in der Automobilindustrie: 42 300 weniger Beschäftigte. 14.08.2026. https://www.destatis.de/DE/Presse/Pressemitteilungen/2026/08/PD26_N057_42.html
  2. VDA : Rückgang von Arbeitsplätzen in der Automobilindustrie droht größer auszufallen als bisher angenommen. 12.05.2026. https://www.vda.de/de/presse/Pressemeldungen/2026/260513_PM_Beschaeftigungsentwicklung_2035
  3. Roland Berger : Studie: Mittelständische Automobilzulieferer hoffen auf neues Wachstum in der Verteidigungsindustrie. 03.09.2025. více než 200 osob s rozhodovací pravomocí, DACH https://www.mynewsdesk.com/de/rolandberger/pressreleases/roland-berger-studie-mittelstaendische-automobilzulieferer-hoffen-auf-neues-wachstum-in-der-verteidigungsindustrie-3402430
  4. VDA : Production and Market in September 2026. 04.10.2026. https://www.vda.de/en/press/press-releases/2026/261005_PM_Nationale_PM_Production_in_Germany_in_September_2026
  5. Volkswagen AG : Ad-hoc-Mitteilung: Volkswagen AG aktualisiert die Prognose für das Geschäftsjahr 2026. 18.09.2026. https://www.volkswagen-group.com/de/ad-hoc/volkswagen-ag-aktualisiert-die-prognose-fuer-das-geschaeftsjahr-2026-20701
  6. BMW AG (prostřednictvím pta/stock3) : Ad-hoc: Anpassung der Prognose für das Geschäftsjahr 2026. 16.06.2026. Znění ad hoc oznámení převzaté prostřednictvím burzovního zpravodajského servisu https://stock3.com/news/pta-adhoc-bayerische-motoren-werke-aktiengesellschaft-anpassung-der-prognose-fuer-das-geschaeftsjahr-2026-17120868
  7. Bundesministerium der Verteidigung : Deutschland investiert in Verteidigung und stärkt das Bündnis. 26.11.2025. https://www.bmvg.de/de/aktuelles/deutschland-investiert-in-verteidigung-und-staerkt-das-buendnis-6045046
  8. e-mobil BW / KIT wbk : Wissen Kompakt: Diversifizierungsmöglichkeiten – Sicherheit und Verteidigung. Září 2025. https://www.e-mobilbw.de/fileadmin/media/e-mobilbw/Publikationen/Studien/Wissen_Kompakt__Sicherheit_und_Verteidigung.pdf
  9. VDMA (prostřednictvím produktion.de) / konjunkturní stránka VDMA : Maschinenproduktion: VDMA senkt Prognose für 2026. 18.09.2026. potvrzeno na https://vdma.eu/de/konjunktur https://www.produktion.de/wirtschaft/maschinenproduktion-vdma-senkt-prognose-fuer-2026/2738100
  10. Gartner : Gartner Sales Survey Finds 61% of B2B Buyers Prefer a Rep-Free Buying Experience. 25.06.2025. n=632, průzkum srpen–září 2024 https://www.gartner.com/en/newsroom/press-releases/2025-06-25-gartner-sales-survey-finds-61-percent-of-b2b-buyers-prefer-a-rep-free-buying-experience
  11. Gartner : Gartner Sales Survey Finds 67% of B2B Buyers Prefer a Rep-Free Experience. 09.03.2026. n=646, průzkum srpen–září 2025 https://www.gartner.com/en/newsroom/press-releases/2026-03-09-gartner-sales-survey-finds-67-percent-of-b2b-buyers-prefer-a-rep-free-experience
  12. VDA : Pkw-Produktion 2025 leicht über Vorjahresniveau (Passenger car production in 2025 slightly above previous year's level). Leden 2026. https://www.vda.de/en/press/press-releases/2026/260106_Passenger-car-production-in-2025-slightly-above-previous-year-s-level
  13. VDA : Forecasts for 2026. Prosinec 2025. https://www.vda.de/en/press/press-releases/2025/251208_PM_Forecasts_2026
  14. VDA : Pressematerial zur VDA-Jahrespressekonferenz 2026. 10.02.2026. https://www.vda.de/dam/jcr:8960a990-afcc-4eb8-9081-eeaa4548ce7e/260210_Pressematreial-zur-VDA-Jahres-PK_Download?mode=view
  15. Kraftfahrt-Bundesamt : Pressemitteilung Nr. 01/2026 – Fahrzeugzulassungen im Dezember 2025, Jahresbilanz. 06.01.2026. https://www.kba.de/DE/Presse/Pressemitteilungen/Fahrzeugzulassungen/2026/pm01_2026_n_12_25_pm_komplett.html
  16. Kraftfahrt-Bundesamt : Pressemitteilung Nr. 41/2026 – Fahrzeugzulassungen im September 2026. 05.10.2026. https://www.kba.de/DE/Presse/Pressemitteilungen/Fahrzeugzulassungen/2026/pm41_2026_n_09_26_pm_komplett.html
  17. VDA (datový základ: Destatis) : Jahreszahlen – Allgemeines (Umsatz und Beschäftigte der Automobilindustrie). Stav k 01.04.2026. https://www.vda.de/de/aktuelles/zahlen-und-daten/jahreszahlen/allgemeines
  18. ifo Institut : Business climate in German automotive industry worsens. 05.10.2026. https://www.ifo.de/en/facts/2026-10-05/business-climate-german-automotive-industry-worsens
  19. Statistisches Bundesamt : Pressemitteilung Nr. 332 – Außenhandel mit neuen Pkw Januar bis Juli 2026. 21.09.2026. https://www.destatis.de/DE/Presse/Pressemitteilungen/2026/09/PD26_332_51.html
  20. Volkswagen AG : Volkswagen Group stärkt 2025 finanzielle Substanz. 10.03.2026. https://www.volkswagen-group.com/de/pressemitteilungen/volkswagen-group-staerkt-2025-finanzielle-substanz-kraeftiges-schlussquartal-in-herausforderndem-umfeld-20202
  21. Volkswagen AG : Volkswagen Group hält Kurs in anspruchsvollem Umfeld (pololetí 2026). 24.07.2026. https://www.volkswagen-group.com/de/pressemitteilungen/volkswagen-group-haelt-kurs-in-anspruchsvollem-umfeld-und-erwartet-verbesserte-marge-im-zweiten-halbjahr-20542
  22. Mercedes-Benz Group AG : Solid Cash Generation and Shareholder Returns in 2025 (prostřednictvím Business Wire). 12.02.2026. https://www.businesswire.com/news/home/20260211258317/en/Mercedes-Benz-Group-AG-Solid-Cash-Generation-and-Shareholder-Returns-in-2025-as-Product-Launch-Campaign-Gains-Traction
  23. Mercedes-Benz Group AG : Press Information – Financial Results Q2 2026. 28.07.2026. https://media.mercedes-benz.it/download/6e8308fc-63fb-4798-8414-8f8329766675/mercedes-benz_group_ag_press_information_financial_results_q2_2026.pdf
  24. BMW Group : BMW Group Jahreskonferenz 2026. 12.03.2026. https://www.bmwgroup.com/de/news/allgemein/2026/bmw-group-jahreskonferenz-2026.html
  25. BMW Group : Rede Walter Mertl (CFO) zum Quartalsbericht Q2 2026. 30.07.2026. https://www.press.bmwgroup.com/austria/article/detail/T0459757DE
  26. Reuters (prostřednictvím TradingView) : US confirms EU autos and auto parts 15% tariffs started Aug 1. Září 2025. Sekundární zdroj https://es.tradingview.com/news/reuters.com,2025:newsml_L2N3VB0N6:0-us-confirms-eu-autos-and-auto-parts-15-tariffs-started-aug-1
  27. Europäische Kommission : The EU-US trade deal. Stav k 27.07.2026. https://commission.europa.eu/topics/trade/eu-us-trade-deal_en
  28. Autohaus (dpa) : Neue US-Autozölle: EU setzt auf schnellen Kompromiss. 06.05.2026. Sekundární zdroj https://www.autohaus.de/nachrichten/politik/neue-us-autozoelle-eu-setzt-auf-schnellen-kompromiss-3801079
  29. Statistisches Bundesamt : Pressemitteilung N004 – Exporte in die USA Januar bis November 2025. 20.01.2026. https://www.destatis.de/DE/Presse/Pressemitteilungen/2026/01/PD26_N004_51.html
  30. Statistisches Bundesamt : Pressemitteilung Nr. 296 – Kfz-Exporte 1. Halbjahr 2026. 20.08.2026. https://www.destatis.de/DE/Presse/Pressemitteilungen/2026/08/PD26_296_51.html
  31. Reuters (prostřednictvím MarketScreener) : Germany lobby group says China's rare earth curbs could halt auto output. 03.06.2025. Sekundární zdroj https://uk.marketscreener.com/quote/stock/VOLKSWAGEN-AG-436737/news/Exclusive-Germany-lobby-group-says-China-s-rare-earth-curbs-could-halt-auto-output-50142156/
  32. Reuters (prostřednictvím Sowetan) : Auto sector grapples with Nexperia disruption amid hopes for Dutch-China talks. 19.11.2025. Sekundární zdroj https://www.sowetan.co.za/motoring/2025-11-19-auto-sector-grapples-with-nexperia-disruption-amid-hopes-for-dutch-china-talks
  33. ZDFheute : Nexperia-Chips: China macht Ausnahme für zivile Zwecke. 08.11.2025. Sekundární zdroj https://www.zdfheute.de/wirtschaft/nexperia-chips-eu-china-ausnahme-halbleiter-100.html
  34. ifo Institut : German automotive industry struggling to emerge from crisis. 04.05.2026. https://www.ifo.de/en/facts/2026-05-04/german-automotive-industry-struggling-emerge-crisis
  35. Europäische Kommission : IP/25/3051 – Paket für einen sauberen und wettbewerbsfähigen Automobilsektor. 16.12.2025. https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_25_3051
  36. electrive : EU-Verkehrsausschuss vertagt Abstimmung über das Auto-Paket. 02.10.2026. Sekundární zdroj (odborný tisk) https://www.electrive.net/2026/10/02/eu-verkehrsausschuss-vertragt-abstimmung-ueber-das-auto-paket/
  37. VDA / Prognos : Prognos-Studie zur Beschäftigung in der Automobilindustrie. 28.10.2024. https://www.vda.de/de/presse/Pressemeldungen/2024/241029_Prognos-Studie_zur_Beschaeftigung_in_der_Automobilindustrie
  38. Fraunhofer IAO : Automobilindustrie 2040 (ELAB 2040) – Auswirkungen und Chancen für Beschäftigung und Wertschöpfung. Červenec 2026. Zadavatelé: Gesamtmetall, bayme vbm vbw, Südwestmetall https://www.iao.fraunhofer.de/de/presseservice/aktuelles/automobilindustrie-2040-studie-zeigt-auswirkungen-und-chancen-fuer-beschaeftigung-und-wertschoepfung.html
  39. EY : EY Industriebarometer Q1 2026. 25.05.2026. https://www.ey.com/de_de/newsroom/2026/05/ey-industriebarometer-q1-2026
  40. EY : EY Industriebarometer Q4 2025. 17.02.2026. https://www.ey.com/de_de/newsroom/2026/02/ey-industriebarometer-q4-2025
  41. Robert Bosch GmbH : Presse-Statement zu Entwicklungen bei Bosch Mobility. 25.09.2025. https://www.bosch-presse.de/pressportal/de/de/aktuelles-presse-statement-zu-entwicklungen-bei-bosch-mobility-279232.html
  42. tagesschau.de : Autozulieferer ZF will bis zu 14.000 Stellen streichen. 26.07.2024. Sekundární zdroj https://www.tagesschau.de/wirtschaft/unternehmen/automobilzulieferer-zf-stellen-streichen-100.html
  43. SWR Aktuell : Neuer ZF-Vorstandsvorsitzender übernimmt und gibt Einigung bekannt. 01.10.2025. Sekundární zdroj https://www.swr.de/swraktuell/baden-wuerttemberg/friedrichshafen/neuer-zf-vorstandsvorsitzender-uebernimmt-und-gibt-einigung-bekannt-100.html
  44. ZDFheute (dpa) : Continental baut weitere Stellen ab. 18.02.2025. Sekundární zdroj https://www.zdfheute.de/wirtschaft/unternehmen/continental-stellenabbau-hessen-bayern-standortschliessung-100.html
  45. Reuters : German auto supplier Aumovio announces up to 4,000 job cuts. 27.01.2026. https://www.reuters.com/business/german-auto-supplier-aumovio-announces-up-4000-job-cuts-2026-01-27/
  46. Schaeffler AG : Pressemitteilung zum Stellenabbau in Europa. 05.11.2024. https://www.schaeffler.com/de/medien/pressemitteilungen/pressemitteilung-details.jsp?id=88057858
  47. SWR Aktuell : Mahle will weitere 1.000 Stellen streichen. 03.11.2025. Sekundární zdroj https://www.swr.de/swraktuell/baden-wuerttemberg/mahle-will-weitere-1000-stellen-streichen-100.html
  48. Brose : Brose repositions itself. 17.12.2024. https://www.brose.com/us-en/brose-americas/press/2024/brose-repositions-itself.html
  49. Robert Bosch GmbH : Jahrespressekonferenz 2026 (tisková zpráva s klíčovými údaji). 16.04.2026. https://www.bosch-presse.de/pressportal/de/media/dam_images/pi12056/apc2026_leit-pi_en_final_ohnesperrfrist_mitkenndaten.pdf
  50. Falkensteg : Insolvenzen 2025: Fieberzustand im deutschen Mittelstand. Začátek 2026. https://falkensteg.com/media/insolvenzen-2025-fieberzustand-im-deutschen-mittelstand
  51. Falkensteg : 5-nach-12-Insolvenzreport: Großinsolvenzen verharren auf hohem Niveau (Q2 2026). 2026. https://falkensteg.com/media/5-nach-12-insolvenzrerport-grossinsovenzen-verharren-auf-hohem-niveau
  52. RSM Ebner Stolz : Automotive-Studie 2026: Automobilzulieferer in der Strukturkrise. 31.08.2026. https://www.ebnerstolz.de/de/unser-angebot/branchen/automotive/studie-automobilzulieferer-strukturkrise-2026-handlungsfelder-mittelstand-111590.html
  53. WDR : Automobilzulieferer Kiekert in Heiligenhaus stellt Insolvenzantrag. Září 2025. Sekundární zdroj https://www1.wdr.de/nrw/bergisches-land/kreis-mettmann/heiligenhaus-automobilzulieferer-kiekert-insolvenz-100.html
  54. Automobil Industrie (Vogel), vyhodnocení Falkensteg : Zulieferer-Insolvenzen 2025: Rettungsquote. 08.07.2026. Sekundární zdroj (odborný tisk) https://www.automobil-industrie.vogel.de/zulieferer-insolvenzen-2025-rettungsquote-struktur-problem-investoren-a-fab6efdb512eb8e55893ac81228e9902/
  55. Roland Berger / Lazard : Globale Automobilzuliefererstudie: Umsatzrendite sinkt auf 4,7 Prozent. 05.05.2025. https://rolandberger.mynewsdesk.com/pressreleases/globale-automobilzuliefererstudie-umsatzrendite-sinkt-im-branchendurchschnitt-auf-nur-noch-47-prozent-3383843.pdf
  56. Boston Consulting Group : The 2026 Global Automotive Supplier Study. 05.03.2026. https://www.bcg.com/publications/2026/the-2026-global-automotive-supplier-study
  57. PwC Strategy& : Automobilzuliefererstudie 2026. 20.08.2026. https://www.strategyand.pwc.com/de/de/branchen/automobil/automobilzulieferer.html
  58. VDA : VDA-Umfrage im automobilen Mittelstand (září 2025, n=158). 05.10.2025. https://www.vda.de/de/presse/Pressemeldungen/2025/251006_PM_Umfrage_HG_II_HG_III
  59. VDA : Pressemitteilung zur Jahrespressekonferenz 2026 (průzkum mezi malými a středními podniky leden 2026, n=124). Únor 2026. https://www.vda.de/de/presse/Pressemeldungen/2026/260210_PM_Jahrespressekonferenz
  60. VDA : VDA-Umfrage: Automobiler Mittelstand am Standort Deutschland unter großem Druck (průzkum květen 2026, n=116). 16.06.2026. https://www.vda.de/de/presse/Pressemeldungen/2026/260617_PM_Mittelstandstag_2026
  61. Roland Berger : Automotive SME survey 2026: Private equity to the rescue?. Září 2026. https://www.rolandberger.com/de/Insights/Publications/Automotive-SME-survey-2026-Private-equity-to-the-rescue.html
  62. produktion.de : Automobilzulieferer flüchten aus der Branche. 24.11.2025. Sekundární zdroj (odborný tisk) https://www.produktion.de/wirtschaft/automobilzulieferer-fluechten-aus-der-branche/2147102
  63. FTI-Andersch / Institut für Demoskopie Allensbach : Allensbach-Studie zur Automobilindustrie: In diese Branchen wollen Zulieferer expandieren. Podzim 2025. n=47 dodavatelů https://www.fti-andersch.com/de/news/allensbach-studie-zur-automobilindustrie-in-diese-branchen-wollen-zulieferer-expandieren/
  64. VDA : Automotive SMEs pessimistic about current situation (říjen 2024, n=145). 04.11.2024. https://www.vda.de/en/press/press-releases/2024/241105_PM_automotive_smes_pessimistic_about_current_situation
  65. IHK Nürnberg für Mittelfranken / IW Consult : Betriebe öffnen sich für neue Branchen (WiM 12/2025–01/2026). Prosinec 2025. https://www.ihk-nuernberg.de/wim-wirtschaft-in-mittelfranken/ihk-magazin-wim-122025-012026/details/betriebe-oeffnen-sich-fuer-neue-branchen
  66. Atreus : Automotive Studie 2026: Strategische Entscheidungen für die Zukunftsfähigkeit der Automobilindustrie. 20.05.2026. https://www.atreus.de/publikation/studien/strategische-entscheidungen-fuer-die-zukunftsfaehigkeit-der-automobilindustrie/
  67. Roland Berger : Zeitenwende im automobilen Mittelstand – Neue Wachstumswege jenseits der Branche. 02.09.2025. https://www.rolandberger.com/de/Insights/Publications/Zeitenwende-im-automobilen-Mittelstand-Neue-Wachstumswege-jenseits-der-Branche.html
  68. tagesschau.de : Industrie: Deutz und ZF setzen auf Rüstung. 13.08.2025. Sekundární zdroj https://www.tagesschau.de/industrie-deutz-ruestung-100.html
  69. dpa-AFX : Schaeffler will verstärkt in das Rüstungsgeschäft. 22.12.2025. Sekundární zdroj https://www.boerse-online.de/dpa-afx/schaeffler-will-verstaerkt-in-das-ruestungsgeschaeft-491744.html
  70. Schaeffler AG (EQS-News) : Schaeffler mit solidem Geschäftsjahr 2025. 03.03.2026. https://www.boerse-online.de/dpa-afx/eqs-news-schaeffler-mit-solidem-geschaeftsjahr-2025-deutsch-506375.html
  71. DIHK : Insight Sicherheits- und Verteidigungsindustrie, Jahresbeginn 2026. Stav k březnu 2026, zveřejněno 07.04.2026. Doplňující otázka, téměř 5.000 průmyslových podniků https://www.dihk.de/resource/blob/175814/b3faceeac22efff4c2295209be83797d/konjunktur-dihk-insight-verteidigungsindustrie-jahresbeginn-2026-data.pdf
  72. fundresearch (dpa) o studii IAB autorů Weber/Yilmaz : IAB-Studie: Rüstung kann Jobverluste nicht ausgleichen. 21.09.2026. Sekundární zdroj (dpa) https://www.fundresearch.de/nachrichten/iab/2026/09/iab-studie-ruestung-kann-jobverluste-nicht-ausgleichen-546189.php
  73. IAB : IAB-Kurzbericht 17/2026 – Prognose 2026/2027. 24.09.2026. https://doku.iab.de/kurzber/2026/kb2026-17.pdf
  74. Börsen-Zeitung : Schaeffler peilt verdoppeltes Ergebnis an. 16.09.2025. Sekundární zdroj https://www.boersen-zeitung.de/unternehmen-branchen/schaeffler-peilt-verdoppeltes-ergebnis-an
  75. Deutscher Bundestag : Textarchiv KW 37/2026 – Haushalt 2027, Einzelplan 14. Září 2026. https://www.bundestag.de/dokumente/textarchiv/2026/kw37-de-a-1194766
  76. BDLI : BDLI-Branchendaten 2026: Luft- und Raumfahrtindustrie erreicht neue Rekorde. 27.05.2026. https://www.bdli.de/en/meldungen/bdli-branchendaten-2026-luft-und-raumfahrtindustrie-erreicht-neue-rekorde-bei-umsatz-und
  77. e-mobil BW / KIT wbk : Wissen Kompakt: Diversifizierungsmöglichkeiten – Luft- und Raumfahrt. Září 2025. https://www.e-mobilbw.de/fileadmin/media/e-mobilbw/Publikationen/Studien/Wissen_Kompakt__Luft-_und_Raumfahrt.pdf
  78. ZfK – Zeitung für kommunale Wirtschaft : Netzentwicklungsplan Strom 2025: Entwurf der Übertragungsnetzbetreiber. 11.12.2025. Sekundární zdroj (odborný tisk) https://www.zfk.de/politik/regulierung/strom-2025-netzentwicklungsplan-uenb
  79. ZfK – Zeitung für kommunale Wirtschaft : Trafos werden zum Nadelöhr: Wo Stadtwerke umdenken müssen. 22.06.2026. Sekundární zdroj (odborný tisk) https://www.zfk.de/energie/strom/trafos-nadeloehr-netzausbau-stadtwerke-stromnetz-beschaffung
  80. Verband der Bahnindustrie in Deutschland (VDB) : Bilanzzahlen Bahnindustrie 2025. 01.06.2026. https://www.bahnindustrie.info/de/presse/pressemitteilungen/bilanzzahlen-bahnindustrie-2025-zeigen-mit-planungssicherheit-gelingt-infrastrukturhochlauf-auf-der-schiene/
  81. SPECTARIS : Medizintechnik: Leichtes Wachstum dank Ausland. 13.11.2025. https://www.spectaris.de/fileadmin/Content/Pressemitteilungen/2025/Medizintechnik/SPECTARIS-PM_Medizintechnik_leichtes_Wachstum.pdf
  82. Hochschule Pforzheim (prof. B. Kölmel), prostřednictvím TraFoNetz : Potenzial der Medizintechnik als Diversifizierungsfeld für Automobilzulieferer. Duben 2025. https://trafonetz.de/wp-content/uploads/2025/08/Automobilzulieferer-im-Medizintechnik-Markt.pdf
  83. Bitkom (studie ve spolupráci s Borderstep) : Rechenzentren in Deutschland: KI treibt Wachstum. 10.11.2025. https://www.bitkom.org/Presse/Presseinformation/Rechenzentren-Deutschland-KI-treibt-Wachstum
  84. Infineon Technologies AG : An impulse for Germany, Europe and the world: Smart Power Fab Dresden. 02.07.2026. https://www.infineon.com/press-release/2026/ifxpr202607-117
  85. Germany Trade & Invest : TSMC breaks ground, secures subsidy for German plant. 20.08.2024. https://www.gtai.de/en/meta/press/tsmc-breaks-ground-secures-subsidy-for-german-plant-1813224
  86. Deutscher Bundestag : Textarchiv KW 12/2025 – Sondersitzung: Änderung des Grundgesetzes. 18.03.2025. https://bundestag.de/dokumente/textarchiv/2025/kw12-de-sondersitzung-1056916
  87. ESuT – Europäische Sicherheit & Technik : Bundesrat stimmt Grundgesetzänderungen zu. 21.03.2025. Odborné médium https://esut.de/2025/03/meldungen/58320/bundesrat-stimmt-grundgesetzaenderungen-zu/
  88. Bundesregierung : Sondervermögen für Infrastruktur und Klimaneutralität. 19.03.2026. https://www.bundesregierung.de/breg-de/aktuelles/sondervermoegen-2356240
  89. NATO : The Hague Summit Declaration. 25.06.2025. https://www.nato.int/cps/en/natohq/official_texts_236705.htm
  90. Europäische Kommission : Future of European defence (ReArm Europe / Readiness 2030, SAFE). Stav k říjnu 2025. https://commission.europa.eu/topics/defence/future-european-defence_en
  91. Deutscher Bundestag : Textarchiv KW 03/2026 – Beschleunigte Planung und Beschaffung für die Bundeswehr. 15.01.2026. https://www.bundestag.de/dokumente/textarchiv/2026/kw03-de-bundeswehr-1134324
  92. Deutscher Bundestag : Textarchiv KW 17/2026 – Vergabebeschleunigungsgesetz. 23.04.2026. https://www.bundestag.de/dokumente/textarchiv/2026/kw17-de-vergaben-1166782
  93. Rheinmetall AG : Bilanzvorlage Geschäftsjahr 2025. 11.03.2026. https://www.rheinmetall.com/de/media/news-watch/news/2026/03/2026-03-11-rheinmetall-bilanzvorlage-geschaeftsjahr-2025
  94. Rheinmetall AG : Halbjahresfinanzbericht H1 2026. 06.08.2026. https://www.rheinmetall.com/de/media/news-watch/news/2026/08/2026-08-06-rheinmetall-pressemitteilung-halbjahresfinanzbericht-h1
  95. KNDS : KNDS achieves strong revenue growth and record order intake in 2025. 26.05.2026. https://knds.com/en/press-releases/knds-achieves-strong-revenue-growth-and-record-order-intake-in-2025
  96. HENSOLDT AG (EQS-News) : Geschäftsjahr 2025: HENSOLDT erzielt Rekord-Auftragseingang. 26.02.2026. https://www.boerse-online.de/dpa-afx/eqs-news-geschaeftsjahr-2025-hensoldt-erzielt-rekord-auftragseingang-und-bestaetigt-strukturellen-wachstumspfad-deutsch-505009.html
  97. AUMOVIO SE : HENSOLDT and AUMOVIO partner to support job-to-job transitions. 16.03.2026. https://www.aumovio.com/en/company/press/press-releases/20260316-hensoldt-cooperation.html
  98. Börsen-Zeitung (dpa/Reuters) : Boom der Rüstungssparte beflügelt Diehl. 07.07.2026. Sekundární zdroj https://www.boersen-zeitung.de/unternehmen-branchen/boom-der-ruestungssparte-befluegelt-diehl
  99. RENK Group AG : Fiscal year 2025: RENK achieves annual targets with new record revenue and order backlog. 05.03.2026. https://www.renk.com/en/newsroom/news/press-releases/2026/fiscal-year-2025-renk-group-ag-achieves-annual-targets-with-new-record-revenue-and-order-backlog
  100. Lobbyregister des Deutschen Bundestages : Eintrag R001623 – BDSV. Stav k 25.09.2026. https://www.lobbyregister.bundestag.de/suche/R001623
  101. Rheinmetall AG : Rheinmetall und Continental kooperieren bei HR. 14.06.2024. https://www.rheinmetall.com/de/media/news-watch/news/2024/06/2024-06-14-rheinmetall-und-continental-kooperieren-bei-hr
  102. Reuters : Rheinmetall to repurpose two German factories to make defence equipment. 24.02.2025. https://www.reuters.com/markets/europe/rheinmetall-repurpose-two-german-factories-make-defence-equipment-2025-02-24/
  103. Land Nordrhein-Westfalen : Minister Laumann besucht Werk von Rheinmetall in Neuss. 20.08.2025. https://www.land.nrw/pressemitteilung/minister-laumann-besucht-werk-von-rheinmetall-neuss
  104. dpa-AFX : Hensoldt-Chef Dörre will Personal weiter aufstocken. 19.03.2025. Sekundární zdroj https://www.boerse-online.de/dpa-afx/hensoldt-chef-doerre-will-personal-weiter-aufstocken-bereit-fuer-finanzpaket-435002.html
  105. Börsen-Zeitung : Hensoldt wirbt um Bosch-Beschäftigte. 04.08.2026. Sekundární zdroj https://www.boersen-zeitung.de/news/bz-all-rss/unternehmen-branchen/hensoldt-wirbt-um-bosch-beschaeftigte
  106. Börsen-Zeitung (dpa-AFX) : Rüstungsteam am Bodensee. 24.09.2026. Sekundární zdroj https://www.boersen-zeitung.de/unternehmen-branchen/ruestungsteam-am-bodensee
  107. dpa-AFX : ROUNDUP 2: VW-Werk Osnabrück soll Rüstungsstandort werden. 07.09.2026. Sekundární zdroj https://www.boerse-online.de/dpa-afx/roundup-2-vw-werk-osnabrueck-soll-ruestungsstandort-werden-549778.html
  108. Land Nordrhein-Westfalen : Nordrhein-Westfalen plant neues Technologie- und Entwicklungszentrum für Verteidigung. 15.02.2026. https://www.land.nrw/pressemitteilung/nordrhein-westfalen-plant-neues-technologie-und-entwicklungszentrum-fuer
  109. dpa-AFX : ROUNDUP: Rüstungskonzern KNDS übernimmt Alstom-Werk in Görlitz. 05.02.2025. Sekundární zdroj https://www.boerse-online.de/dpa-afx/roundup-ruestungskonzern-knds-uebernimmt-alstom-werk-in-goerlitz-425538.html
  110. Bundeswehr / BAAINBw : AQAP – Quality Assurance Requirements NATO. Bez data. https://www.bundeswehr.de/en/organization/equipment/contract-award/quality-management/aqap-quality-assurance-requirements-nato
  111. Bundeswehr / BAAINBw : Qualitätsmanagement (Vergabe). Bez data. https://www.bundeswehr.de/de/organisation/ausruestung-baainbw/vergabe/qualitaetsmanagement
  112. BMWE-Sicherheitsforum : Geheimschutzhandbuch, oddíl 2.1. Bez data. https://www.bmwe-sicherheitsforum.de/handbuch/text/?fk_menu=27
  113. BMWE-Sicherheitsforum : Geheimschutzhandbuch, oddíl 2.4 (bezpečnostní osvědčení). Bez data. https://www.bmwe-sicherheitsforum.de/handbuch/text/?fk_menu=34
  114. Bundesministerium der Justiz : § 2 Gesetz über die Kontrolle von Kriegswaffen. Platné znění. https://www.gesetze-im-internet.de/krwaffkontrg/__2.html
  115. Bundesministerium der Justiz : § 8 Außenwirtschaftsverordnung. Platné znění. https://www.gesetze-im-internet.de/awv_2013/__8.html
  116. BAFA : Güterlisten (Ausfuhrliste Teil I Abschnitt A). Bez data. https://www.bafa.de/DE/Aussenwirtschaft/Ausfuhrkontrolle/Gueterlisten/gueterlisten_node.html
  117. Börsen-Zeitung : Wenn der Autozulieferer plötzlich in Rüstung macht. 09.10.2025. Analýza https://www.boersen-zeitung.de/meinung-analyse/wenn-der-autozulieferer-ploetzlich-in-ruestung-macht
  118. Logistik Heute (dpa) : Auto-Zulieferbranche: Studie sieht Chancen der Rüstungsindustrie. 18.03.2026. Sekundární zdroj https://logistik-heute.de/news/auto-zulieferbranche-studie-sieht-chancen-der-ruestungsindustrie-254861.html
  119. Airbus : Airbus reports Full-Year (FY) 2025 results. Únor 2026. https://www.airbus.com/en/newsroom/press-releases/2026-02-airbus-reports-full-year-fy-2025-results
  120. Airbus : Airbus reports Half-Year (H1) 2026 results. 29.07.2026. https://www.airbus.com/en/newsroom/press-releases/2026-07-airbus-reports-half-year-h1-2026-results
  121. Airbus : Join Airbus Global Supplier Network. Stav k 16.03.2026. https://www.airbus.com/en/becoming-an-airbus-supplier/join-airbus-global-supplier-network
  122. Performance Review Institute : Nadcap. Bez data. https://www.p-r-i.org/nadcap/
  123. Bundesnetzagentur : Bundesnetzagentur startet Konsultation des Netzentwicklungsplans zum Stromnetzausbau. 12.06.2026. https://bundesnetzagentur.de/SharedDocs/Pressemitteilungen/DE/2026/20260612_NEP.html
  124. pv magazine (průzkum BDEW) : BDEW: Mindestens 78 Gigawatt an großen Batteriespeichern bereits genehmigt. 27.11.2025. Sekundární zdroj (odborný tisk) https://www.pv-magazine.de/2025/11/27/bdew-mindestens-78-gigawatt-an-grossen-batteriespeichern-bereits-genehmigt/
  125. FA Wind und Solar (na objednávku BWE a VDMA Power Systems) : Status des Windenergieausbaus an Land in Deutschland – Jahr 2025. 15.01.2026. https://www.fachagentur-wind-solar.de/fileadmin/Veroeffentlichungen/Wind/Analysen/FA_Wind_Solar_Status_des_Windenergieausbaus_an_Land_Jahr_2025.pdf
  126. Bundesverband Wärmepumpe (BWP) : Über 50 Prozent im Plus: Wärmepumpen-Absatz steigt 2025 deutlich. 27.01.2026. https://www.waermepumpe.de/presse/pressemitteilungen/details/ueber-50-prozent-im-plus-waermepumpen-absatz-steigt-2025-deutlich/
  127. Bundesverband Wärmepumpe (BWP) : Wärmepumpen-Absatz wächst im ersten Halbjahr auf 195.000 Anlagen. 06.08.2026. https://www.waermepumpe.de/presse/pressemitteilungen/details/waermepumpen-absatz-waechst-im-ersten-halbjahr-auf-195000-anlagen/
  128. Bundesverband Wärmepumpe (BWP) : Wärmepumpenbranche dämpft Erwartungen an Marktentwicklung. 30.03.2026. https://www.waermepumpe.de/presse/pressemitteilungen/details/waermepumpenbranche-daempft-erwartungen-an-marktentwicklung/
  129. EWI – Energiewirtschaftliches Institut an der Universität zu Köln : Elektrolysehochlauf in Deutschland verläuft stockend. 20.01.2026. https://www.ewi.uni-koeln.de/cms/wp-content/uploads/2026/01/20260120_PM_EWI-Analyse_Elektrolysehochlauf-in-Deutschland-verlaeuft-stockend-.pdf
  130. Verband der Bahnindustrie in Deutschland (VDB) : InnoTrans 2026: Bahnindustrie als Wachstumsfaktor. 21.09.2026. https://www.bahnindustrie.info/de/presse/pressemitteilungen/innotrans-2026-bahnindustrie-als-wachstumsfaktor/
  131. Volksstimme (dpa), analýza Allianz pro Schiene / SCI Verkehr : Bund investierte 2025 mehr als 220 Euro pro Kopf in Schiene. 15.07.2026. Sekundární zdroj (dpa) https://www.volksstimme.de/deutschland-und-welt/wirtschaft/bund-investierte-2025-mehr-als-220-euro-pro-kopf-in-schiene-4285821
  132. Verband der Bahnindustrie in Deutschland (VDB) : Bahnindustrie begrüßt Vorstellung des Infrastrukturplans. 06.10.2026. https://www.bahnindustrie.info/de/presse/pressemitteilungen/bahnindustrie-begruesst-vorstellung-des-infrastrukturplans-als-einstieg-in-den-systemwechsel-mit-hand-und-fuss/
  133. DNV : New standard aims to improve railway sustainability (ISO 22163). 24.01.2024. https://www.dnv.com/news/2024/new-standard-aims-to-improve-railway-sustainability-252333/
  134. TÜV Rheinland : Zertifizierungen im Schienenfahrzeugbau nach EN 15085-2. Bez data. https://www.tuv.com/luxembourg/de/zertifizierungen-im-schienenfahrzeugbau-nach-en-15085-2.html
  135. Deutsche Bahn AG, dodavatelský portál : Herstellerbezogene Produktqualifikation (HPQ). Bez data. https://lieferanten.deutschebahn.com/lieferanten/Bedarfe-der-DB/Qualitaetssicherung/Infrastruktur/Herstellerbezogene-Produktqualifikation-HPQ--8519352
  136. SPECTARIS : The Medtech Industry 2025/26. 2025. https://www.spectaris.de/fileadmin/Content/Medizintechnik/Zahlen-Fakten-Publikationen/spectaris_the_medtech_industry_flyer_2025-26_web.pdf
  137. BVMed : BVMed-Herbstumfrage zur Lage der MedTech-Branche (n=120). 06.10.2026. https://www.bvmed.de/verband/presse/pressemeldungen/bvmed-herbstumfrage-zur-lage-der-medtech-branche-zeigt-steigende-kosten-unternehmen-erwarten-besseren-innovationszugang
  138. EUR-Lex : Verordnung (EU) 2017/745 über Medizinprodukte (MDR), čl. 10 odst. 9. 05.04.2017. https://eur-lex.europa.eu/legal-content/DE/TXT/?uri=CELEX:32017R0745
  139. EUR-Lex : Verordnung (EU) 2023/607 (přechodné lhůty MDR). 15.03.2023. https://eur-lex.europa.eu/legal-content/DE/TXT/?uri=CELEX:32023R0607
  140. produktion.de (VDMA) : Maschinenbau 2025: Personalabbau setzt sich fort. 19.08.2025. Sekundární zdroj (odborný tisk) https://www.produktion.de/wirtschaft/maschinenbau-2025-personalabbau-setzt-sich-fort/1668988
  141. top agrar (VDMA Landtechnik) : Landtechnik-Konjunktur stabilisiert sich vorerst. 10.03.2026. Sekundární zdroj (odborný tisk) https://www.topagrar.com/technik/news/landtechnik-konjunktur-stabilisiert-sich-vorerst-20023915.html
  142. Kendrion N.V. : Kendrion to focus entirely on Industrial, sells Automotive business in Europe and US. 12.04.2024. https://www.kendrion.com/de/newsroom/detail/news/kendrion-to-focus-entirely-on-industrial-sells-automotive-business-in-europe-and-us
  143. Kendrion N.V. : Press release FY 2025. 27.02.2026. https://www.kendrion.com/fileadmin/user_upload/Downloads/Press_releases/PR_2026/Q4FY2025_-Press_release_Kendrion_FINAL.pdf
  144. Stabilus SE (EQS-News) : Stabilus bestätigt auf Kapitalmarkttag Ziele bis 2030. 04.06.2025. https://www.boerse-online.de/dpa-afx/eqs-news-stabilus-bestaetigt-auf-kapitalmarkttag-ziele-bis-2030-deutsch-450520.html
  145. Schaeffler AG (EQS-News) : Schaeffler und Neura Robotics starten Technologiepartnerschaft. 04.11.2025. https://www.boerse-online.de/dpa-afx/eqs-news-schaeffler-und-neura-robotics-starten-zukunftsweisende-technologiepartnerschaft-deutsch-481086.html
  146. Humanoid (SKL Robotics) : Humanoid secures landmark deal with Schaeffler to deploy thousands of humanoid robots. 13.05.2026. Údaj partnera https://thehumanoid.ai/humanoid-secures-landmark-deal-with-schaeffler-to-deploy-thousands-of-humanoid-robots/
  147. Schaeffler AG : Pressemitteilung Hannover Messe 2025 (PEM-Elektrolyse). 01.04.2025. https://www.schaeffler.de/de/news_medien/pressemitteilungen/pressemitteilungen_detail.jsp?id=88087170
  148. Robert Bosch GmbH : Bosch will beim Heizen, Lüften und Kühlen deutlich schneller wachsen als der Markt. 01.08.2025. https://www.bosch-presse.de/pressportal/de/de/bosch-will-beim-heizen-lueften-und-kuehlen-deutlich-schneller-wachsen-als-der-markt-278016.html
  149. MAHLE GmbH : MAHLE entwickelt für Infineon leistungsstarke Elektronik-Kühlung für Rechenzentren. 08.07.2026. https://newsroom.mahle.com/global/media/global_news/2026/07-mahle-develops-high-performance-electronic-cooling-unit-for-infineon-data-center-applications/20260708_mahle_pm_mahle-x-infineon_de.pdf
  150. MAHLE GmbH : Cooling module for stationary battery storage. 15.10.2025. https://newsroom.mahle.com/global/media/global_news/2025/10-stationary-battery-storage/20251015_mahle_pr_cooling-module-for-stationary-battery-storage.pdf
  151. ElringKlinger AG : Hydrogen Technology World Expo 2026: EKPO bringt Brennstoffzellentechnologie in energieintensive Spezialfahrzeuge. 12.10.2026. https://www.elringklinger.de/newsroom/mitteilungen/pressemitteilung/hydrogen-technology-world-expo-2026-ekpo-bringt-brennstoffzellentechnologie-in-energieintensive-spezialfahrzeuge
  152. ElringKlinger AG : Financial Statements 2025 (HGB). 2026. https://elringklinger.de/fileadmin/user_upload/elk-2025-hgb-jahresabschluss-en__2_.pdf
  153. Rheinmetall AG : Verkauf besiegelt: Rheinmetall trennt sich von ziviler Sparte. 03.06.2026. https://www.rheinmetall.com/Rheinmetall%20Group/Presse/News/Documents/2026/06/2026-06-03-verkauf-besiegelt-rheinmetall-trennt-sich-von-ziviler-sparte.pdf
  154. Rheinmetall AG : Rheinmetall opened a new hybrid plant in Szeged, Hungary. 19.12.2025. https://www.rheinmetall.com/en/media/news-watch/news/2025/12/2025-12-19-rheinmetall-opened-a-new-hybrid-plant-in-szeged-hungary
  155. Bosch Rexroth AG : Bosch Rexroth keeps sales stable in 2025 and sees growth prospects in 2026. 21.04.2026. https://www.boschrexroth.com/en/at/company/press/bosch-rexroth-keeps-sales-stable-in-2025-and-sees-growth-prospects-in-2026-38400.html
  156. Bundesministerium der Justiz : § 48 Sektorenverordnung (kvalifikační systémy). Platné znění. https://www.gesetze-im-internet.de/sektvo_2016/__48.html
  157. KNDS : Suppliers. Bez data. https://knds.com/en/suppliers
  158. HENSOLDT : Procurement at HENSOLDT. Bez data. https://www.hensoldt.net/company/procurement
  159. Rheinmetall AG : Lieferanten – Downloads (dodavatelské dokumenty podle dceřiných společností). Bez data. https://www.rheinmetall.com/de/lieferanten/download
  160. Bundeswehr / BAAINBw : Vergabe bei der Bundeswehr. Bez data. https://www.bundeswehr.de/de/organisation/ausruestung-baainbw/vergabe
  161. TransnetBW GmbH : Einkauf. Bez data. https://www.transnetbw.de/de/unternehmen/portraet/einkauf
  162. Messe Berlin : Rekorde zum Jubiläum: InnoTrans 2026 zieht erfolgreiche Bilanz. 01.10.2026. https://www.innotrans.de/de/presse/pressemitteilungen/news_39360.html
  163. Messe Berlin : ILA Berlin 2026 sets new standards. Červen 2026. https://ila-berlin.de/en/press/ila-berlin-2026-sets-new-standards-increased-attendance-and-record-international
  164. Deutsche Messe : Hannover Messe 2026: Industry points the way to a competitive future. Duben 2026. https://www.messe.de/en/newsroom/press-releases/deutsche-messe-ag/press-release_10304
  165. Solar Promotion / FMB : Abschluss The smarter E Europe 2026. 25.06.2026. https://www.thesmartere.de/pressemeldung/abschluss-the-smarter-e-europe-2026
  166. Messe Düsseldorf : Abschlussbericht MEDICA 2025 und COMPAMED 2025. 20.11.2025. https://www.medica-tradefair.com/en/Media_News/Press/Press_material/Press_Releases/Press_Releases/International_decision-makers_in_the_healthcare_industry_rely_on_MEDICA_2025_and_COMPAMED_2025_in_D%C3%BCsseldorf
  167. E-world energy & water : Starkes Plus bei Ausstellern, Besuchern und Internationalität. 12.02.2026. https://e-world-essen.com/neuigkeiten/starkes-plus-bei-ausstellern-besuchern-und-internationalitaet-e-world-energy-water-im-jubilaeumsjahr-auf-rekordkurs/
  168. NürnbergMesse : Enforce Tac. Stav k 2026. https://www.enforcetac.com/de-de
  169. AFCEA Bonn e.V. : 39. AFCEA Fachausstellung 2026. Květen 2026. https://www.afcea.de/news/detail-news/39-afcea-fachausstellung-2026.html
  170. COGES Events : Eurosatory 2026 – Bilanz (tisková zpráva). 07.07.2026. https://coges.cdn.mediactive-network.net/wp-content/uploads/2026/07/PR-Bilan-Eurosatory-Juillet.pdf
  171. Deutsche Messe : Hannover Messe with new exhibition format: Defense Production Area. 29.10.2025. https://www.hannovermesse.de/en/press/press-releases/hannover-messe/hannover-messe-with-new-exhibition-format-defense-production-area
  172. Deutsche Messe : DSEI Germany: Anspruch als richtungsweisende Plattform für Verteidigung und Sicherheit in Deutschland. 12.03.2026. https://www.messe.de/de/newsroom/pressemitteilungen/deutsche-messe-ag/pressemitteilung_9984
  173. BME / BDSV : SVI-Connect. Stav k 2026. https://www.svi-connect.com/
  174. Logistik Heute (dpa) : Beschaffung für Defence: BME und BDSV geben Update zu Matchmaking-Plattform. 27.01.2026. Sekundární zdroj https://logistik-heute.de/news/beschaffung-fuer-defence-bme-und-bdsv-geben-update-zu-matchmaking-plattform-246653.html
  175. Bundesministerium der Verteidigung : Industrie im Dialog. 2026. https://www.bmvg.de/de/aktuelles/dialog-industrie-staerkung-verteidigung-6081190
  176. Bayern Innovativ : TechHUB SVI. Bez data. https://www.bayern-innovativ.de/leistungen/sicherheit/techhub-svi/
  177. IHK zu Dortmund : Defence.Tech.NRW. Bez data. https://www.ihk.de/dortmund/menue/sicherheit-und-verteidigung/defence-tech-nrw-6956240
  178. e-mobil BW / Transformationswissen BW : Regionale Transformationsnetzwerke. Bez data. https://www.transformationswissen-bw.de/vernetzung/regionale-transformationsnetzwerke
  179. Forrester : The State Of Business Buying, 2026. 21.01.2026. https://www.forrester.com/press-newsroom/forrester-2026-the-state-of-business-buying/
  180. McKinsey & Company : The surprising economics of B2B growth (B2B Pulse 2026). 28.05.2026. https://www.mckinsey.com/capabilities/growth-marketing-and-sales/our-insights/the-surprising-economics-of-b2b-growth-the-new-survival-threshold-and-what-it-takes-to-thrive
  181. 6sense : 2025 Buyer Experience Report. 12.11.2025. Údaje poskytovatele https://6sense.com/newsroom/the-timeline-for-influencing-b2b-buyers-is-shrinking-insights-from-6senses-2025-buyer-experience-report/
  182. Instantly : Cold Email Benchmark Report 2026. 2026. Údaje poskytovatele, údaje platformy 2025 https://instantly.ai/cold-email-benchmark-report-2026
  183. Bundesministerium der Justiz : § 7 Gesetz gegen den unlauteren Wettbewerb (UWG). Platné znění. https://www.gesetze-im-internet.de/uwg_2004/__7.html
  184. electrive (údaje BMWi) : Bund legt milliardenschweren Zukunftsfonds für Autoindustrie auf. 18.08.2021. Sekundární zdroj https://www.electrive.net/2021/08/18/bund-legt-milliardenschweren-zukunftsfonds-fuer-autoindustrie-auf/
  185. Friedrich-Ebert-Stiftung : Wie der Nordschwarzwald seine Autozulieferer zukunftsfähig macht. 21.06.2024. https://www.fes.de/news/wie-der-nordschwarzwald-seine-autozulieferer-zukunftsfaehig-macht
  186. Förderdatenbank des Bundes : Förderung von regionalen Transformationsnetzwerken der Fahrzeug- und Zulieferindustrie (oznámení 2021). Stav k 2025. https://www.foerderdatenbank.de/FDB/Content/DE/Foerderprogramm/Bund/BMWi/bmwe-fahrzeug-zulieferindustrie-865466.html
  187. Förderdatenbank des Bundes : Regionale Transformations-Netzwerke (Modul A). Stav k 2026. https://www.foerderdatenbank.de/FDB/Content/DE/Foerderprogramm/Bund/BMWi/regionale-transformations-netzwerke-modul-a.html
  188. Umweltpakt Bayern, Förderfibel : Transformationsfonds für bayerische Unternehmen im Umbruch. Stav k 29.10.2025. https://www.umweltpakt.bayern.de/werkzeuge/foerderfibel/programme/407/
  189. NBank : Produktinformation NTransformation Kfz-Zulieferer. Stav k 30.05.2023. Status 2026 nepotvrzen https://NBank.de/medien/nb-media/Downloads/Programminformation/Produktinformationen/NTransformation-Kfz-Zulieferer.pdf
  190. Land Nordrhein-Westfalen : NRW.BANK.Invest Zukunft. 09.07.2026. https://www.land.nrw/node/25254
  191. IHK Nürnberg für Mittelfranken : BAFA-Programm: Förderung von Unternehmensberatungen für KMU. Stav k 2026. https://www.ihk-nuernberg.de/ihr-unternehmen/gruendung/coaching-beratungsfoerderung/bafa-programm
  192. EEAS / Rat der EU : European Defence Industry Programme: Council gives final approval. 09.12.2025. https://www.eeas.europa.eu/delegations/ukraine/european-defence-industry-programme-council-gives-final-approval_en
  193. Europäische Kommission, GD DEFIS : Commission continues to strengthen European collaborative defence research and development. 17.12.2025. https://defence-industry-space.ec.europa.eu/commission-continues-strengthen-european-collaborative-defence-research-and-development-additional-2025-12-17_en

amplifa GmbH (2026): Raus aus der Autoabhängigkeit. Diversifikation der deutschen Automobilzulieferer. Sekundární analýza, stav údajů k 18. Říjen 2026. Düsseldorf.

PDF

Amplifa: Startseite · Produkt · AI SDR Agents · ICP Playbook · Über uns · Gespräch vereinbaren · Webinar

Ressourcen: Blog · Vertriebslexikon · Studien · Guides · Workflows · Tool-Vergleich · Email Finder · Intent Finder · Lookalike Finder · Tools

Branchen: Maschinenbau · Medizintechnik · Automobil · Chemie · Elektronik · Metallindustrie · Kunststofftechnik · Lebensmittel · Verpackung · Konsumgüter · Energie · Software

Success Stories: Übersicht · Wingcopter · Schnaithmann · Ottobock · Xandor · MK Kögel · Zeller+Gmelin · MagnetWorld · Persil Wäscheservice

Rechtliches: Impressum · Datenschutz · AGB

Branchenverbände & Quellen: VDMA · ZVEI · BME · Bitkom · BVMW · VCI · VDA · BVMed · Statista · Destatis

Bewertungen & Vergleich: G2 · Capterra · Gartner · OMR Reviews

Amplifa Profile: LinkedIn · X / Twitter · Anthony Filipiak (CEO) · Leon J. Hermann (COO)